דלג לתוכן
plane
ברלין

אתרים בטירגארטֶן ופּוֹטסְדאמֶר פְּלאץברלין

בכל מפה של ברלין בולט הכתם הירוק בלב העיר: שדה ציד מלכותי שהיה לפארק העירוני; האזור המושלם לפיקניקים ולטיולי אופניים משפחתיים, בינות לפסלים, פלגים ואגמים קטנים.

גלו מה שווה לראות ולעשות בטירגארטֶן ופּוֹטסְדאמֶר פְּלאץ

דגם של הקתדרלה של ברלין בלֶגוֹלנד
לֶגוֹלנד
טירגארטֶן ופּוֹטסְדאמֶר פְּלאץ
במרכז התגליות לגולנד (Legoland Discovery Center), מתחת למרכז סוני, אין רכבות הרים ומתקני שעשועים כמו באתרים בעלי אותו שם בדנמרק ובדרום גרמניה - אבל הוא בכל זאת יספק שעות של הנאה לילדים בכל גיל. עם המתקנים המלהיבים באתר נמנים ‘רכיבה על גב הדרקון’, מעין רכבת־שדים העוברת בין דמויות מצחיקות ומבהילות ומסתיימת בהפתעה רטובה, ומסלול נינג’אגוֹ, שם לומדים לנוע כנינג’ה קל־רגליים כדי להתחמק מקרני לייזר. בנוסף תוכלו לזהות את כל האתרים שבהם ביקרתם בברלין ב’מיני־לנד’, שם ניצבים דגמי לגו מפורטים להפליא של שער בּראנדֶנבּוּרג, בית העירייה, הקתדרלה ועוד. המתחם האחרון מוקדש למשחק חופשי, ובו יוכלו ילדים וילדים־ברוחם ליצור מבני לגו כאוות נפשם; כל חדר מוקדש לסוג אחר של לגו, בהם אחד שמיועד לילדים קטנים ממש, עם אבני לגו גדולות במיוחד. במתחם יש גם קפטריה, וביציאה ממוקמת (כצפוי) חנות לגו גדולה, ממנה תוכלו להביא מזכרות לחברים.
פסל אלת הניצחון
עמוד הניצחון
טירגארטֶן ופּוֹטסְדאמֶר פְּלאץ
אלת הניצחון (‘אֶלזֶה המוזהבת' בפי המקומיים), המשקיפה על הטירגארטֶן ממרומי הזיגֶסזוֹילֶה (Siegessäule, עמוד הניצחון), כיכבה בסצינות מפתח מהסרט |הנטה|מלאכים בשמי ברלין|סנטה| ונמנית עם הסמלים המוכרים ביותר של העיר. העמוד והפסל נבנו לזכר סדרת הניצחונות הצבאיים של פרוסיה על דנמרק (1864), על אוסטריה (1866) ועל צרפת (1871); התבליטים שבבסיס העמוד מייצגים סצינות קרב ממלחמות אלה, ולאורכו הודבקו תותחים שנלקחו כשלל ונצבעו בזהב. העמוד הוצב תחילה בכיכר שמול הרָייכסטאג, אבל ב־1939, במסגרת תוכנית גֶרמאניָה, הועבר למיקום אסטרטגי בשדרה החוצה את הפארק. אז גם נוספה לעמוד עוד קומה, שהגביהה אותו בשבעה מטרים וחצי, ומארבעת עבריה של הכיכר הוצבו מבנים ניאו־קלאסיים בתכנונו של האדריכל הנאצי אלברט שפֶּר. המבנים, שחורי כדורים ממלחמת העולם השנייה עדיין ניכרים בקירותיהם, הם הכניסות למעברים תת־קרקעיים המובילים אל העמוד עצמו. בבסיס העמוד יש מוזיאון קטן העוסק בבנייתו ובתהפוכות שעברו עליו, ומשם מטפסות 270 מדרגות אל מרפסת תצפית צרה, המשקיפה לנוף נאה של הטירגארטֶן ומרכז העיר. מצפון לעמוד, בתוך הטירגארטֶן, הוצבו פסליהם של אוטו פון ביסמרק, הקנצלר שהוביל את פרוסיה לאותם ניצחונות גדולים, ושל שני הגנרלים שפיקדו על צבאו, הֶלמוּט פון מוֹלטקֶה ואָלבּרֶכט פון רוֹן.
בתוך כיפת הרייכסטאג
הרייכסטאג
טירגארטֶן ופּוֹטסְדאמֶר פְּלאץ
