דלג לתוכן
plane
אוסטריה

אתרים במזרח טירולאוסטריה

החלק המזרחי של טירול מעט פחות הררי מחבל זלצבורג או מאזור אינסברוּק, בין השאר בזכות העמק הרחב של נהר אִין (Inn), שבעיירות שלאורכו עסקו המקומיים בכרייה ובעיבוד של מתכות יקרות. עם זאת, לא חסרים במזרח טירול אתרי סקי ורכבלים שהופכים בקיץ למתחמי אטרקציות משפחתיים.

גלו מה שווה לראות ולעשות במזרח טירול

רכסי הרים מקיפים את אגם אָכֶן הצר והארוך
אגם אָכֶן
טירול | מזרח טירול
"הפיורד של טירול", כך כינו קיסרי אוסטריה את אָכֶנזֶה, האגם הגדול ביותר בחבל הארץ. רכסי הרים מקיפים את האגם הצר והארוך (עשרה ק"מ אורכו) מכל עבריו, ולחופיו מתפתל כביש נופי העובר בכמה עיירות ציוריות. בשל גובהו של האגם, מימיו קרים גם בקיץ והרחצה בהם מומלצת לאמיצים בלבד – אם כי בחוף הרחצה בּוּכָאוּ (Badestrand Buchau) שבדרום האגם המים רדודים וחמימים יותר (עד 22 מעלות בקיץ). הדרך הטובה ביותר להתרשם מנופי האגם היא להפליג הלוך ושוב באחת הספינות המפוארות של חברת Achenseeschiffahrt, השטות בין רציף זֶה־שפּיץ (Seespitz) שבדרום האגם לבין רציף שוֹלאסטיקָה (Scholastika) שבצפונו. השיט אורך כ־55 דקות ומתואם עם זמני ההגעה של הרכבת של אגם אָכֶן (ראו להלן) לתחנת זֶה־שפּיץ. במזנון שעל הספינות מוכרים ארוחות קלות (נקניקיות, מרק גולאש וכדומה), וכן שתייה קלה ובירה. הספינות עוגנות במספר תחנות לחוף האגם, ותוכלו לרדת בהן ולתפוס את הספינה הבאה מאוחר יותר. בין השאר תוכלו לבקר במוזיאון האזורי בחוות זיקסֶנהוֹף (Sixenhof - Heimat Museum Achental) שליד תחנת שוֹלאסטיקָה, ולראות כלי עבודה מקומיים, רהיטים עתיקים וחפצים בעבודת יד, או ליהנות משניצל איכותי בפונדק המבודד Gaisalm, שאינו נגיש ברכב. בכמה מקומות לחופי האגם אפשר לשכור סירות מפרש קטנות (למחזיקים ברישיון שיט בלבד) או לקחת שיעורים בגלישה בגלשני רוח ובגלישה בעזרת מצנחים. לפרטים פנו לאחת מלשכות המידע לתיירים.
עיירת הסקי היוקרתית קיצבּיל
קיצבּיל
טירול | מזרח טירול
קיצבּיל היא עיירת סקי יוקרתית הבנויה על צלע הר מעל הנהר קיצבּילֶר אָכֶה (Kitzbühler Ache) וכביש B161. במרכז העיירה עוברים שני מדרחובים מקסימים, ובשטחה יש בריכות, מגרשי טניס ומסלולי גולף למכביר (פרטים בלשכת המידע לתיירים). מהחניון של רכבל קיצבּילֶר הוֹרן, המוביל לפסגה החרוטית הקרויה על שם העיירה, כדאי לחצות את הכביש ולטפס ברחוב התלול Hornweg אל Untere Gänsbachgasse, רחוב מקסים שלאורכו פלג קטן וערוגות פרחים. בקצה העלייה תראו מימינכם גבעה ועליה כמה כנסיות; טפסו במדרגות מימין ופנו שמאלה (בגשר הנמתח מעל הרחוב שבו הלכתם קודם) ולאחר כ-80 מ' פנו ימינה למדרחוב העליון הינטֶרשטאט (Hinterstadt). המדרחוב רצוף בתים טירוליים אופייניים, המעוטרים גמלונים, גגות עץ ואדניות פרחים. תחילה תגיעו לכיכר בית העירייה (Rathausplatz), המקשרת בין שני המדרחובים; בכיכר שם יש מזרקה נאה ובקיץ מתקיימים לפעמים קונצרטים של תזמורת כלי הנשיפה המקומית. במס' 24 שוכן מלון הגריפון המוזהב (Goldener Greif), שחזיתו מעוטרת ציורים יפהפיים ומעל דלתו תלוי שלט בדמותו של גריפון מיתולוגי. מוזיאון קיצבּיל (Kitzbühl Museum) שבהמשך הרחוב, עוסק בתולדות העיירה והסקי האלפיני בטירול; מיד אחריו פנו שמאלה לפוֹרדֶרשטאט (Vorderstadt), מדרחוב רצוף מסעדות וחנויות שיוביל אתכם חזרה לנקודת ההתחלה.
