דלג לתוכן
plane
אתרים
nollendorfplatz#ed3a8bכיכר נוֹלֶנדוֹרף
עודכן לאחרונה בתאריך 24/02/2022

כיכר נוֹלֶנדוֹרףכיכר

Nollendorfplatz

התיאטרון החדש
צילום: Manfred Brückels / CC BY-SA 3.0
מזה יותר ממאה שנה ידוע האזור שמדרום לנוֹלֶנדוֹרף פּלאץ (Nollendorfplatz) כאחד ממרכזי הקהילה הגאה בברלין. בשנות ה־20 של המאה הקודמת פרחו באזור עשרות ברים ומקומות מפגש לגייז, שפעלו באופן כמעט גלוי, למרות האיסור הרשמי בחוק – וגם כיום תראו את צבעי הקשת בכל פינה, על בתי עסק, מלונות, חנויות לאביזרי מין ואפילו כספומטים. יש באזור הרבה מקומות בילוי המכוונים לקהילה, אבל עם השנים הוא קצת התמסד, והמועדונים הפרועים יותר עברו לקרוֹיצבֶּרג ולמזרח העיר.
בכיכר עצמה בולט התיאטרון החדש (Neues Schauspielhaus;‏ מס’ 5), שנבנה ב־1905 וחזיתו הלבנה מעוטרת בסגנון האר נובו. המבנה שימש בתקופות שונות תיאטרון, קולנוע ומועדון ריקודים, וכיום פועל בו מועדון ההופעות החיות Metropol . ליד התיאטרון מתחיל הרחוב הראשי של השכונה, מוֹצְשטראסֶה (Motzstr);‏ בית מס’ 7 ברחוב הוא מלון Sachsenhof , שהונצח כמקום שבו התאכסן הגנב באמיל והבלשים של קסטנר (במציאות התגוררה בו המשוררת אלזה לסקר־שילר).
לא הרחק מהכיכר, בבית הדירות בכתובת Nollendorfstr 17, התגורר הסופר כריסטופר אישֶרְווּד, שהנציח את הברים והמועדונים שפרחו באזור בשנות ה־20 בספרו פרידה מברלין (הבסיס למחזמר ולסרט קברט).

ברלין הגאה
צבעי הקשת בוהקים במיוחד בברלין, שהקהילה הגאה בה היא הגדולה ביותר באירופה (והשלישית בגודלה בעולם). מצעד הגאווה, המכונה כאן יום רחוב כריסטופר (CSD) ומתקיים בסוף יוני, הוא חגיגה מטורפת של חופש ומיניות ברחובות הראשיים של העיר - ובמקביל אליו מתקיימים בשכונות מצעדים 'אלטרנטיביים' המוחים על המסחור, וכן ירידים, מסיבות ועוד. ברלין ידועה בפתיחותה כלפי כל הנטיות המיניות: לא רק הומואים, לסביות וטרנסג'נדרים מרגישים כאן בנוח, אלא גם קבוצות משנה כמו קהילת הבדס"מ או חובבי העור והפֶטיש, שיש להם מצעד משלהם בספטמבר. את מידת הקבלה של נטיות מיניות הומוסקסואליות בברלין מסמלת יותר מכל העובדה שבמשך 13 שנה, מ-2001 עד 2014, כיהן כראש העיר קלאוס ווֹבֶרָייט, הומוסקסואל מוצהר, שיצא מהארון במהלך כהונתו הראשונה ואז גם הצהיר "אני הומו, וגם ככה זה טוב" – משפט שהיה לסיסמה של קהילת הלהט"ב בעיר.
לליברליות של ברלין יש היסטוריה ארוכה ורבת תהפוכות. פריצת הדרך הראשונה אירעה כבר ב-1897, כשרופא יהודי בשם מגנוס הירשפֶלד ייסד בעיר את הארגון הראשון בעולם ששם לו למטרה להביא להכרה רשמית בקהילת ההומואים והלסביות. הירשפֶלד הוביל מאבק ציבורי לביטול האיסור החוקי על יחסים הומוסקסואליים, והקים בברלין מכון פורץ דרך לחקר המיניות;‏ במקום שבו שכן המכון, לגדת השפּרֶה ומול משרד הקנצלר של היום, הוצב לוח זיכרון. בשנות ה־20 כבר היתה בברלין קהילה ענפה ותוססת, שהתהלכה ברחובות בגלוי ואף השפיעה על התרבות הכללית - למשל במראה הנערי שסיגלה לעצמה אלילת התקופה, מרלנה דיטריך.
החגיגה נקטעה באִבָּה בשנת 1933. האידיאולוגיה הנאצית ראתה בהומוסקסואליות סטייה, והשלטון רדף את הקהילה עד חורמה: הומואים נשלחו למחנות ריכוז, שם היו הקבוצה בעלת המעמד הנמוך ביותר (פרט ליהודים) ועשרות אלפים מהם נרצחו, בין השאר בתאי גזים. בניגוד לקבוצות אחרות, לא זכו חברי הקהילה להכרה בסבלם ולפיצויים, משום שהחוק הישן האוסר על הומוסקסואליות נותר על כנו בגרמניה עד 1994. רק לאחר שנים של השכחה הוקמה האנדרטה להומוסקסואלים שנרדפו בידי הנאצים ועל הקיר של תחנת האוּ-בּאן ליד כיכר נוֹלֶנדוֹרף הוצב שלט זיכרון בדמות משולש ורוד (הסמל שאולצו לענוד במחנות הריכוז) ועליו הכיתוב "הוכו למוות, הושתקו למוות".
למתעניינים בתולדות הקהילה בברלין ובכלל מומלץ לבקר במוזיאון להומוסקסואליות , שנוסד ב־1985 ומגולל את סיפורה של הקהילה בתצוגת קבע מעניינת ובמגוון תערוכות מתחלפות.

התיאטרון החדש
צילום: Manfred Brückels / CC BY-SA 3.0
התיאטרון החדש
רוצה להיות אזרח העולם?רוצה להיות אזרח העולם?

מצטרפים בחינם ומקבלים:

 1. הנחה של 10%על מה?
 2. מינוי דיגיטלי לחודשמה זה?
 3. הטבות בלעדיותמה זה?
 4. ניתן לבטל הסכמה זו בכל עת. כתובת המייל שלכם לעולם לא תועבר לאחרים ללא הסכמתכם.

 • נשיונל גי׳אוגרפיק
 • ראף גיידז
 • מישלן
 • פרייטג ברנדט
 • דורלינג קינדרסלי
 • לונלי פלנט
 • וורלד מפינג
 • קונט
מהנעשה בעולם
אתם כבר אוהבים את העולם?
צרו קשר
כל הזכויות שמורות © 1991-2022 שטיינהרט שרב מוציאים לאור בע"מ
 
תמונה מוגדלת