דלג לתוכן
plane
אתרים
schwarzwald-hochstrasse#ed3a8bדרך הפסגות של היער השחור
עודכן לאחרונה בתאריך 04/05/2022

דרך הפסגות של היער השחורמסלול נהיגה

Schwarzwald Hochstrasse

דרך הפסגות של היער השחור
צילום: TI Seebach/Elmar Langenbacher / ©
שווארצְוואלד-הוֹכְשטראסֶה הוא השם שניתן ב־1930 לקטע הצפוני של כביש B500, המתפתל על גב הרכס בין פרוֹידֶנשטאט ‏ לבּאדֶן-בּאדֶן ‏. השם נועד לפתות את התיירים למלונות ולאתרי הסקי שעל פסגות ההרים, וזה אכן מה שקרה – אף כי סלילת הכביש הושלמה רק ב־1952.
  הדרך מתוארת מדרום לצפון, כלומר מפרוֹידֶנשטאט לכיוון בּאדֶן-בּאדֶן;‏ אם אתם נוסעים מצפון לדרום, קראו את התיאור בסדר ההפוך.
מפרוֹידֶנשטאט ‏ עוקבת הדרך תחילה אחרי כביש B28, ומטפסת עשרה ק"מ לאורך ערוץ נהר עד מרכז המבקרים ‏ (Besucherzentrum Schwarzwaldhochstraße) בעיירה קניבּיס (Kniebis), שהוא נקודת המוצא הרשמית של הדרך. לאחר ק"מ נוסף תגיעו למעבר־ההרים אלכסנדרשאנצֶה ‏ (Alexanderschanze;‏ 970 מ'), הקרוי על שם מצודה עתיקה משנת 1734. המצודה היתה חלק מקו הביצורים מימי נפוליאון ועד מלחמת העולם השנייה, אבל לבסוף נהרסה וכיום נותרו כאן רק מלון ושלט קטן המציין את הגובה. כאן פונה הדרך לכיוון צפון (ימינה) לכביש B500.

מכאן ממשיכה הדרך בגובה של 800-1000 מ' מעל פני הים, ועוברת במספר רב של נקודות תצפית מוסדרות, המשקיפות על עמק הרָיין ועל הרי הווֹז'. אחרי כחמישה ק"מ וחצי תוכלו להתרשם מכוחם של איתני הטבע בשביל לוֹתאר ‏ (Lotharpfad), מסלול של ק"מ אחד שלאורכו מתועדים הנזקים שגרמה הסופה החורפית לוֹתאר שהיכתה ביער השחור בחורף 1999. בהמשך כדאי לעצור במלון שליפְקוֹפְּף ‏ (Schliffkopf), סמוך לפסגה בשם זה (1150 מ'), כדי לצלם את הנוף המרהיב.

  קוראים לי לוֹתאר ואני עושה רוח

בשנת 1953 החלו לתת בארה"ב שמות להוריקנים - אותן סופות טרופיות רבות עוצמה, שמתרחשות באוקיאנוסים וגורמות לנזק רב. המטרה היתה להקל על העברת אזהרות ומידע בטלוויזיה וברדיו, כדי שכולם ידעו בדיוק לאיזו סופה הכוונה. את השמות נותנים לפי סדר הא"ב (באנגלית), החל מהאות A.
סטודנטית באוניברסיטה של ברלין התלהבה מהרעיון והתחילה, בשנה שלאחר מכן, לתת שמות לסופות החורפיות באירופה. בשנות התשעים הפכו השמות לרשמיים, ומאז 2002 אפשר גם לקנות את הזכות לתת שם לסופה באות מסוימת - כך שאם תרצו, הסופה הבאה יכולה להיקרא על שמכם.

ארבעה ק"מ נוספים לכיוון צפון יביאו אתכם למרכז הטבע רוּאֶשטָיין ‏ (Naturschutzzentrum Ruhestein im Schwarzwald), משם יוצאים סיורים מודרכים (בגרמנית בלבד), ותוכלו לקבל מידע על שמורות הטבע באזור. זה המקום שבו מתפצל מהדרך כביש L401, העובר בעמק מקסים לכיוון העיירה בּאיֶירסבּרוֹן (Baiersbronn). דרך הפסגות ממשיכה בכביש B500, ולאחר שישה ק"מ מגיעה לאגם מוּמֶל ‏ - מרכז חשוב לפעילויות פנאי, לשיט ולטיולים ברגל.

אחרי האגם ממשיך הכביש למרגלות פסגת הוֹרניסגרינדֶה ‏ (הנקודה הגבוהה ביותר בצפון היער השחור) ובין כמה אתרי סקי פעילים, שבקיץ הם מנומנמים למדי. לאחר תשעה ק"מ תראו מימין מבנה מתפורר, שנראה כמו תפאורה לסרט אימה;‏ זהו מלון הוּנדזְאֶק ‏ (Hundseck), שנבנה במאה התשע־עשרה וננטש בשנות התשעים, וכיום יש לידו אתר סקי פופולרי. ק"מ וחצי מהמלון הנטוש עוברת הדרך ליד מרכז הפנאי והספורט מֶליסקוֹפּף ‏, שהוא בגדר אתר חובה למשפחות, וכשני ק"מ אחר כך תוכלו לעצור בצד הדרך (מימין) ולצאת לטיול ברגל לאורך שביל השוּנָר ‏.

מיד אחרי נקודת המוצא של השביל תראו את האתר האחרון לאורך דרך הפסגות, מלון־הפאר בּילֶרהוֹהֶה ‏ – נציג אופייני לאותם מלונות־נופש שעבורם נסללה הדרך מלכתחילה. זה המקום שבו מתחילה הדרך להתפתל בשיפועים חדים במורד ההר, עד בּאדֶן-בּאדֶן.

מידע ומפות תוכלו לקבל במרכז המבקרים (לעיל) ובלשכות המידע לתיירים בבּאדֶן-בּאדֶן ובפרוֹידֶנשטאט . בחורף (נובמבר-אפריל) מומלץ לברר מראש אם דרך הפסגות פתוחה לתנועה, ומהם תנאי מזג האוויר בקו הרכס. שלג או גשם כבד עלולים להפוך את הנהיגה בכביש המפותל למסוכנת.
דרך הפסגות של היער השחור
צילום: TI Seebach/Elmar Langenbacher / ©
דרך הפסגות של היער השחור
נוף בדרך הפסגות
צילום: Dg-505 / CC BY-SA 3.0
נוף בדרך הפסגות
מלון שליפְקוֹפְּף בשקיעה
צילום: Dg-505 / CC BY 3.0
מלון שליפְקוֹפְּף בשקיעה
רוצה להיות אזרח העולם?רוצה להיות אזרח העולם?

מצטרפים בחינם ומקבלים:

 1. הנחה של 10%על מה?
 2. מינוי דיגיטלי לחודשמה זה?
 3. הטבות בלעדיותמה זה?
 4. ניתן לבטל הסכמה זו בכל עת. כתובת המייל שלכם לעולם לא תועבר לאחרים ללא הסכמתכם.

 • נשיונל גי׳אוגרפיק
 • ראף גיידז
 • מישלן
 • פרייטג ברנדט
 • דורלינג קינדרסלי
 • לונלי פלנט
 • וורלד מפינג
 • קונט
מהנעשה בעולם
אתם כבר אוהבים את העולם?
צרו קשר
כל הזכויות שמורות © 1991-2022 שטיינהרט שרב מוציאים לאור בע"מ
 
תמונה מוגדלת