דלג לתוכן
plane
ברלין

אתרים באזור גן החיות והקוּ'דאםברלין

אזור גן החיות, שהחל להתפתח רק לפני כ־120 שנה, היה עם חלוקת ברלין למרכז הטבעי של העיר המערבית, שנותקה מהרבעים העתיקים במזרח.

גלו מה שווה לראות ולעשות באזור גן החיות והקוּ'דאם

קָה.דֶה.וֶה
קָה.דֶה.וֶה
אזור גן החיות והקוּ'דאם
בית הכלבו של המערב (Kaufhaus Des Westens, או בקיצור KaDeWe), שנפתח ב־1905, הוא מוסד ברלינאי הנחשב סמל לפאר וליוקרה. הלקוחות הקבועים כאן הם מי שיכולים להרשות לעצמם להוציא הון על מותגי־מותרות מכל העולם; השאר לא באים לכאן לקניות, אלא כדי להתפעל מהמבחר המהמם. בשבע הקומות הצופות על כיכר ויטֶנבֶּרג (Wittenbergplatz) מוכרים בגדים, נעליים, תכשיטים ועוד, אבל מוקד העניין הוא הקומה השישית, קומת הגוּרמֶה (Feinschmeckeretage), המוקדשת למטעמים מכל המינים. הקומה משתרעת על פני כ־7000 מ”ר, נמכרים בה יותר מ־34,000 פריטים, ומועסקים בה כ־500 עובדים, מהם כמאה טבחים ו־40 קונדיטורים. השטח העצום מחולק לאזורים, שכל אחד מהם מוקדש למוצר מסוג אחר: גבינות, דגים ופירות ים, בשר, קפה, פסטה, שוקולד ועוד. בכל אזור מוצע מגוון מסחרר של מוצרי יוקרה מכל העולם: מאות נקניקים וגבינות המסודרים לפי ארץ או אזור המוצא, פירות ים אקזוטיים שעדיין מתפתלים מאחורי הדלפק, קוניאק במחיר של מכונית ועוד ועוד. כמו־כן יש בכל אזור גם מספר מזנונים שבהם מציעים מנות המבוססות על המוצרים שנמכרים באזור (דגים צלויים באזור הדגים, המבורגר גוּרמֶה באזור הבשר הטחון וכן הלאה). מומלץ מאוד לשבת ולהתענג על המטעמים במזנוני הקומה השישית, אבל אם אתם מעדיפים לאכול בצורה קצת יותר מסודרת, תוכלו גם להיכנס למסעדה בשירות עצמי בקומה השביעית, שם יש יותר מאלף מקומות ישיבה. |תמונה_בטקסט5199| |המסגרת|הקשר היהודי כמו בתי כלבו רבים בברלין ובגרמניה בכלל, נוסד גם הקָה.דֶה.וֶה בידי יהודי - איש העסקים האמיד אדולף יאנדוֹרף. כשעלו אהנאצים לשלטון כבר החזיקה במרבית מניות החברה ששלטה במוסד משפחה יהודית אחרת, משפחת טיץ, אולם במסגרת תהליך האאָריזציה נאלצה המשפחה למכור את חלקה בחברה לשותף האָרי. לאחר אמלחמת העולם השנייה קיבלו אמנם יורשי המשפחה חזרה את חלקם בחברה, אבל הם העדיפו להחזיק בחנויות בערים אחרות בגרמניה ולא בבית הכלבו הברלינאי, שניזוק קשות במלחמה; כך אבדה השליטה היהודית בקָה.דֶה.וֶה – עד 2014, אז נקנתה החברה המחזיקה בו בידי שותפות של חברה אוסטרית ושל איש העסקים הישראלי בני שטיינמץ.
כנסיית הזיכרון לקיסר וילהלם
כנסיית הזיכרון לקיסר וילהלם
אזור גן החיות והקוּ'דאם
כשהושלמה בנייתה, בשנת 1906, היתה קָייזֶר־וילהלם־גֶדֶכטניסקירכֶה (Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche) עדות מרשימה לעוצמתה של הקיסרות הגרמנית. הכנסייה, בסגנון הניאו־רומאנסק, נבנתה בידי הקיסר וילהלם השני לזכר סבו (שגם שמו היה וילהלם) והיו בה יותר מ־2000 מקומות ישיבה, ומספר פסיפסים מרהיבים. ב־1943 נפגעה הכנסייה בהפצצה אווירית ונהרסה כמעט כליל. לאחר המלחמה הוחלט לא להרוס או לשחזר אותה, כי אם לשמר את ההריסות כזכר לאימי המלחמה. המגדל הקטום מתנשא כנטע זר ומאיים בין מבני