בבניין הרָייכְסטאג (Reichstag), שהושלם ב־1894, התכנס הפרלמנט של הקיסרות הגרמנית עד 1918 ושל רפובליקת ויימאר עד 1933. המבנה הניאו־בארוקי המפואר, שייצג את העוצמה הגרמנית, הוכתר בכיפה מרשימה מפלדה וזכוכית והיה לאחד מסמלי העיר. ב־27 בפברואר 1933, פחות מחודש לאחר עליית היטלר לשלטון, עלה הבניין באש. הנאצים האשימו את הקומוניסטים בשריפה וניצלו את ההזדמנות לחוקק את ‘צו הרייכסטאג’, שאִפשר להם לסגור עיתונים, לעצור מתנגדים פוליטיים ללא משפט, ולנצח בבחירות, שהתקיימו פחות משבוע לאחר מכן. השריפה נותרה צרובה בזיכרון הגרמני כנקודה שבה השלים היטלר את השתלטותו על השלטון. |תמונה_בטקסט5526| בתקופה הנאצית לא התכנס הפרלמנט ברָייכסטאג, וגם אחרי מלחמת העולם השנייה לא היה בו שימוש: המבנה ניצב במערב ברלין (סמוך מאוד לחומה) והפרלמנט של מערב גרמניה לא התכנס בברלין אלא בעיר הבירה בּוֹן. רק לאחר איחוד גרמניה הוחלט להחזיר את הבירה לברלין, ולשם כך גם לשפץ את בניין הרָייכסטאג; המשימה הוטלה על האדריכל הבריטי נורמן פוֹסטֶר, שהחליט לא רק לשחזר את החזיתות הניאו־בארוקיות אלא גם לבנות מחדש את הכיפה שנהרסה בהפצצות, אבל הפעם מזכוכית בלבד – סמל לשקיפות של הדמוקרטיה הגרמנית. העבודות הושלמו ב־1999, ומאז מתכנס כאן הבּוּנדֶסטאג (Bundestag) – הבית התחתון של הפרלמנט הגרמני. מאז שהושלמה, מושכת הכיפה השקופה של פוֹסטֶר תיירים רבים, הן בשל צורתה הייחודית והן בזכות הנוף הפנורמי אליו היא משקיפה. המבקרים, המטפסים במסלול לולייני אל קצה הכיפה, משתקפים בפסל־מראות אנכי, ומקבלים הסברים מעניינים על המבנים מסביב ועל הנוף באמצעות מדריך־שמע במספר שפות (ללא תשלום). |תמונה_בטקסט5525| משיקולי ביטחון, מאז 2012 לא ניתן לבקר ברָייכסטאג ללא הרשמה מראש. ב|הלינק: https://www.haolam.co.il/740|אתר האינטרנט|סלינק| תוכלו לבחור בין ביקור בכיפה, אליו מספיק לרוב להירשם מספר ימים מראש (עד שבועיים בשיא העונה), לבין סיור מודרך בפרלמנט (כולל ביקור בכיפה), המחייב הרשמה של חודש־חודשיים מראש. הסיור המודרך כולל ביקור באולם המליאה ובחדרי האירוח הטקסיים, ובמהלכו מראים המדריכים כתובות גרפיטי שהותירו חיילים רוסיים על הבניין בימים האחרונים של מלחמת העולם השנייה. ההדרכה בסיור מעניינת בדרך כלל, גם אם מעט טרחנית. מי שלא נרשמו מראש ובכל זאת רוצים לבקר בכיפה יוכלו לנסות את מזלם בביתן ההרשמה מעבר לכביש או להזמין מקום במסעדת־הגג Käfer. בכל מקרה, קחו בחשבון שהבדיקה הבטחונית והעלייה לכיפה במעלית אורכים יחד כ־20 דקות ועלולים להיות קצת מלחיצים (השומרים לא הכי נחמדים והמעלית צפופה). בכניסה לרייכסטאג חובה להציג דרכון. סמוך למתחם הבידוק הבטחוני שבכניסה לרָייכסטאג ניצבת אנדרטה לזכר 96 חברי פרלמנט, רובם קומוניסטים וסוציאליסטים, שנרצחו בידי הנאצים בבתי־כלא ובמחנות ריכוז. האנדרטה מורכבת מלוחות ברזל אנכיים, עליהם חרותים שמות הקורבנות, תאריכי הלידה והמוות, מקום הלידה וההשתייכות המפלגתית.