אגם הררי ברכס רוֹפאן
רכס רוֹפאן
טירול | מזרח טירול
ברוֹפאנְגֶבּירגֶה, הרכס הטרשי שממזרח לאגם אָכֶן, יש שלל מסלולי הליכה, בקתות הרים ונקודות תצפית, אבל האטרקציה מספר אחת לחובבי האקשן היא אֵירוֹפאן (Airrofan) – שילוב יצירתי בין דאון לאומגה. המתקן מיועד לארבעה אנשים, המחוברים ברתמות למתקן דמוי דאון; אבל במקום לרחף על זרמי אוויר, הדאון גולש על גלגלים במורד כבל משופע ויורד כ־200 מ' במהירות מסחררת (עד 80 קמ"ש) אל התחנה האמצעית של הרכבל. הגלישה מותרת לילדים מגיל עשר ומגובה 1.30 מ' ומעלה. תחנת המוצא של האֵירוֹפאן סמוכה לתחנה העילית של רכבל רוֹפאן (Rofan Seilbahn), רכבל המטפס בשני שלבים מהעיירה מָאוּראך (Maurach) שלגדת האגם. מכאן יוצא שביל (כשעה הליכה) אל קן הנשרים (Adlerhorst), רחבת תצפית פנורמית שצורתה אכן מזכירה קן נשרים, והיא משקיפה לנופים מרהיבים בכל הכיוונים (360 מעלות). מסלולים נוספים, קצרים (שעה־שעתיים) וארוכים (שבע שעות), מובילים לפסגות הרכס. ליד התחנה העילית של הרכבל יש גם קיר טיפוס, ובאזור יש מספר מסלולים לטיפוס צוקים; אפשר לשכור ציוד טיפוס בכמה חנויות באזור, בין השאר ב-WW Sport Wörndle, בעיירה מָאוּראך.
הרכבל המטפס אל קיצבּילֶר הוֹרן
קיצבּילֶר הוֹרן
טירול | מזרח טירול
הפסגה החרוטית קיצבּילֶר הוֹרן (Kitzbüheler Horn; 1996 מ'), המתנשאת מעל קיצבּיל, פופולרית כאתר סקי בחורף וכנקודת מוצא לטיולים ברגל בקיץ. מסלולים ארוכים אך מספקים מובילים בין השאר לאגם המלאכותי אֶרֶנבּאכהֶהֶה (Speicherteich Ehrenbachhöhe) ולאגם פֶּנגֶלשטָיין (Pengelsteinsee). אפשר לרכוש מפות שבילים בלשכת המידע לתיירים של קיצבּיל. רכבל Hornbahn I יעלה אתכם לתחנה האמצעית (Mittelstation; 1270 מ'). מכאן תוכלו להמשיך ברכבל Hornbahn II אל תחנת אָלפֶּנהָאוּס (Alpenhaus; 1880 מ'), שם יש מסעדה, רחבת תצפית, וכן מגרש משחקים קטן ורכבת חשמלית לילדים. לאָלפֶּנהָאוּס אפשר גם לנסוע בכביש הנופי פנורמה־שטראסֶה (Panoramastrasse; €10 למכונית ועוד €3 לאדם, שאפשר לקבל חזרה כהנחה במסעדה), המשקיף לנופים עוצרי נשימה כשהוא מטפס לאורך שבעה ק"מ וחצי, בשיפוע המגיע עד 18%. לחלופין, תוכלו לעבור בתחנה האמצעית לרכבל Horngipfelbahn, ולעלות עד הפסגה (Gipfel), המשקיפה לנוף מרהיב. מכאן יורד שביל תלול (כעשר דקות בירידה, עשרים דקות בעלייה חזרה) אל האתר המעניין ביותר באזור, גן הפרחים האלפיני (Alpenblumengarten). בגן המקסים פזורים מאות פרחים מאזורים הרריים ברחבי העולם – בהם אֶנציאָן, ארניקה, ורד האלפים ואֶדֶלוָייס – וכיף לטפס ולגלות אותם בין הסלעים. השביל ממשיך ויורד עד אָלפֶּנהָאוּס (כשעה הליכה).
אגם הינטֶרשטָיינֶר
אגם הינטֶרשטָיינֶר
טירול | מזרח טירול
