דלג לתוכן
plane
דברי ימי העולם

בשלהי המאה שעברה יצא עיתונאי ישראלי צעיר למסע של שנה באסיה. בעת שרעיו לטיול נהנו משאיפת גנג'ה, נאנק הוא תחת הררי נייר מוכתמים בדיו ובעסיס אננס. כשנה לאחר שובו לישראל, החזיק אֹהד שרב בידיו את כתב היד של מדריך המזרח הרחוק. משהוחלט להוציא את הספר בהוצאה עצמאית, לא נותר אלא לבחור שם יפה לקשט בו את העטיפה, ואם אפשר - כזה המורכב משני שמות משפחה, עדיף מרקס וספנסר. הראשון צריך היה להיות מכובד וותיק; מישהו שעבד עם גוטנברג על מכונת הדפוס הראשונה, ולאחר מכן צבר את הונו בהוצאה לאור של אנציקלופדיות ולקסיקונים רפואיים. השני צריך היה להיות עברי וצעיר; אדם שיזניק את העסק אל המאה העשרים ואחת, אבל לא יתבייש לקחת תרמיל ולנסוע לנפאל. מתוך מדריך הטלפונים של איזור חיוג תל אביב הורכבו שני טורים של שמות, ואחרי כמה נסיונות זיווג נבחר הצמד שטיינהרט־קציר. השנה היתה 1990.

שנים חלפו. שטיינהרט וקציר ראו ברכה בעמלם, הוציאו את המהדורה העברית של מדריכי Lonely Planet ו-Eyewitness, ולא משכו ידם מעסקי אימפּוֹרט של מפות ומדריכים מארצות הים. העתיד נראה מבטיח, אך הופעת האינטרנט קלעה את החברה למשבר: מאחר שאף אחד לא הצליח לאיית steinhartkatzir.co.il, נוצר צורך בשם מותג קצר וקליט לפעילות התיירות של החברה. כך נברא  העולם.

בתוך כך, הוסיף שרב למשוך בחוטים מאחורי הקלעים, מה שאיפשר לו לטייל בחו"ל באלמוניות מבורכת, בלי שהמוני הקוראים יעצרו אותו בפיאצה נאבוֹנָה, ויבקשו שישרטט להם מסלול נהיגה מומלץ לקרוואן בונציה. הכל התנהל על מי מנוחות, עד שהפציע עידן הפייסבוק ושיגע את העולם. שטיינהרט וקציר, בהיותם דמויות וירטואליות, התקשו להשתלב בסצנה החדשה. שטיינהרט לא קיבל את קוד האימות לטלפון הנייד הדמיוני שלו, וקציר נשאר המנוי היחיד בפייסבוק עם אפס חברים, אפס שיתופים וחוב של 100 דולר בפוקר. ברוח הזמן פתח שרב בלוג, העלה תמונה של מגדל אייפל בשקיעה לאינסטגרם, וקיבל צונאמי של לייקים (שלושתם מאחותו, במסגרת תפקידה כמנהלת תחום הדיגיטל בחברה). מסונוור מההצלחה, נעתר שרב לבקשת שטיינהרט ששמו (ושם אחותו) יופיע גם על נייר המכתבים של החברה. מטעמי חיסכון (והגבלת תווים בטוויטר) הודח קציר ממועצת המנהלים, ושם החברה הוחלף לשטיינהרט שרב מוציאים לאור בע"מ. והעולם כמנהגו נוהג.

רוצה להיות אזרח העולם?רוצה להיות אזרח העולם?

רוצה לקבל הנחה של 10% על כל הרכישות של מדריכי נסיעות מודפסים ומפות באתר(מקנייה זו; אין כפל מבצעים) ולקבל דיוורים מאתר העולם?(כוללים מידע ופרסומות) כן, אני רוצה

  • נשיונל גי׳אוגרפיק
  • ראף גיידז
  • מישלן
  • פרייטג ברנדט
  • דורלינג קינדרסלי
  • לונלי פלנט
  • וורלד מפינג
  • קונט
מהנעשה בעולם
אתם כבר אוהבים את העולם?
צרו קשר
כל הזכויות שמורות © 1991-2021 שטיינהרט שרב מוציאים לאור בע"מ
 
תמונה מוגדלת