הזכוכית והמתכת ליד הקוּ'דאם, ומותיר רושם עז (המקומיים מכנים אותו ‘השן השבורה’). באולם הכניסה הישן שוכן היום מוזיאון המוקדש לתולדות הכנסייה. בסמוך למגדל הקטום נבנו בשנות ה־60 בית תפילה בצורת מתומן ומגדל פעמונים שבראשו צלב. שניהם עשויים בטון, זכוכית ופלדה, ומתאפיינים בסגנון פונקציונלי, בניגוד מובהק לשרידי הכנסייה העתיקה. בקירותיו של בית התפילה משובצים אלפי ריבועים קטנים של זכוכית ויטראז’ כחולה, המשרים אווירה קודרת ומסתורית, ומתקרתו תלוי פסל גדול של ישו; המבנה פתוח למבקרים גם מחוץ לשעות התפילות וכדאי להיכנס ולהתרשם. בבית התפילה מתקיימים לעתים קונצרטים של מוזיקה קלאסית. על המדרגות מעברו הצפוני של בית התפילה נחנכה ב-2017 אנדרטה לקורבנות פיגוע הדריסה שהתרחש בדצמבר 2016 בשוק חג המולד שהתקיים בכיכר. שמות הקורבנות כתובים על המדרגות ושביל זהוב דק מוביל מהן למקום שבו אירע הפיגוע.
סיפורה של ברלין
סיפורה של ברלין
אזור גן החיות והקוּ'דאם
הקניון בו שכן המוזיאון נהרס ב-2019 ובמקומו הולך ונבנה מרכז מסחרי חדש בשם Fürst; המוזיאון נסגר אבל צפוי להיפתח במרכז החדש בסוף שנת 2022. איך מכירים לילדים את ההיסטוריה של ברלין בלי שירגישו כאילו חזרו לבית הספר? לוקחים אותם למוזיאון (Story of Berlin) קליל ומלהיב, המגולל את סיפורה של העיר באמצעות סרטים, עזרים קוליים, בובות ודגמים. הכל מוסבר בצורה יצירתית, ממפה גדולה הממחישה את התרחבות המטרופולין, דרך דמויות הלובשות את אופנת שנות ה־20 ועד רכב־השרד של בכירי המפלגה הקומוניסטית, המידרדר במורד טור מדרגות כשעל לוח המחוונים שלו מוקרנים קטעי ארכיון. התקופה הנאצית מומחשת במדרגות היורדות שלוש קומות וממחישות את ההידרדרות מדמוקרטיה פלורליסטית לדיקטטורה פשיסטית, ומיוצגת גם במיצבים העוסקים בשריפת הספרים ובליל הבדולח. התצוגה אמנם אינה מעמיקה, אבל ממחישה היטב את המאורעות העיקריים בתולדות העיר, ומלווה בלוחות הסבר רבים בגרמנית ובאנגלית; בכניסה מחלקים ללא תשלום חוברת הסברים מפורטת ב־15 שפות, בהן עברית. בכרטיס כלול גם סיור מודרך במקלט אטומי מימי המלחמה הקרה, הממוקם מתחת לקניון שבו שוכן המוזיאון. המקלט, אחד מ־16 במערב ברלין, נועד לשכן כ־3500 בני אדם במקרה של הפצצה אטומית. במסגרת הסיור, שאורכו כחצי שעה, תשמעו על האמצעים שנקטו המתכננים כדי לספק את צורכיהם של השוהים במקלט למשך שבועיים, ועל התנאים האיומים שהיו שוררים בו לו אכן התממש האיום. הסיור מרתק והמדריכים מעולים, אבל השהות במקלט עלולה להיות לא נוחה לילדים קטנים ולסובלים מקלסטרופוביה.
נמרים בגן החיות
גן החיות והאקוואריום של ברלין
אזור גן החיות והקוּ'דאם
גן החיות הוותיק ביותר בגרמניה נפתח בשנת 1844 באזור מיוער, שהיה אז מחוץ לתחומי העיר. את בעלי החיים הראשונים תרם המלך פרידריך וילהלם הרביעי מאוספיו הפרטיים, בהם טווסים שגידל באי הטווסים. גן החיות נפגע קשות במלחמת העולם השנייה ורוב בעלי החיים בו נהרגו בהפצצות; לאחר המלחמה הוא שופץ ותוכנן מחדש בהתאם לעקרונות מתקדמים והומניים יותר, כך שרוב החיות אינן סגורות בכלובים, אלא משוטטות במתחמים פתוחים, מוקפים בתעלות. |תמונה_בטקסט569| בגן חיים