דלג לתוכן
plane
יוון, צפון

אתרים בצוּמֶרקָהצפון יוון

סוד הקסם של חבל צוּמֶרקָה הוא שפע של טבע פראי. בכל נקודה שבה תהיו יקיף אתכם שילוב עוצר נשימה של הרים נישאים ושל יערות הפארק הלאומי. כשהנוף משתקף במימיהם של שני הנהרות החוצים את החבל, נוצרת חוויה חושית של 360 מעלות, ממש כמו להיות בתוך גלויה. הכבישים הפתלתלים יגלו לכם כפר חצי נטוש הבנוי על צלע ההר, שקסמו משתמר כבר מאות בשנים, ותוך כדי נסיעה ייפרסו לעיניכם סודות טבע שיגרמו לכם להחסיר פעימה.

גלו מה שווה לראות ולעשות בצוּמֶרקָה

מעיינות קוּיאסָה
מעיינות קוּיאסָה
אֶפּירוּס | צוּמֶרקָה
דקות אחדות של הליכה מהכביש המוביל לכפר קאלאריטָס מובילות לאחת הפינות הקסומות ביותר של חבל צוּמֶרקָה - שביל הליכה מופלא בתוך יער, לצד אחד הערוצים של נהר הקָלאריטיקוֹס. השביל מוביל בהליכה קלה אל המעיינות ואל המפלים של קוּיאסָה. אחרי כעשר דקות של הליכה תגיעו אל בית הקפה Mylos, המגיש משקאות ועוגות ומוכר חטיפים, ואפילו מתפעל שירותים מסודרים ונקיים. על אף הפיתוי הגדול להישאר כל היום בין המים לעצים, להניח לילדים לשחק מחבואים בפינה הקסומה הזאת ולשתות קפה קר אחרי קפה קר, אל תוותרו על הליכה של כעשרים דקות נוספות עד שתגיעו אל המפל הגדול ואל המעיינות המזמינים טבילה - גולת הכותרת של המסלול. הדרך כולה, ללא עצירות, אורכת כשעה - הלוך וחזור. שימו לב, ממש בכניסה למסלול תבחינו בגרם מדרגות מצד ימין. זוהי הדרך העתיקה לכפר קָלארִיטָס, היחידה שהובילה אליו לפני סלילת הכביש. |הסיפור|יזמות צעירה אולי לא תאמינו, אבל עד לפני כמה שנים לא היה בית קפה במעיינות. וָאסוֹ הייתה בסך-הכל בת 22 כשאבא שלה הציע לה רעיון: למה שלא תפתחי בית קפה במעיינות קוּיאסָה? היא לקחה הלוואה ועשתה הכל לבד, ובתוך זמן קצר כבר החזירה את ההשקעה והתחילה להרוויח. אתם בטח מבינים למה, נכון? לא רק שהעסק הזה היה הימור בטוח, אלא שהוא גם עובד רק 6 חודשים בשנה. בחודשים הרגועים יותר ואסו עובדת בבית הקפה לבד, או עם אמא שלה, שמכינה את הריבות הטעימות שנמכרות במקום. אבל מיולי ועד ספטמבר, בעונת השיא, היא מעסיקה שמונה עובדים! האם גם לכם יש רעיון לעסק שבטוח יצליח? משהו שכשאנשים יראו, הם יטפחו לעצמם על המצח ויגידו: "איך לא חשבתי על זה בעצמי? הרי זה גאוני!"
מנזר קיפּינָה
מנזר קיפּינָה
אֶפּירוּס | צוּמֶרקָה
המנזר המרהיב והעתיק, שהוא אחד המפורסמים ביוון, בנוי כולו בתוך צוק אנכי, על פתחה של מערה, ועומד על תלו מאז שנת 1212. הוא משתלב בצוק באופן כל כך מושלם, עד שהוא נראה כמו חתיכת פאזל ענקית ממנו. המראה כמובן עוצר נשימה כבר מלמטה, מהכביש המוביל לקָאלארִיטָס, אך לא פחות מזה מלמעלה - ובפנים: נכנסים דרך שער הברזל המסורג ועולים במעלה השביל. הילדים יכולים לרוץ והמבוגרים - להתפעם מהנוף למטה, ההולך ומתרחק. תנו לילדים להוביל, כדי שיוכלו להתענג על התגליות בדרך: מדרגות האבן, שבסופן דלת עץ עתיקה וקסומה - ממש כמו במשחק הרפתקאות. כשתעברו בעדה, כל הנוף של חבל צוּמֶרקָה, וברקע רכס הפינדוס, ייפרש לרגליכם. שם הניחו לילדים לחפש את הכניסה אל תוך מבוך המערות, שחלקו שימש את המנזר עצמו, והכל יהפוך למרגש עוד יותר. נזירים לא תפגשו שם, כיוון שהמנזר כבר לא פעיל, אבל תיירים כנראה כן. |הסיפור|המערה הסודית המנזר נראה כמו תפאורה של סיפור בדיוני לחלוטין, וכשנכנסים אליו