דלג לתוכן
plane
אתרים
sowjetisches-ehrenmal-in-treptower-park#ed3a8bהאנדרטה הסובייטית בפארק טרֶפּטוֹ
עודכן לאחרונה בתאריך 27/01/2022

האנדרטה הסובייטית בפארק טרֶפּטוֹאנדרטה

Sowjetisches Ehrenmal in Treptower Park

האנדרטה הסובייטית
צילום: Andreas Steinhoff/Wikimedia Commons / ©
 • כתובתPuschkinallee
 • תחבורה ציבוריתTreptower Park 165, 166, 265
 • ניווט אל האנדרטה הסובייטית בפארק טרֶפּטוֹ
בקרב על ברלין, שנערך באפריל־מאי 1945 והיה השלב המכריע במלחמת העולם השנייה, נהרגו לא פחות מ־80,000 חיילים סובייטיים - ורובם נטמנו בקברי אחים בעיר ובסביבתה. סמוך לאחד מקברי אחים אלה נחנכה ב־8 במאי 1949, יום השנה הרביעי לסיום המלחמה, אנדרטה אדירת־ממדים (Sowjetisches Ehrenmal), ששטחה עולה על 90 דונם. בברלין יש שתי אנדרטאות נוספות שהקימו הסובייטים לזכר חייליהם, אחת בטירגארטֶן ואחרת בצפון־מזרח העיר, אבל זו הגדולה והמרשימה מכולן.
האנדרטה, בלבו של טרֶפּטוֹאֶר פארק (Treptower Park), היא דוגמה מאלפת לדרך שבה מנציחה מדינה טוטליטרית אחת את ניצחונה על אחרת. בשתי הכניסות למתחם הוצבו שערים ועליהם דברי שבח ותהילה לחיילי המולדת;‏ משם מובילים שבילים רחבים אל הציר הראשי, המתחיל בפסל בגובה שלושה מטרים של ‘אמא רוסיה’ המבכה את בניה. מהפסל נמתחות שורות ארוכות של ערבות בוכיות וברושים, בעלייה מתונה, אל צמד מבנים מחודדים מסלע גרניט אדום, המסמלים את דגלי בריה”מ, וליד כל אחד מהם ניצב פסל של חייל כורע. כאן נפתחת לעיני הצופה שורה של מדשאות מרובעות (המייצגות את אתרי הקבורה) ומשני צדיהן לוחות שיש גדולים, מעוטרים תגליפים המתארים את המלחמה ואת הניצחון, לצד ציטוטים מנאומיו של סטלין.
המגמה הראוותנית מגיעה לשיאה בקצה האנדרטה, שם הוקם תל מלאכותי ועליו פסל בגובה 12 מ’ של חייל רוסי האוחז בילדה קטנה ודורך על צלב קרס שבור. הדמות מבוססת על סיפור שנפוץ לאחר המלחמה בדבר חייל רוסי, שסיכן את חייו כדי להציל ילדה גרמנייה בת שלוש, שהוריה נעלמו. חדר קטן בבסיס הפסל משמש להנחת זֵרים בטקסי הזיכרון.
האנדרטה אמנם מרשימה, אבל כדאי גם לטייל בשאר חלקי הפארק, ששטחו כ־360 דונם ויש בו אזורים מיוערים, שטחי דשא ירוקים ושבילים שלווים. לאורך השדרה הראשית פּוּשקינְאָלֶה (Puschkinalle) נטעו הקומוניסטים עצי דולב בארבעה טורים סימטריים, היוצרים מראה מרהיב. סמוך לקצהו הדרומי של הפארק שוכן מצפה הכוכבים אָרכֶנהוֹלט (Archenhold Sternwarte), המקום שבו נשא אלברט איינשטיין את הרצאתו הראשונה על תורת היחסות הכללית. במצפה מותקן טלסקופ שובר־אור בעל אורך מוקד של 21 מ’, עדיין הארוך ביותר מסוגו בעולם (נגיש במסגרת סיור מודרך בלבד), ויש בו תערוכה צנועה העוסקת באסטרונומיה ובמערכת השמש.
על גדת הנהר, לא הרחק ממצפה הכוכבים, שוכנת מזה יותר ממאה שנה גינת הבירה Zenner, המשקיפה לאי המבודד אינזֶל דֶר יוּגֶנד (Insel der Jugend);‏ למרבה הצער, רמת האוכל והשירות בה לא עמדה במבחן הזמן, ועדיף להסתפק בפיקניק.
האנדרטה הסובייטית
צילום: Andreas Steinhoff/Wikimedia Commons / ©
האנדרטה הסובייטית
רוצה להיות אזרח העולם?רוצה להיות אזרח העולם?

מצטרפים בחינם ומקבלים:

 1. הנחה של 10%על מה?
 2. מינוי דיגיטלי לחודשמה זה?
 3. הטבות בלעדיותמה זה?
 4. ניתן לבטל הסכמה זו בכל עת. כתובת המייל שלכם לעולם לא תועבר לאחרים ללא הסכמתכם.

 • נשיונל גי׳אוגרפיק
 • ראף גיידז
 • מישלן
 • פרייטג ברנדט
 • דורלינג קינדרסלי
 • לונלי פלנט
 • וורלד מפינג
 • קונט
מהנעשה בעולם
אתם כבר אוהבים את העולם?
צרו קשר
כל הזכויות שמורות © 1991-2022 שטיינהרט שרב מוציאים לאור בע"מ
 
תמונה מוגדלת