דלג לתוכן
plane
רודוס

אתרים בעיר רודוסרודוס

גולת הכותרת של רודוס היא ללא ספק העיר העתיקה היפהפייה, הנמנית עם הערים השמורות ביותר שנותרו מימי הביניים והוכרזה ב-1988 כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו. העיר החדשה, שנבנתה ברובה בידי האיטלקים, מרשימה פחות, אבל יש בה חנויות, ברים, חופים ומספר מבנים נאים מול הנמל.

גלו מה שווה לראות ולעשות בעיר רודוס

ארמון ראשי המסדר
ארמון ראשי המסדר
עיר רודוס
בקצה הצפוני של העיר העתיקה שוכן ארמון ראשי המסדר, שחזיתו מעוטרת קשתות וצריחים בסגנון האופייני לימי הביניים. למבנה היסטוריה ארוכה ומרתקת: בתחילה ניצב כאן מקדש לאל השמש הליוס, שהיה (לפי מחקרים רבים) מקום משכנו המקורי של הקולוסוס מרודוס. במאה השביעית נבנתה על חורבות המקדש מצודה ביזנטית, ועל שרידיה בנו אבירי מסדר יוחנן הקדוש במאה הארבע-עשרה את המטה הראשי שלהם, ששימש גם למגוריו של ראש המסדר. תחת השלטון העות'מאני שימש הארמון בית כלא, אך ב-1856 הוא נהרס ברובו בפיצוץ עצום, שהשמיד גם מספר יצירות אמנות. בשנות ה-30 של המאה הקודמת שיפצו האיטלקים את הארמון כדי שישמש בית נופש למלך ויטוריו עמנוּאֶלֶה השלישי, ואחר כך לרודן בניטו מוסולוני; איש מהם לא ביקר כאן מעולם, אך שמותיהם חרותים עד היום משמאל לכניסה הראשית. ב-1848, עם סיפוח האיים הדודקאנסיים ליוון, הוסב הארמון למוזיאון מרתק. שער הכניסה יוביל אתכם לחצר רחבה ומוארת ובה פסלים מהתקופה ההלניסטית ושתי תערוכות נפלאות, שאחת מהן עוסקת ברודוס העתיקה והשנייה מגוללת את תולדות הארמון והאי בימי הביניים. בקומה השנייה תוכלו לטייל בין חדרים מפוארים, המשרים תחושה מכושפת; שימו לב לפסיפסים מרובי הפרטים שעל הרצפה, שהובאו לכאן בידי האיטלקים מהאי קוֹס. מומלץ גם לטייל על חומות הארמון ולהשקיף משם על העיר העתיקה. בימי ראשון תוכלו לצפות בשחזור הקרב בין האבירים לעותמאנים.
הכניסה לנמל מָנדְראקי
נמל מָנדְראקי
עיר רודוס
'הנמל הקטן', אחד מחמשת הנמלים של רודוס העתיקה, זכה לשם מָנדראקי ('מכלאת צאן' ביוונית) בשל צורתו העגולה והסגורה. הוא שימש לשיט בין רודוס לבין ערים אחרות באי, לאיים הסמוכים ולטורקיה, וכן לצרכים צבאיים, וכיום עוגנים בו כלי שיט פרטיים ותיירותיים, בהם למשל הצוללת הצהובה. מומלץ לטייל לאורך הנמל בשעת הדמדומים, ליהנות מרחש הגלים ולצפות על החומות המוארות של העיר העתיקה. משני צדי הכניסה לנמל, במקום שבו עמד לפי האגדה המקומית הקולוסוס מרודוס, הציבו האיטלקים פסלי ארד של אייל ואיילה, שהיו לסמליו של האי רודוס. הפסלים מנציחים זוג איילים שהאיטלקים הביאו לאי כדי לגרש את הנחשים (וצאצאיהם חיים עד היום בפארק רוֹדיני). לאורך שובר הגלים תראו שלוש טחנות רוח עתיקות (האחרונות שנותרו מתוך 14 שניצבו כאן בעבר), שבעבר שימשו גם לאכסון חומרי נפץ. ובקצהו שוכן מבצר ניקולס הקדוש, מבנה רומנטי מהמאה ה-15 המואר בשעות הלילה ובלבו המגדלור של הנמל. למרבה הצער, המבצר סגור למבקרים ותצטרכו להסתפק בתמונה למזכרת.
המוזיאון לארכיאולוגיה
המוזיאון לארכיאולוגיה
עיר רודוס
המוזיאון לארכיאולוגיה, הנמנה עם אתרי החובה בעיר רודוס, ממוקם במבצר ביזנטי יפהפה, המעוטר קשתות ועמודי אבן. ב-1440 הוסב האתר לבית חולים צבאי, ראשון מסוגו באי, של אבירי מסדר יוחנן הקדוש, ובתקופת השלטון האיטלקי, בראשית המאה הקודמת, עבר שיפוץ נוסף והיה למוזיאון. באולמות המרווחים מוצג מגוון רחב של ממצאים ארכיאולוגיים (בהם פסלים, כדים, תכשיטים ופסיפסים) המספק טעימה מהעבר העשיר בתהפוכות ובסגנונות. מקור הממצאים במגוון תקופות היסטוריות, מימי התרבות המיקֶנית (1700-1100 לפנה"ס), דרך התקופה ההלניסטית שבה שגשג האי, ועד העידן הביזנטי ותקופת שלטון האבירים בימי הביניים. הקומה הראשונה מוקדשת לממצאים מהאיים הדוֹדֶקָנֶסִיִים, ואילו בשנייה מוקדש כל חדר לתקופה או לנושא ספציפי. עם המוצגים הבולטים במוזיאון נמנים מצבת קָליאָריסְטָה, המוקדשת לאישה שחיה במאה הרביעית לפנה"ס , ו"אפרודיטה מרודוס", פסל שיש מהמאה השנייה לפנה"ס של ונוס הכורעת באמבט. הפסיפסים ההלניסטיים הפזורים ברחבי המוזיאון ובחצרו מרהיבים ביופיים. כל התצוגות מלוות בלוחיות הסבר באנגלית.
לרשימה המלאה