כדי להגיע לאגם הינטֶרשטָיינֶר (מילולית "מאחורי הסלעים") צריך לנסוע מעט במעלה ההר – אבל המאמץ משתלם: האגם נמנה עם היפים בטירול, ומראה ההרים המשתקפים במימיו הכחולים לא יישכח במהרה. מומלץ להקיף את האגם ברגל, במסלול נוח להליכה שאורכו חמישה ק"מ (כשעה וחצי עד שעתיים בקצב משפחתי), כדי להביט בנוף ההרים מסביב ובדגים השוחים במים הצלולים להפליא (המקומיים מספרים שהם אף ראויים לשתייה). מי האגם קרירים יחסית בשל גובהו (890 מ' מעל פני הים), ולכן הרחצה בו מומלצת בימים חמים. בחוף הרחצה שבקצה המזרחי של האגם יש מדשאות ועצים שמטילים צל (חשוב בקיץ). במקום יש גם מסעדה ואפשר לשכור שמשיות וכיסאות. |הסיפור|החוות שנבלעו במים תושבי המקום מספרים שמתחת למי האגם הכחולים חבויות שלוש חוות, שהיו פעם העשירות והמצליחות ביותר בכל טירול. אלא ששלושת בעלי החוות היו חמדנים, והם לא חדלו להתקוטט זה עם זה על כי פיסת אדמה. פעם אחת, ביום שהיה יום צום ותפילה, היו האיכרים שקועים כל כך בריב על אחד המעיינות שבסביבה ששכחו לצום ולהתפלל. למחרת בבוקר, כשיצאה הנערה החולבת – שהייתה צנועה וטובת לב – לחלוב את הפרות, היא ראתה ליד אחת החוות שלולית קטנה שלא היתה שם קודם. היא חיפשה את הפרות, אבל גילתה שכולן ברחו מהחוות אל נקודה מרוחקת מאחורי ההרים. הנערה לא ויתרה, עלתה להר וחלבה את הפרות – אבל כשחזרה ראתה שהשלולית הפכה לאגם גדול, שמילא את העמק כולו ובלע את הבתים ואת האיכרים החמדנים.
סיור מודרך במכרה הכסף של שוואץ
מכרה הכסף של שוואץ
טירול | מזרח טירול
כריית הנחושת באזור שוואץ (Schwaz) החלה כבר בתקופת הברונזה, אבל בסוף ימי הביניים התחילו לכרות כאן גם כסף, ובאמצע המאה ה־16 הפך מכרה זילבֶּרבֶּרגוֶורק שוואץ (Silverbergwerk Schwaz) למכרה הכסף הגדול והחשוב בעולם. בשיא הפעילות הועסקו במכרה לא פחות מ־7400 עובדים, ועפרות הכסף המקומיות תרמו למעמדם של קיסרי אוסטריה מבית הבסבורג. המכרה פתוח למבקרים במסגרת סיור מודרך שאורכו 90 דקות. הסיור מתחיל בלבישת מעילי גשם וקסדות (בפנים מטפטפים מים והמעברים נמוכים) ובנסיעה מלהיבה ברכבת קרוניות פתוחה, שטסה במנהרות הצרות ומביאה את המטיילים אל מעמקי המכרה (עבור ילדים זו אולי גולת הכותרת של הביקור). הסיור המרתק כולל הסברים על תנאי החיים הקשים של הכורים ועל האתגרים שעמדו בפניהם באמצעות תצוגות אור־קוליות, סרטים ועוד. הסיורים בגרמנית בלבד (אלא אם מתארגנת קבוצה של 20 איש לסיור בשפה אחרת), אבל ברוב התחנות אפשר להקשיב להסברים מוקלטים באנגלית, ובקופה מחלקים (לפי בקשה) תרגום של הסיור למספר שפות, בהן עברית (התרגום העברי עילג למדי, כך שייתכן שתעדיפו את הגרסה האנגלית). כדאי לקרוא את דף התרגום בזמן ההמתנה שלפני הסיור, כי תתקשו לקרוא בו במכרה החשוך. הטמפרטורה במכרה עומדת על 12 מעלות בכל ימות השנה ומומלץ להתלבש בהתאם (מכנסיים ארוכים, נעליים סגורות וז'קט או מעיל קל). |הסיפור|הכול בגלל שור משתולל המקומיים מספרים שכריית הנחושת באזור התחילה לאחר ששור פראי נמלט מעדר שרעה בסביבה. השור המשתולל נגח בקרניו בסלע וחשף עורק של אבן כהה ונוצצת, וזו משכה את תשומת ליבו של הרועה והובילה לגילוי מרבצי הנחושת ולהקמת המכרה. פסל של השור המפורסם ניצב סמוך לכניסה – אל תשכחו להצטלם אתו למזכרת.
פארק טריאָסיק
פארק טריאָסיק
טירול | מזרח טירול
