דלג לתוכן
plane
אתרים
nikolaiviertel-walk#ed3a8bרובע ניקולאי
עודכן לאחרונה בתאריך 08/12/2021

רובע ניקולאימסלול הליכה

Nikolaiviertel

רובע ניקולאי
צילום: Manfred Brückels/Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0
 • מסלול הליכה

 • נקודת מוצאמול בית העירייה האדום ‏ (Spandauer Str פינת Rathausstr, ליד Rotes Rathaus)
 • נקודת סיוםגשר בית העירייה ‏ (Spreeufer פינת Rathausstr)
 • משך ההליכה50 דקות (לא כולל כניסה לאתרים)
 • אורך המסלול700 מ׳
 • ניווט אל בית העירייה האדום
ניקולָאיפירטֶל (Nikolaiviertel) משתרע באזור שבו נוסדה ברלין והחלה להתפתח במאות ה־12 וה־13 - אבל רוב המבנים בו הוקמו בידי הממשל הקומוניסטי במזרח גרמניה לרגל חגיגות 750 שנה לברלין בשנת 1987. כדי למשוך את התיירים תוכננו מדרחובים צרים ומרוצפים, ולאורכם שחזורים של מבנים עתיקים (גם כאלה שלא ניצבו כאן מלכתחילה) לצד בתים וחנויות בבנייה טרומית, בסגנון האפּלאטֶנבָּאוּ הקומוניסטי. כיום ממלאות את הרובע מסעדות גרמניות מסורתיות וחנויות מזכרות, אבל יש בו גם מספר אתרים מעניינים.
  התחילו את הסיור מול בית העירייה האדום ‏ (Rotes Rathaus), שנבנה ב־1869 וקיבל את שמו בזכות הלבֵנים האדומות שמהן הוא בנוי. לכו לאורך Spandauer Str, במקביל לבית העירייה, ואז פנו ימינה במדרחוב Am Nussbaum, המוביל לתוך הרובע. עד מלחמת העולם השנייה ניצב כאן בית הכלבו הענקי N. Israel, שהשתייך למשפחה יהודית אמידה;‏ את תולדות המשפחה מתעד שלט זיכרון ‏ בפינת הרחוב.

המשיכו עד הפונדק Zum Nussbaum ‏, שנתן לרחוב את שמו. הפונדק המקורי, שנמנה עם העתיקים ביותר בעיר, נפתח בשנת 1507 באזור אי הדייגים (מעברו האחר של הנהר) ונהרס בהפצצות ב־1943;‏ המזרח גרמנים שחזרו את המבנה והציבו אותו ברובע ניקולאי, והיום יש כאן מסעדה גרמנית מסורתית באותו שם. בקצה הרחוב מתנשאת כנסיית ניקולאי הקדוש ‏ (Nikolaikirche), הכנסייה העתיקה ביותר בברלין, שנבנתה בשנים 1220-30 ומאוחר יותר הורחבה בסגנון גותי. מגדלי הכנסייה, התקרות והגג נהרסו בהפצצה ושוחזרו בשנות ה־80, וכיום היא משמשת מוזיאון לתולדות ברלין בימי הביניים.

פנו ימינה ולכו עד חזית הכנסייה, שם ניצבת מזרקת ייסוד העיר ‏ (Gründungsbrunnen), המעוטרת בפיתוחי ברזל מחושל, ובלבה פסל של דוב (סמל העיר) על עמוד בגובה שישה מ’. אחרי המזרקה פנו שמאלה אל Poststr ותראו את בית קנוֹבּלָאוּך ‏ (Knoblauchhaus), אחד המבנים המקוריים הבודדים ברובע.
הבית הוורדרד, שלאורכו רצועת־עיטור בסגנון הרוקוקו, נבנה ב־1761 עבור משפחה עשירה של סוחרים ובנקאים;‏ בקומה הראשונה, שבחדריה התארחו בני החברה הגבוהה במאות ה־18 וה־19, מוצגים רהיטים וחפצים אופייניים לתקופה.

המשיכו ב-Poststr ועלו במדרגות אל ארמון אפרים ‏ (Ephraim-Palais), שנבנה בסגנון הרוקוקו בשנת 1766.
בעל הארמון היה יהודי החצר פייטְל הָיינֶה אפרים, הצורף ומנהל המִטבעה בחצרו של מלך פרוסיה פרידריך השני. המרפסת הנוצצת, שבזכותה כונה הבית ‘הפינה היפה ביותר בברלין’, היתה גם החלק היחיד ששרד כשהנאצים הרסו את הבית ב־1935 כדי להרחיב כביש סמוך;‏ ב־1987 היא שולבה בארמון המשוחזר, שהוקם כ־40 מ’ מהבית המקורי, ומשמש כיום לתערוכות מתחלפות על תולדות ברלין.

הגיעו כמעט עד לרחוב הראשי, אך לפניו פנו ימינה ולכו ליד קו הבניין עד הנהר, שם פנו שוב ימינה אל טיילת Spreeufer;‏ משמאלכם תראו שני פסלי אריות ‏ שניצבו בעבר בחזית הארמון העירוני (ראו מסגרת גלגוליו של ארמון). בהמשך הטיילת ניצב פסל ארד גדול של גאורגיוס הקדוש נלחם בדרקון ‏, שהועבר אף הוא מחצר הארמון. המבנה הניאו־בארוקי מעברו האחר של הנהר הוא בית האורווה החדש ‏ (Neuer Marstall), שנבנה בהמשך לארמון העירוני ומשמש היום את הספרייה הממלכתית של ברלין. המשיכו עד פינת Rathausstr, שם תוכלו לפנות ימינה (אל נקודת המוצא) או שמאלה, לגשר ‏ המוביל לאי המוזיאונים.
רובע ניקולאי
צילום: Manfred Brückels/Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0
רובע ניקולאי
רוצה להיות אזרח העולם?רוצה להיות אזרח העולם?

מצטרפים בחינם ומקבלים:

 1. הנחה של 10%על מה?
 2. מינוי דיגיטלי לחודשמה זה?
 3. הטבות בלעדיותמה זה?
 4. ניתן לבטל הסכמה זו בכל עת. כתובת המייל שלכם לעולם לא תועבר לאחרים ללא הסכמתכם.

 • נשיונל גי׳אוגרפיק
 • ראף גיידז
 • מישלן
 • פרייטג ברנדט
 • דורלינג קינדרסלי
 • לונלי פלנט
 • וורלד מפינג
 • קונט
מהנעשה בעולם
אתם כבר אוהבים את העולם?
צרו קשר
כל הזכויות שמורות © 1991-2022 שטיינהרט שרב מוציאים לאור בע"מ
 
תמונה מוגדלת