אזורים נוספים ברודוס

הצג כרשימה

מדריכים לרודוס

רוצה להיות אזרח העולם?רוצה להיות אזרח העולם?

מצטרפים בחינם ומקבלים:

 • 1.הנחה של 10%
  על מה?
  אזרחי העולם מקבלים הנחה על כל קניה של פריט באתר העולם. אין כפל מבצעים.
 • 2. מינוי דיגיטלי לחודש
  מה זה?
  אזרחי העולם מקבלים מינוי דיגיטלי לחודש ימים על כל קניה של מדריך טיולים מודפס או מפת נייר באתר העולם. המינוי בתוקף החל ממועד הקניה ומאפשר גישה לכל מדריכי הטיולים מסידרת הטיול כבר בפנים. בעלי מינוי קיים מקבלים חודש נוסף.
  (אל חשש: מינוי זה לא יתחדש באופן אוטומטי)
 • 3. הטבות בלעדיות
  איזה?
  אזרחי העולם מקבלים במייל מפעם לפעם הודעות על מבצעים מיוחדים. המבצעים אינם מוצעים לכל גולשי האתר אלא לאזרחי העולם בלבד. ניתן לממש אותם רק באמצעות לחיצה על קישור המבצע במייל. לכן אנו מבקשים את אישורכם לקבל דיוורים מאתר העולם. אנחנו שונאים ספאם ולא נזבל לכם את תיבת הדואר.
 • ניתן לבטל הסכמה זו בכל עת. כתובת המייל שלכם לעולם לא תועבר לאחרים ללא הסכמתכם.

 • בורש
 • נשיונל גי׳אוגרפיק
 • ראף גיידז
 • מישלן
 • פרייטג ברנדט
 • דורלינג קינדרסלי
 • לונלי פלנט
 • וורלד מפינג
 • קונט
מהנעשה בעולם
אתם כבר אוהבים את העולם?
צרו קשר
כל הזכויות שמורות © 1991-2024 שטיינהרט שרב מוציאים לאור בע"מ
 
תמונה מוגדלת