המבורגר בּאנהוֹף
המבורגר בּאנהוֹף
טירגארטֶן ופּוֹטסְדאמֶר פְּלאץ
תחנת רכבת ישנה (Hamburger Bahnhof), שנבנתה ב־1847, הוסבה בשנות ה־90 למוזיאון ההווה (Museum für Gegenwart), מוזיאון לאמנות בת־זמננו הנמנה עם החשובים ביותר בגרמניה. לשם אין קשר לקציצת־הבשר האמריקנית; הוא ניתן לתחנה כי מכאן יצאו הרכבות לעיר הנמל המבורג. עוד לפני הכניסה למוזיאון כדאי להתרשם מהמבנה הניאו־קלאסי, שהאכסדרה העליונה שלו מוארת בלילות בנורות ניאון כחולות וירוקות; התאורה, בעיצובו של האמן דן פלאבין, משרה אווירה מסתורית, ומבליטה את המוזיאון לעיני הנוסעים העוברים על פניו ברכבת. הכניסה מובילה ישירות לחלל רחב־ידיים, שהיה המסוף הראשי של התחנה, ומשמש היום לתערוכות מתחלפות, לרוב של מיצבים העושים שימוש בממדיו העצומים. לצדי האולם הגדול נמתחים שני אגפים מאורכים, שבהם מוצגות יצירות מאוספי המוזיאון. האוסף, המבוסס על תרומות של שלושה אספנים פרטיים, מכסה את הזרמים העיקריים באמנות מאז שנות ה־60 של המאה הקודמת, בהם פופ־ארט, פלוּקסוּס, מינימליזם, אמנות מושגית ועוד. הוא כולל יצירות מאת אנדי וורהול, אָנסֶלם קיפֶר, סָיי טווֹמבּלי ורוברט רָאוּשֶנבֶּרג, מבחר מקיף מיצירותיו של יוֹזֶף בּוֹיס, צילומים ויצירות וידיאו. עם זאת, בשל מצוקת המקום במוזיאון לא ניתן להציג את האוסף כולו בו־זמנית, והוא נחשף לקהל במסגרת סבבים נושאיים של שנה עד שנה וחצי. במוזיאון יש גם קפה־מסעדה (יומרני ורועש מדי) וחללים נוספים לתערוכות מתחלפות. התצוגה משולטת בבהירות (גם באנגלית) ומדריך־השמע מספק רקע מעניין.
הגן האנגלי, בחלק הצפון-מערבי של טירגארטן
טירגארטֶן
טירגארטֶן ופּוֹטסְדאמֶר פְּלאץ
משמעותו המילולית של השם טירגארטֶן (Tiergarten) היא ‘גן של חיות’ - אבל לא מדובר בגן חיות במובן המקובל של המילה, אלא ביער־ציד פרטי ששימש את בני שושלת הוֹהֶנצוֹלֶרן, והוסב במאה ה־18 לפארק עירוני. במאה ה־19 תוכנן הטירגארטֶן מחדש כפארק נוף בנוסח אנגלי, ובו אזורי ‘יער טבעי’ לצד מדשאות, פסלים, פלגים, אגמים ושבילים להולכי־רגל ולאופניים. הברלינאים אוהבים לבלות בפארק, לטייל בו ולהשתזף בו בימים שטופי־שמש; באזורים מסוימים, למשל ליד עמוד הניצחון, מקובל לרבוץ בפארק בעירום. בשל ממדיו העצומים של הפארק (שטחו עולה על 2000 דונם), מומלץ לטייל בו באופניים (ראו מסלול מומלץ) או לנסוע דרכו באוטובוס מס’ 100 ולרדת לסיבוב קצר בכל תחנה. לטיול ברגל, רצוי לבחור אזור אחד ולהתמקד בו; עם האזורים היפים ביותר נמנים האיים המלאכותיים רוּסוֹ (Rousseau-Insel) ולוּאיזֶה (Luiseninsel) בדרום הפארק, האזור שליד גן החיות במערב וגן הוורדים (Rosengarten) המקסים, לא הרחק מעמוד הניצחון. |תמונה_בטקסט555| רחוב ה־17 ביוני (Str des 17. Juni), המשכה של השדרה המלכותית אוּנטֶר דֶן לינדֶן, חוצה את הפארק בציר מזרח-מערב. הרחוב