קשה להאמין, אבל לפני כ-200 מיליון שנה היה האזור שבו שוכנים היום האלפים חוף ים טרופי ופורה, מקום משכן לאלמוגים, צמחי מים, דגים – ודינוזאורים. פארק טריאָסיק (על שם |הנטה|תור טְריאָס|סנטה|, השם הגיאולוגי של התקופה) ייקח אתכם למסע בזמן באמצעות שורה של תצוגות אינטראקטיביות מעניינות במרכז המבקרים המקורה ולאורך מסלול הליכה של ארבעה ק"מ (כשעתיים),. בין השאר תציצו אל האלמוגים בים העתיק, תלמדו איך לזהות מאובני דינוזאורים ותראו פסלים בגודל טבעי של הזוחלים הענקיים. המסלול מסתיים במתחם פעילויות לגדת אגם רדוד, שם יוכלו הילדים לשכשך, לטפס על מגוון מתקנים ולחפש מאובנים במים. אטרקציה מרשימה נוספת מספקת מרפסת התצפית בעלת הרצפה השקופה, המשקיפה על העמק מגובה של יותר מ-70 מ' – חוויה מפחידה למדי. בנוסף יש כאן גם גן שעשועים אתגרי עם מתקני חבלים (לא בדיוק פארק חבלים, אבל בכיוון) ומערת נטיפים (קטנה ולא מרשימה במיוחד). הפארק שוכן באזור הסקי שטָיינפּלאטֶה (Steinplatte), ממש על הגבול בין טירול לחבל זלצבורג, ואפשר להגיע אליו ברכבל-הגונדולות (Gondelbahn) היוצא מהתחנה התחתית בעיירה וָיידרינג (Waidring). |הסיפור|עצור או שאני יוּרָה כשאנחנו חושבים על דינוזאורים, אנו נזכרים מיד בסדרת הסרטים |הנטה|פארק היוּרָה|סנטה|. היוּרָה היה עידן גיאולוגי שהחל לפני כ-200 מיליון שנה, והעידן שבא מיד לפניו הוא הטריאָס, שעל שמו נקרא פארק טריאָסיק. בשתי התקופות (וגם בתור הקרֶטיקוֹן שבא אחריהן) חיו דינוזאורים על פני כדור הארץ, עד שהושמדו לחלוטין לפני כ-66 מיליון שנה. מדענים רבים מאמינים שהסיבה להשמדה היתה מטאוריט גדול שפגע בכדור הארץ – אבל איש לא יודע בוודאות. מה שבטוח הוא שבפארק טריאָסיק, בניגוד לפארק היוּרָה שבסרטים, אין סיבה לפחד – אין פה דינוזאורים אמיתיים, אלא רק כאלה שעשויים בטון וצבע.
המתחם החיצוני בעולמות הבדולח של סווארובסקי
עולמות הבדולח של סווארובסקי
טירול | מזרח טירול
ב־1892 רשם דניאל סווארוֹבסקי פטנט על מכונה לחיתוך בדולח ("זכוכית קריסטל"), ובכך הניח את אבן הפינה לחברה הקרויה על שמו. המוזיאון ומרכז המבקרים של החברה (Swarovski Kristallwelten) מכניסים את המבקרים לעולם הקסום של הזכוכית הנוצצת באמצעות סדרה של 16 מיצגים המבוססים על אורות, השתקפויות וצבעים. רוב התצוגות מושקעות ומעוררות התפעלות – מכיפת בדולח ענקית ובה אלפי השתקפויות ועד הקליידוסקופ הגדול ביותר בעולם – אבל אחדות מהן יומרניות ללא כיסוי ועלולות להיות משעממות למדי. באולם הראשון תראו יצירות של אמנים מפורסמים כמו סלבדור דאלי וקית' הרינג, ובהמשך יש חדר המוקדש לדגמי בדולח של אתרים חשובים בעולם. הכול נגיש מאוד, מלווה בהסברים רבים ומתורגם לאנגלית. ילדים ייהנו במיוחד מכיפת הבדולח, מהקליידוסקופ ומ"יער הבדולח" הססגוני, אבל עלולים להשתעמם בתחנות אחרות. מהמוזיאון יוצאים כמובן לחנות של סווארוֹבסקי, אבל גם שם יש מוצגים נאים, וכן פינת משחקים לילדים. בפארק המטופח שמסביב למרכז המבקרים נפתח בשנת 2016 מגדל המשחקים (Spielturm), המיועד לילדים בני ארבע ומעלה (בליווי מבוגר) ומומלץ לביקור משפחתי. במגדל המחופה מראות וזכוכית יש ארבע קומות של מתקני משחק לילדים, ואפשר לעבור ביניהן באמצעות רשת טיפוס בגובה 14 מ'. המתקנים, המותאמים למגוון גילאים, מאפשרים לילדים לטפס, להתנדנד, לגלוש ואפילו "לדאות". בנוסף יש בפארק מבוך־שיחים מדליק שכיף ללכת לאיבוד בו, וכן פלג מים קטן, מגרש משחקים ונקודת תצפית על עמק הנהר אִין.
לרשימה המלאה

