דלג לתוכן
plane
אתרים
hilf-tabash#ed3a8bחילף טאבש

חילף טאבש

Hilf Tabash

כעביה-טבאש-חג'אג'רה היא מועצה מקומית שהוקמה בשנת 1966. בכל אחד מהכפרים מתגוררות משפחות בני שבט אחד. השבט טאבש מתקשר בזיכרון של ימי טרום הקמת המדינה לאלכסנדר זייד ממייסדי אירגון השומר וארגון בר גיורא. בעת המרד הערבי הגדול בחודש יולי 1938 , אלכסנדר זייד נרצח על ידי קאסם אל-טאבש.

באביב שנת 2011 נערך מפגש בין תלמידי מרכז למחוננים בסמינר אורנים לבין מוסטפא טאבש שהיה מוכתר הכפר. המפגש שנערך ביישוב חילף טאבש. את תקציר המפגש רשמה ד"ר מרוה שמואלי מהמרכז למחוננים. אנו מודים לה על הסכמתה לפרסם את תוכן המפגש.

"הפגישה בין תלמידי מרכז המחוננים באורנים למוסטפא טבאש נערכה במרכז המבקרים של מוסטפא בישוב הבדווי, חילף טבאש. על הקיר תלויות תמונות רבות, ומוסטפא מראה את כל התמונות של אלכסנדר זייד, של גיורא בנו, של הרוצח של אלכסנדר - קאסם טבאש, ושלו עצמו על הסוסה בהיותו שומר האזור. אנחנו הילדים רעינו את הצאן כל ילדותנו (הבנים), למדנו את סימני הטבע, עקבות, טורפים, למדנו למצוא מקומות מרעה טובים, להגן על הצאן, למצוא מערות מסתור וכדו'. בשל כך הפכנו לגששים הטובים ביותר של צה"ל כאשר הוקם. יותר מאוחר, בתפקידי כגשש בלבנון, הלכתי אני לפני כל הגנרלים הגדולים, הסתכלתי היטב על הדרך וסימנתי אחורה לעצור בתנועת יד אחת כאשר מצאתי עקבות חשודות. זה היה תפקיד ראשון במעלה בחשיבותו לביטחון החיילים והמפקדים שלחמו איתי.

כיוון שלא עסקנו בחקלאות, נהגנו אנחנו הבדווים לגנוב יבולים מהשכנים, וזה היה מנהג של מאות שנים. כשהגיעו היהודים ועשו חקלאות טובה, הלכו כמה מאתנו לגנוב יבול מהיישובים היהודיים מסביב קראנו לזה "לדלל"! השומר היהודי אלכסנדר זייד שמר על השטחים והיישובים מסביבנו והפריע לנו. כך קרה שקאסם טבאש, בן דוד של אבי, החליט לרצוח אותו. ב-11 ביולי 1938 קאסם ארב לאלכנסדר זייד בטבעון, ברחוב הבונים בקריית - עמל, כאשר יצא מביתו בערב, לישיבה של קיבוץ אלונים שהיה אז בתחילת קיומו, ורצח אותו ביריות מרובה צייד. אני הייתי אז בן שנתיים בערך, אני לא זוכר זאת, אבל כל הארץ רעשה מהרצח הזה. יגאל אלון ויצחק חנקין (מכפר גלעדי) הגיעו שניהם לאזור והחלו לחקור את הרצח. שניהם דיברו ערבית מעולה, והם עשו עבודת מודיעין רצינית עד שהגיעו לרוצח. אח"כ הם בררו היכן הוא גר, ולילה אחד הגיעו אנשי פלמ"ח לאוהל שלו בפיקודו של יצחק חנקין, קראו לו החוצה, העירו עליו בפנס לזהותו בוודאות, וירו בו שלוש יריות בחזה. האקדח היה של אלכסנדר זייד, לבקשת ציפורה אשתו של זייד.

כאשר הוקמה המדינה גיורא זייד, בנו של אלכסנדר, קיבל אחריות על כל יישובי הבדווים באזור מטעם הש.ב. (שרות בטחון). בחילף טבאש פחדנו מאוד, גיורא הגיע לביקור אצל אבא שלי, שהיה המוכתר של השבט. אבא שלי אסף את כל השבט וגיורא דיבר אליהם בערבית טובה מאוד, ואמר להם שלא יפחדו כי החשבון בינינו נסגר. הוא הבטיח שיתנהג אליהם כשווים לכל שבטי הבדווים האחרים בלי שום בעיה. אבא שחט כבש לאות סליחה ועשו חפלה גדולה עם גיורא. באותו ערב פגשתי את גיורא. הייתי אז בן 12, והוא התחיל לשאול אותי שאלות על האזור. הוא הזמין אותי לנסוע איתו בג'יפ, אבל אני פחדתי מהמכונה המשונה הזו, שהיא לא תעצור בזמן ואני אפול. גיורא צחק ועשה לי סיבוב קצר באזור. הראה לי שהג'יפ יודע לעצור כאשר עוצרים אותו.

מאז, כל כמה שבועות גיורא היה בא אלינו ולקח אותי לסיורים באזור מסביבנו: נחל ציפורי, יער אלוני אבא, שער העמקים ועוד. אני הראיתי לו את פינות החמד ומקומות המסתור שהכרתי. המשכתי להיות חבר טוב של גיורא זייד וכל משפחת זייד כל השנים. גם היום טלי זייד מביאה אנשים אלי שאספר להם סיפורים על העבר. הייתי המוכתר של הכפר ועכשיו יצאתי לפנסיה."
רוצה להיות אזרח העולם?רוצה להיות אזרח העולם?

מצטרפים בחינם ומקבלים:

 • 1.הנחה של 10%
  על מה?
  אזרחי העולם מקבלים הנחה על כל קניה של פריט באתר העולם. אין כפל מבצעים.
 • 2. מינוי דיגיטלי לחודש
  מה זה?
  אזרחי העולם מקבלים מינוי דיגיטלי לחודש ימים על כל קניה של מדריך טיולים מודפס או מפת נייר באתר העולם. המינוי בתוקף החל ממועד הקניה ומאפשר גישה לכל מדריכי הטיולים מסידרת הטיול כבר בפנים. בעלי מינוי קיים מקבלים חודש נוסף.
  (אל חשש: מינוי זה לא יתחדש באופן אוטומטי)
 • 3. הטבות בלעדיות
  איזה?
  אזרחי העולם מקבלים במייל מפעם לפעם הודעות על מבצעים מיוחדים. המבצעים אינם מוצעים לכל גולשי האתר אלא לאזרחי העולם בלבד. ניתן לממש אותם רק באמצעות לחיצה על קישור המבצע במייל. לכן אנו מבקשים את אישורכם לקבל דיוורים מאתר העולם. אנחנו שונאים ספאם ולא נזבל לכם את תיבת הדואר.
 • ניתן לבטל הסכמה זו בכל עת. כתובת המייל שלכם לעולם לא תועבר לאחרים ללא הסכמתכם.

 • בורש
 • נשיונל גי׳אוגרפיק
 • ראף גיידז
 • מישלן
 • פרייטג ברנדט
 • דורלינג קינדרסלי
 • לונלי פלנט
 • וורלד מפינג
 • קונט
מהנעשה בעולם
אתם כבר אוהבים את העולם?
צרו קשר
כל הזכויות שמורות © 1991-2024 שטיינהרט שרב מוציאים לאור בע"מ
 
תמונה מוגדלת