דלג לתוכן
plane
אתרים
shindagha-historic-district#ed3a8bהרובע ההיסטורי שינדאגָה

הרובע ההיסטורי שינדאגהרובע היסטורי

Shindagha Historic District حي الشندغة التاريخي

סמטה ברובע ההיסטורי שינדאגָה
סמטה ברובע ההיסטורי שינדאגה
צילום: רותם בר כהן / ©
הרובע ההיסטורי שינדאגָה שוכן על גדת נחל דובאי, ועד שנות החמישים של המאה הקודמת התגוררו בו השייח'ים המקומיים ובני משפחותיהם. הרובע נמצא בתהליך של שיפוץ: בתים מסורתיים עוברים שחזור ומוסבים למוזיאונים קטנים שמדגימים צדדים שונים של החיים באזור. המיזם כולו הוא חלק מתוכנית אב ליצירת רובע היסטורי גדול ורציף על גדת הנחל, בתקווה לזכות בהכרה כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו.
בשונה משני הרבעים ההיסטוריים האחרים, אָל פאהידי ואָל סיף, בשינדאגָה התגוררו משפחות אמידות, והדבר ניכר בבתים המרווחים מאוד, הבנויים סביב חצרות פנימיות גדולות. גם הטיילת המרשימה שלאורך המים תורמת להרגשה המאווררת, השונה מאוד מזאת שבסמטאות הצרות של אָל פאהידי ואָל סיף.
לפני שאתם יוצאים לטיול רגלי ברובע חשוב לדעת שתהליך השיפוץ של הרובע טרם הסתיים, ודברים משתנים כל הזמן: מוזיאונים חדשים נפתחים בבתים שהעבודה עליהם הסתיימה, מקומות אחרים נסגרים כדי לעבור שיפוץ או כי תכולתם הועתקה למקום אחר. עם זאת, בכל רחבי הרובע, ואפילו בסמטאות הצרות ביותר, יש שילוט מצוין וברור לכל המקומות הפתוחים, כך שהסיכוי שתטעו בדרך קלושים.