יותר מ־20,000 פרטים המייצגים כ־1,500 מינים מכל רחבי העולם. הוא משולט בבהירות (אם כי שלטים רבים כתובים בגרמנית בלבד), השבילים רחבים ורצופים ספסלים, ויש גם גינת שעשועים גדולה לילדים, ולידה אזור הסעדה נוח. עם מוקדי העניין העיקריים נמנים בית חיות הלילה (Nachttierhaus), השרוי בחשיכה ומאפשר למבקרים לצפות בבעלי חיים ליליים; בריכת ההיפופוטמים, עליה תוכלו להשקיף דרך קיר זכוכית; חממת ציפורים חדשנית שתיקח אתכם לעולם האקזוטי של דרום־מזרח אסיה; וגם פינגווינים, קופי־אדם, קואלות, תנינים ומינים נדירים של טורפים קטנים (נמיות וכדומה). באתר האינטרנט מפורטים זמני ההאכלה של בעלי החיים – היעזרו בהם בתכנון הביקור. |המסגרת|קנוּט מלך ברלין הדוב הוא החיה האהובה על הברלינאים (מכיוון שהוא מופיע בסמל העיר) ולכן לא מפתיע לגלות שב-2006, כשדוב קוטב ראשון מזה 30 שנה נולד בגן החיות העירוני, הוא הפך לכוכב כמעט בן-לילה. קנוּט היה בנה של דובת קרקס, שדחתה אותו לאחר הלידה, ומשום כך התפתח במהרה דיון ציבורי סוער בברלין ובגרמניה כולו בדבר המשך גידולו בגן החיות. לבסוף היתה ידם של המצדדים בהחזקתו של קנוּט על העליונה, והוא היה לאטרקציה מספר אחת באתר וזכה למעריצים רבים. בארבע השנים הבאות נסקה הפופולריות של גן החיות לגבהים חדשים – אבל במרץ 2011 הוכתה ברלין בהלם כשנודע על מותו של קנוּט בעקבות מחלה שהובילה לטביעתו בבריכת מי הקרח שבה שחה. האבל היה כבד, אבל בברלין כמו בברלין, תמיד יש מקום להנצחה: בשנת 2012 הוצב בגן החיות פסל הארד |הנטה|קנוּט החולם|סנטה|, המוקדש לזכרו של הדוב האהוב על תושבי העיר. פוחלצו של קנוט ממוקם מאז 2014 במוזיאון לטבע. לגן החיות צמוד האקוואריום (Aquarium Berlin), המתפרש על פני שלוש קומות, ובו 250 מיכלים של דגים ויצורים ימיים אחרים, מכרישים טורפים עד מדוזות צבעוניות, הזורחות בחשיכה (אחת האטרקציות המרשימות ביותר). באקוואריום יש גם אגף זוחלים, שגולת הכותרת בו היא בריכת התנינים הגדולה, ואגף חרקים חדש ומאובזר. האקוואריום מלהיב פחות מגן החיות עצמו, ואינו מתעלה לרמתן של אטרקציות דומות בעולם, אבל ילדים עשויים בהחלט ליהנות ממנו. קחו בחשבון שהביקור באקוואריום עם עגלת ילדים אינו נוח - עדיף לקשור את העגלה בחוץ או לבוא עם מנשא. |תמונה_בטקסט570| לגן החיות יש שתי כניסות: אחת, המעוטרת בפסלים של פילים, סמוכה לאזורי המלונות ולאקוואריום, ואילו האחרת, שלצדה פסלי אריות, קרובה יותר לתחנת הרכבת Zoologischer Garten ולטירגארטֶן.
התיאטרון החדש
כיכר נוֹלֶנדוֹרף
אזור גן החיות והקוּ'דאם
מזה יותר ממאה שנה ידוע האזור שמדרום לנוֹלֶנדוֹרף פּלאץ (Nollendorfplatz) כאחד ממרכזי הקהילה הגאה בברלין. בשנות ה־20 של המאה הקודמת פרחו באזור עשרות ברים ומקומות מפגש לגייז, שפעלו באופן כמעט גלוי, למרות האיסור הרשמי בחוק – וגם כיום תראו את צבעי הקשת בכל פינה, על בתי עסק, מלונות, חנויות לאביזרי מין ואפילו כספומטים. יש באזור הרבה מקומות בילוי המכוונים לקהילה, אבל עם השנים הוא קצת התמסד, והמועדונים הפרועים יותר עברו לקרוֹיצבֶּרג ולמזרח העיר. בכיכר עצמה בולט התיאטרון החדש (Neues Schauspielhaus; מס’ 5), שנבנה