נמתח משער בּראנדֶנבּוּרג, דרך עמוד הניצחון הניצב בכיכר הכוכב הגדול (Grosser Stern), ועד שער שארלוֹטֶנבּוּרג (Charlottenburger Tor) שבקצה הפארק. השער הניאו־בארוקי, שמשני צדיו ניצבים פסליהם של פרידריך הראשון ואשתו סופי שארלוֹטֶה, נבנה ב־1907 כדי לסמן את הכניסה לשארלוֹטֶנבּוּרג, שעוד היתה אז עיר עצמאית; כיום הוא נראה חסר פרופורציות, כי שני חלקיו הורחקו זה מזה כשהשדרה הורחבה בידי הנאצים במסגרת תוכנית גֶרמאניָה. בחלקו הצפוני של הפארק, לאורך רחוב צר המוביל מהרָייכסטאג לעמוד הניצחון (זהו מסלולו של קו 100), ניצבים מספר מבנים מעניינים. הראשון הוא מגדל פעמונים (Carillon) שחור, בגובה 42 מ’, ש־68 הפעמונים בו נשלטים ממקלדת־בקרה אחת ובקיץ מנגנים עליהם יצירות קלאסיות ואחרות. |תמונה_בטקסט553| אחריו ניצב בית תרבויות העולם (Haus der Kulturen der Welt), שנבנה ב־1957 בתכנונו של האדריכל האמריקני יוּ סטוּבּינס ובשל צורתו המשונה זכה לכינויים היצירתיים "צדפה בהריון" ו"החיוך של ג’ימי קרטר". כיום זהו מרכז לתרבות חוץ־אירופית, שבו מתקיימים כנסים, תערוכות ואירועים מיוחדים; בחזית המבנה, לצד בריכה שלווה, הוצב פסל ארד מאת הנרי מוּר. המבנה השלישי לאורך הציר, ארמון בֶּלְווּ (Schloss Bellevue), הוא וילה ניאו־קלאסית שנבנתה ב־1785 עבור אחיו הקטן של פרידריך הגדול. הארמון, כיום מעונו הרשמי של נשיא גרמניה, סגור למבקרים - אבל אפשר בהחלט לצלם מבחוץ את חזיתו הלבנה־בוהקת.
הגלריה הלאומית החדשה
הגלריה הלאומית החדשה
טירגארטֶן ופּוֹטסְדאמֶר פְּלאץ
לודוויג מיס ואן דֶר רוֹהֶה, שנמנה עם מייסדי תנועת הבאוהאוס בברלין, עבר לארה”ב לאחר עליית הנאצים לשלטון, ותכנן מאז רק בניין אחד בגרמניה - את הגלריה הלאומית החדשה (Neue Nationalgalerie) של ברלין. התעניינותו של האדריכל בחללים פתוחים ורב־שימושיים מגיעה לשיאה במוזיאון, שהושלם בשנת 1968: המבנה שנראה מבחוץ הוא חלל אחד גדול , ללא קירות פנימיים, המוקף מחיצות זכוכית ועמודי פלדה שחורים, ומשמש רק לתערוכות מתחלפות; ואילו תצוגת הקבע שוכנת בקומת המרתף, הסמויה מעין. מבנה העמודים הגיאומטרי הפשוט ממחיש את אמרתו של מיס, less is more (פחות הוא יותר), ובמקביל מתייחס למסורת התחייה היוונית של שינקֶל, האופיינית כל־כך לברלין. אוספי המוזיאון כוללים מבחר מרשים של יצירות מהמאה ה־20, בדגש על קוביזם, אקספרסיוניזם וסוריאליזם. עם האמנים הבולטים המיוצגים כאן נמנים פיקאסו, מירו, קנדינסקי, אוטו דיקס, פאול קלֶה, לודוויג קירכנֶר ועוד. עם זאת, בשל היקפו האדיר של האוסף, לא ניתן להציג את כולו, ולכן מתקיים בגלריה סבב של תערוכות, על פי נושאים ותקופות, שכל אחת מהן מוצגת למשך שנה עד שנה וחצי ואז מוחלפת באחרת. ברחבה שסביב המוזיאון הוצבו מספר פסלים מרתקים, הן מופשטים והן פיגורטיביים, ומרתק גם ללכת סביבו ולראות את המבנים באזור דרך קירות הזכוכית.
לרשימה המלאה