 תוספת: הדרך הנוחה להגיע לשינדאגָה היא במטרו, אבל אין בעיה להגיע גם ברכב: חנו בחניה לרובע שינדאגָה   שמחוץ לרובע עצמו, לכו אל תחנת המטרו והמשיכו לפי המסלול.
ביציאה מתחנת Al Ghubaiba   תראו את הפארק הנפאלי ‏ , פארק עירוני קטן שבו ארבעה מגדלי רוח. חצו את הפארק לכיוון הנחל;‏ בקצה יש רחבה ובה מגדל אבן עתיק. משמאלכם תבחינו בבניין מרשים, זה היה ביתו של השייח' סעיד חָ'ליפָה אָאל מַכּתוּם ‏ , שהפך למרכז אמנות. המקום אמנם סגור כעת למבקרים, אבל כדאי לעצור ולהתבונן בו מבחוץ.
המשיכו לעבר המים עד הטיילת, לתצפית מקסימה על הנחל ועל הבתים וצריחי המסגדים של דֵיירָה בגדה שממול. באופק תראו גשר בעל מבנה אדריכלי מעניין: זהו גשר האינסוף ‏ . אחרי ששבעתם מהנוף, המשיכו לאורך הטיילת, חלפו על פני המסעדה ובית ההארחה Heritage Home ופנו שמאלה. אם אתם רעבים, תוכל לעצור לארוחה מול המים או להמשיך במסלול ולחזור לכאן בסופו.
בסמטה שאחרי המסעדה פונים, כאמור, שמאלה וממשיכים ישר עד שמגיעים למוזיאון אל שינדאגָה ‏ . במרכז המבקרים שבמבנה הסמוך למבנה המרכזי של המוזיאון אפשר לקנות כרטיס משולב לכל אתרי המוזיאון הפזורים ברחבי הרובע. בסופי שבוע גם מתקיימות כאן סדנאות יצירה לילדים. אחרי שתקנו את הכרטיס, תוכלו לעקוב אחרי השילוט הידידותי ולהתחיל לבקר במבנים השונים. הם אינם רחוקים זה מזה, ואין סדר מסוים שצריך לעקוב אחריו: נחמד לשוטט בסמטאות האבן ולעצור מדי פעם בכיכר נעימה לפני שממשיכים למוזיאון הבא. כדאי לבקר בבניין המרכזי של המוזיאון כדי ללמוד על השפעת החיים לגדת הנחל על התפתחותה של דובאי וכן בבית הבשמים ‏  שבו תגלו מהם המרכיבים של הבשמים המסורתיים וכיצד מייצרים אותם.
אחרי שסיימתם לסייר בין הבתים, המשיכו כשגבכם אל הנחל למוזיאון לארכיאולוגיה סארוּק אָל חָדיד ‏  וממנו אל מוזיאון צומת התרבויות ‏  המרתק. לסיום, בקרו בביתו של השייח' סעיד אָאל מַכּתוּם ‏ .
מכאן תוכלו לחזור אל מגרש החניה או לתחנת המטרו שממנה באתם. אם עדיין יש לכם כוח ומתחשק לכם להמשיך בטיול הרגלי, לכו לאורך הטיילת במשך כרבע שעה מהמקום שבו הרובע מתחיל אל השוק של בּוּר דובאי ‏ . תוכלו לשוטט בין דוכני השוק או לעלות על סירת אָבּרָה במעגן הסירות בשוק ולחצות את הנחל אל השווקים של דֵיירָה.‏
סמטה ברובע ההיסטורי שינדאגָה
סמטה ברובע ההיסטורי שינדאגָה
צילום: רותם בר כהן / ©
סמטה ברובע ההיסטורי שינדאגָה
הטיילת לאורך הנחל ברובע שינדאגָה
הטיילת לאורך הנחל ברובע שינדאגָה
צילום: רותם בר כהן / ©
הטיילת לאורך הנחל ברובע שינדאגָה
רוצה להיות אזרח העולם?רוצה להיות אזרח העולם?

מצטרפים בחינם ומקבלים:

 • 1.הנחה של 10%
  על מה?
  אזרחי העולם מקבלים הנחה על כל קניה של פריט באתר העולם. אין כפל מבצעים.
 • 2. מינוי דיגיטלי לחודש
  מה זה?
  אזרחי העולם מקבלים מינוי דיגיטלי לחודש ימים על כל קניה של מדריך טיולים מודפס או מפת נייר באתר העולם. המינוי בתוקף החל ממועד הקניה ומאפשר גישה לכל מדריכי הטיולים מסידרת הטיול כבר בפנים. בעלי מינוי קיים מקבלים חודש נוסף.
  (אל חשש: מינוי זה לא יתחדש באופן אוטומטי)
 • 3. הטבות בלעדיות
  איזה?
  אזרחי העולם מקבלים במייל מפעם לפעם הודעות על מבצעים מיוחדים. המבצעים אינם מוצעים לכל גולשי האתר אלא לאזרחי העולם בלבד. ניתן לממש אותם רק באמצעות לחיצה על קישור המבצע במייל. לכן אנו מבקשים את אישורכם לקבל דיוורים מאתר העולם. אנחנו שונאים ספאם ולא נזבל לכם את תיבת הדואר.
 • ניתן לבטל הסכמה זו בכל עת. כתובת המייל שלכם לעולם לא תועבר לאחרים ללא הסכמתכם.

 • בורש
 • נשיונל גי׳אוגרפיק
 • ראף גיידז
 • מישלן
 • פרייטג ברנדט
 • דורלינג קינדרסלי
 • לונלי פלנט
 • וורלד מפינג
 • קונט
מהנעשה בעולם
אתם כבר אוהבים את העולם?
צרו קשר
כל הזכויות שמורות © 1991-2024 שטיינהרט שרב מוציאים לאור בע"מ
 
תמונה מוגדלת