ב־1905 וחזיתו הלבנה מעוטרת בסגנון האר נובו. המבנה שימש בתקופות שונות תיאטרון, קולנוע ומועדון ריקודים, וכיום פועל בו מועדון ההופעות החיות Metropol. ליד התיאטרון מתחיל הרחוב הראשי של השכונה, מוֹצְשטראסֶה (Motzstr); בית מס’ 7 ברחוב הוא מלון Sachsenhof, שהונצח כמקום שבו התאכסן הגנב באמיל והבלשים של קסטנר (במציאות התגוררה בו המשוררת אלזה לסקר־שילר). לא הרחק מהכיכר, בבית הדירות בכתובת Nollendorfstr 17, התגורר הסופר כריסטופר אישֶרְווּד, שהנציח את הברים והמועדונים שפרחו באזור בשנות ה־20 בספרו פרידה מברלין (הבסיס למחזמר ולסרט קברט). |תמונה_בטקסט579| |המסגרת| ברלין הגאה צבעי הקשת בוהקים במיוחד בברלין, שהקהילה הגאה בה היא הגדולה ביותר באירופה (והשלישית בגודלה בעולם). מצעד הגאווה, המכונה כאן יום רחוב כריסטופר (CSD) ומתקיים בסוף יוני, הוא חגיגה מטורפת של חופש ומיניות ברחובות הראשיים של העיר - ובמקביל אליו מתקיימים בשכונות מצעדים 'אלטרנטיביים' המוחים על המסחור, וכן ירידים, מסיבות ועוד. ברלין ידועה בפתיחותה כלפי כל הנטיות המיניות: לא רק הומואים, לסביות וטרנסג'נדרים מרגישים כאן בנוח, אלא גם קבוצות משנה כמו קהילת הבדס"מ או חובבי העור והפֶטיש, שיש להם מצעד משלהם בספטמבר. את מידת הקבלה של נטיות מיניות הומוסקסואליות בברלין מסמלת יותר מכל העובדה שבמשך 13 שנה, מ-2001 עד 2014, כיהן כראש העיר קלאוס ווֹבֶרָייט, הומוסקסואל מוצהר, שיצא מהארון במהלך כהונתו הראשונה ואז גם הצהיר "אני הומו, וגם ככה זה טוב" – משפט שהיה לסיסמה של קהילת הלהט"ב בעיר. לליברליות של ברלין יש היסטוריה ארוכה ורבת תהפוכות. פריצת הדרך הראשונה אירעה כבר ב-1897, כשרופא יהודי בשם מגנוס הירשפֶלד ייסד בעיר את הארגון הראשון בעולם ששם לו למטרה להביא להכרה רשמית בקהילת ההומואים והלסביות. הירשפֶלד הוביל מאבק ציבורי לביטול האיסור החוקי על יחסים הומוסקסואליים, והקים בברלין מכון פורץ דרך לחקר המיניות; במקום שבו שכן המכון, לגדת השפּרֶה ומול משרד הקנצלר של היום, הוצב לוח זיכרון. בשנות ה=20 כבר היתה בברלין קהילה ענפה ותוססת, שהתהלכה ברחובות בגלוי ואף השפיעה על התרבות הכללית - למשל במראה הנערי שסיגלה לעצמה אלילת התקופה, מרלנה דיטריך. החגיגה נקטעה באִבָּה בשנת 1933. האידיאולוגיה הנאצית ראתה בהומוסקסואליות סטייה, והשלטון רדף את הקהילה עד חורמה: הומואים נשלחו למחנות ריכוז, שם היו הקבוצה בעלת המעמד הנמוך ביותר (פרט ליהודים) ועשרות אלפים מהם נרצחו, בין השאר בתאי גזים. בניגוד לקבוצות אחרות, לא זכו חברי הקהילה להכרה בסבלם ולפיצויים, משום שהחוק הישן האוסר על הומוסקסואליות נותר על כנו בגרמניה עד 1994. רק לאחר שנים של השכחה הוקמה האנדרטה להומוסקסואלים שנרדפו בידי הנאצים ועל הקיר של תחנת האוּ-בּאן ליד כיכר נוֹלֶנדוֹרף הוצב שלט זיכרון בדמות משולש ורוד (הסמל שאולצו לענוד במחנות הריכוז) ועליו הכיתוב "הוכו למוות, הושתקו למוות". למתעניינים בתולדות הקהילה בברלין ובכלל מומלץ לבקר במוזיאון להומוסקסואליות, שנוסד ב=1985 ומגולל את סיפורה של הקהילה בתצוגת קבע מעניינת ובמגוון תערוכות מתחלפות. |תמונה_בטקסט578|
לרשימה המלאה