אזורים נוספים בברלין

הצג כרשימה

מדריכים לברלין

רוצה להיות אזרח העולם?רוצה להיות אזרח העולם?

מצטרפים בחינם ומקבלים:

 • 1.הנחה של 10%
  על מה?
  אזרחי העולם מקבלים הנחה על כל קניה של פריט באתר העולם. אין כפל מבצעים.
 • 2. מינוי דיגיטלי לחודש
  מה זה?
  אזרחי העולם מקבלים מינוי דיגיטלי לחודש ימים על כל קניה של מדריך טיולים מודפס או מפת נייר באתר העולם. המינוי בתוקף החל ממועד הקניה ומאפשר גישה לכל מדריכי הטיולים מסידרת הטיול כבר בפנים. בעלי מינוי קיים מקבלים חודש נוסף.
  (אל חשש: מינוי זה לא יתחדש באופן אוטומטי)
 • 3. הטבות בלעדיות
  איזה?
  אזרחי העולם מקבלים במייל מפעם לפעם הודעות על מבצעים מיוחדים. המבצעים אינם מוצעים לכל גולשי האתר אלא לאזרחי העולם בלבד. ניתן לממש אותם רק באמצעות לחיצה על קישור המבצע במייל. לכן אנו מבקשים את אישורכם לקבל דיוורים מאתר העולם. אנחנו שונאים ספאם ולא נזבל לכם את תיבת הדואר.
 • ניתן לבטל הסכמה זו בכל עת. כתובת המייל שלכם לעולם לא תועבר לאחרים ללא הסכמתכם.

 • בורש
 • נשיונל גי׳אוגרפיק
 • ראף גיידז
 • מישלן
 • פרייטג ברנדט
 • דורלינג קינדרסלי
 • לונלי פלנט
 • וורלד מפינג
 • קונט
מהנעשה בעולם
 • שאלות נפוצות17/01/2023

  סדרת "הטיול כבר בפנים" מייצגת את הדור הבא של ספרי הטיולים. במדריכים המודפסים, ובאפליקציה המקושרת אליהם, הוטמעו כלים שיאפשרו לכם לתכנן ולהוציא לפועל את הטיול שאתם רוצים, בדרך שאתם רוצים. השקענו מאמץ כדי שהשימוש במדריכים יהיה אינטואיטיבי ופשוט ככל האפשר, אבל תמיד יש שאלות - ואת הנפוצות והחשובות שבהן ריכזנו להלן. [קראו עוד]

 • איך להתקין את יישומון ״הטיול כבר בפנים״ על מסך הבית של הטלפון שלך?08/05/2021

  יישומון ״הטיול כבר בפנים״ הוא יישומון רשת מתקדם (Progressive Web App) או בקיצור PWA. המשמעות היא שלא צריך להוריד את היישומון מחנות האפליקציות, אלא ניתן להגיע אליו ישירות דרך הדפדפן. ניתן לגלוש ביישומון באמצעות דפדפן, אבל כדי להנות מחוויית משתמש טובה יותר, מומלץ להתקין אותו על מסך הבית של הטלפון. כך תעשו זאת נכון. [קראו עוד]

 • מה לכלול בערכת עזרה ראשונה לשביל ישראל?07/01/2021

  [קראו עוד]

אתם כבר אוהבים את העולם?
צרו קשר
כל הזכויות שמורות © 1991-2024 שטיינהרט שרב מוציאים לאור בע"מ
 
תמונה מוגדלת