אפשר לדמיין כמה מרתק סיפור בנייתו. לפני יותר מאלף שנים התפצל לשניים מסדר נזירים ממנזר שכן בעקבות ויכוח. כשחיפשו הנזירים הפורשים מקום לבנות בו מנזר חדש, הם גילו חור בהר, שהתגלה כמערה שמגיעה עד לחור ענק בתוך צוק. הם נתקלו בהרבה מאוד מכשולים בבניית המנזר אך התגברו על כולם, והיום אפשר רק להתפעל מהמבנה האדיר שהקימו בעזרת חומרים מהטבע בלבד. שימו לב לגשר העץ שחוצים כדי להיכנס למנזר - הנזירים בנו אותו בעצמם כדי שיוכלו לגשר על מרחק של שישה מ' מההר לתוך המערה, ובנו אותו כגשר שיכול להתקפל למעלה! כך הגנו הנזירים על המנזר מפני התקפות של שודדים ואויבים.
מפל קָטָראקְטִיס
מפל קָטָראקְטִיס
אֶפּירוּס | צוּמֶרקָה
תאומיו הלא-זהים של מפל קָטָראקְטִיס, המפליאים בזרימתם הגועשת בין אפריל ליוני, ניתכים בשאון מגובה 87 מטר ו=100 מטר (השמאלי והימני, בהתאמה), כאילו זורמים מתוך ההרים עצמם. כמו שני עמודי עשן הם שומרים על פסגת הרכס הצפוני ביותר של הרי צוּמֶרקָה, 1,360 מעל פני הים, ויחד איתה יוצרים מראה מרהיב. התחילו את החוויה בבית הקפה הסמוך לחניה, וממנו רדו במדרגות אל השביל הקצר (כ=120 מ') אל המפלים. זהו שביל רצוף גשרים, וההליכה בו קלה. שאון המפלים, הנשמע בחודשי השיא אפילו בכפרים הסמוכים, יילך ויגבר ככל שתתקרבו אליהם, וכשתצעדו על הגשר היפה, המוביל אל המפל השמאלי, אתם עשויים "לחטוף" מתזי מים מרעננים. אם אתם מטיילים בצפון יוון במועד גבולי מבחינת הזרימה, דהיינו מאמצע יוני (או בתחילת אפריל), בדקו בבית המלון שלכם או בלשכת התיירות (או אפילו שאלו את אחד העוברים והשבים באחד הכפרים הסמוכים) האם הגעתם בעונה ה"רטובה". באתר יש גם מסלול הליכה היורד אל תחתית המפלים, אך הוא מיועד למיטיבי לכת ואינו מתאים למשפחות עם ילדים. |המסגרת|בדיקת ראייה אזור צפון יוון עשיר במפלים, וכנראה כבר נתקלתם במילה היוונית המתארת אותם, "קָטָראקְטִיס". מחלת העיניים הנפוצה קטרקט קיבלה את שמה מהמילה היוונית. על-פי כתבי עת רפואיים, הדוק הלבן המכסה את שדה הראייה בקטרקט, הזכיר למישהו את לובן הקצף בזרימה שוצפת של המפלים, ומכאן השם. גרסה אחרת מדברת על עודף נוזלים חופשיים בעין, שגורם למחלה. כך או כך, ליוונים יש בהחלט במה להתגאות בתרומתם ללקסיקון המחלות העולמי.
סיראקוֹ
סיראקוֹ
אֶפּירוּס | צוּמֶרקָה
דקות אחדות לפני סוף העלייה התלולה אל סיראקו, תוכלו כבר להבחין בבתיו המיוחדים והיפהפיים של הכפר. הכביש מפותל במיוחד (לא מומלץ לאכול ארוחה כבדה לפני כן...), אבל אל תוותרו בגללו על הביקור בכפר המיוחד כל כך (אלא אם אחד מבני המשפחה סובל בנסיעות באופן קיצוני). הכפר הוקם לפני יותר מ=600 שנה ומשמר את הארכיאולוגיה המסורתית של חבל אפירוס - שבילי הליכה מרוצפים באבן וגגות מאבני צפחה. הכניסה אליו רגלית בלבד, ומומלץ להתחיל מהחלק העליון: חונים ליד שער האבן ונכנסים לשביל קסום שייקח אתכם היישר לאגדה רחוקה. |תמונה_בטקסט6796| בשביל, בתוך ירוק שלא ייאמן, תעברו על גשר יפהפה ותוכלו להגיע ברגל אל כיכר הכפר היפהפייה והמיוחדת, שיש בה כמה טברנות ובתי קפה. משם תוכלו להמשיך אל שביל קָאלארִיטָס-סיראקוֹ שאורכו כ=4.5 ק"מ, או לטייל חזרה אל המכונית. כך או כך, לפני או אחרי הביקור בכפר, באותו שביל מתפתל, תוכלו לחנות בצד הדרך ליד אחת מנקודות התצפית המרהיבות ביותר באזור - תצפית אגִיוֹס גֵאוֹרגיוֹס.
לרשימה המלאה