אזורים נוספים באוסטריה

הצג כרשימה

מדריכים לאוסטריה

רוצה להיות אזרח העולם?רוצה להיות אזרח העולם?

מצטרפים בחינם ומקבלים:

 • 1.הנחה של 10%
  על מה?
  אזרחי העולם מקבלים הנחה על כל קניה של פריט באתר העולם. אין כפל מבצעים.
 • 2. מינוי דיגיטלי לחודש
  מה זה?
  אזרחי העולם מקבלים מינוי דיגיטלי לחודש ימים על כל קניה של מדריך טיולים מודפס או מפת נייר באתר העולם. המינוי בתוקף החל ממועד הקניה ומאפשר גישה לכל מדריכי הטיולים מסידרת הטיול כבר בפנים. בעלי מינוי קיים מקבלים חודש נוסף.
  (אל חשש: מינוי זה לא יתחדש באופן אוטומטי)
 • 3. הטבות בלעדיות
  איזה?
  אזרחי העולם מקבלים במייל מפעם לפעם הודעות על מבצעים מיוחדים. המבצעים אינם מוצעים לכל גולשי האתר אלא לאזרחי העולם בלבד. ניתן לממש אותם רק באמצעות לחיצה על קישור המבצע במייל. לכן אנו מבקשים את אישורכם לקבל דיוורים מאתר העולם. אנחנו שונאים ספאם ולא נזבל לכם את תיבת הדואר.
 • ניתן לבטל הסכמה זו בכל עת. כתובת המייל שלכם לעולם לא תועבר לאחרים ללא הסכמתכם.

 • בורש
 • נשיונל גי׳אוגרפיק
 • ראף גיידז
 • מישלן
 • פרייטג ברנדט
 • דורלינג קינדרסלי
 • לונלי פלנט
 • וורלד מפינג
 • קונט
מהנעשה בעולם
אתם כבר אוהבים את העולם?
צרו קשר
כל הזכויות שמורות © 1991-2024 שטיינהרט שרב מוציאים לאור בע"מ
 
תמונה מוגדלת