אזורים נוספים בברלין

הצג כרשימה

מדריכים לברלין

רוצה להיות אזרח העולם?רוצה להיות אזרח העולם?

מצטרפים בחינם ומקבלים:

 • 1.הנחה של 10%
  על מה?
  אזרחי העולם מקבלים הנחה על כל קניה של פריט באתר העולם. אין כפל מבצעים.
 • 2. מינוי דיגיטלי לחודש
  מה זה?
  אזרחי העולם מקבלים מינוי דיגיטלי לחודש ימים על כל קניה של מדריך טיולים מודפס או מפת נייר באתר העולם. המינוי בתוקף החל ממועד הקניה ומאפשר גישה לכל מדריכי הטיולים מסידרת הטיול כבר בפנים. בעלי מינוי קיים מקבלים חודש נוסף.
  (אל חשש: מינוי זה לא יתחדש באופן אוטומטי)
 • 3. הטבות בלעדיות
  איזה?
  אזרחי העולם מקבלים במייל מפעם לפעם הודעות על מבצעים מיוחדים. המבצעים אינם מוצעים לכל גולשי האתר אלא לאזרחי העולם בלבד. ניתן לממש אותם רק באמצעות לחיצה על קישור המבצע במייל. לכן אנו מבקשים את אישורכם לקבל דיוורים מאתר העולם. אנחנו שונאים ספאם ולא נזבל לכם את תיבת הדואר.
 • ניתן לבטל הסכמה זו בכל עת. כתובת המייל שלכם לעולם לא תועבר לאחרים ללא הסכמתכם.

 • בורש
 • נשיונל גי׳אוגרפיק
 • ראף גיידז
 • מישלן
 • פרייטג ברנדט
 • דורלינג קינדרסלי
 • לונלי פלנט
 • וורלד מפינג
 • קונט
מהנעשה בעולם
 • שאלות נפוצות17/01/2023

  סדרת "הטיול כבר בפנים" מייצגת את הדור הבא של ספרי הטיולים. במדריכים המודפסים, ובאפליקציה המקושרת אליהם, הוטמעו כלים שיאפשרו לכם לתכנן ולהוציא לפועל את הטיול שאתם רוצים, בדרך שאתם רוצים. השקענו מאמץ כדי שהשימוש במדריכים יהיה אינטואיטיבי ופשוט ככל האפשר, אבל תמיד יש שאלות - ואת הנפוצות והחשובות שבהן ריכזנו להלן. [קראו עוד]

 • איך להתקין את יישומון ״הטיול כבר בפנים״ על מסך הבית של הטלפון שלך?08/05/2021

  יישומון ״הטיול כבר בפנים״ הוא יישומון רשת מתקדם (Progressive Web App) או בקיצור PWA. המשמעות היא שלא צריך להוריד את היישומון מחנות האפליקציות, אלא ניתן להגיע אליו ישירות דרך הדפדפן. ניתן לגלוש ביישומון באמצעות דפדפן, אבל כדי להנות מחוויית משתמש טובה יותר, מומלץ להתקין אותו על מסך הבית של הטלפון. כך תעשו זאת נכון. [קראו עוד]

 • מה לכלול בערכת עזרה ראשונה לשביל ישראל?07/01/2021

  [קראו עוד]

אתם כבר אוהבים את העולם?
צרו קשר
כל הזכויות שמורות © 1991-2024 שטיינהרט שרב מוציאים לאור בע"מ
 
תמונה מוגדלת