אזורים נוספים בצפון יוון

הצג כרשימה

מדריכים לצפון יוון

רוצה להיות אזרח העולם?רוצה להיות אזרח העולם?

מצטרפים בחינם ומקבלים:

 • 1.הנחה של 10%
  על מה?
  אזרחי העולם מקבלים הנחה על כל קניה של פריט באתר העולם. אין כפל מבצעים.
 • 2. מינוי דיגיטלי לחודש
  מה זה?
  אזרחי העולם מקבלים מינוי דיגיטלי לחודש ימים על כל קניה של מדריך טיולים מודפס או מפת נייר באתר העולם. המינוי בתוקף החל ממועד הקניה ומאפשר גישה לכל מדריכי הטיולים מסידרת הטיול כבר בפנים. בעלי מינוי קיים מקבלים חודש נוסף.
  (אל חשש: מינוי זה לא יתחדש באופן אוטומטי)
 • 3. הטבות בלעדיות
  איזה?
  אזרחי העולם מקבלים במייל מפעם לפעם הודעות על מבצעים מיוחדים. המבצעים אינם מוצעים לכל גולשי האתר אלא לאזרחי העולם בלבד. ניתן לממש אותם רק באמצעות לחיצה על קישור המבצע במייל. לכן אנו מבקשים את אישורכם לקבל דיוורים מאתר העולם. אנחנו שונאים ספאם ולא נזבל לכם את תיבת הדואר.
 • ניתן לבטל הסכמה זו בכל עת. כתובת המייל שלכם לעולם לא תועבר לאחרים ללא הסכמתכם.

 • בורש
 • נשיונל גי׳אוגרפיק
 • ראף גיידז
 • מישלן
 • פרייטג ברנדט
 • דורלינג קינדרסלי
 • לונלי פלנט
 • וורלד מפינג
 • קונט
מהנעשה בעולם
אתם כבר אוהבים את העולם?
צרו קשר
כל הזכויות שמורות © 1991-2024 שטיינהרט שרב מוציאים לאור בע"מ
 
תמונה מוגדלת