דלג לתוכן
plane
אתרים
neue-wache#ed3a8bבית המשמר החדש
עודכן לאחרונה בתאריך 01/03/2022

בית המשמר החדשאתר זיכרון

Neue Wache

בית המשמר החדש
צילום: Ansgar Koreng / CC BY 3.0
נוֹיֶה ואכֶה (Neue Wache), שנבנה ב־1816 עבור המשמר המלכותי של פרוסיה, הוא מבנה ניאו־קלאסי, האופייני לסגנונו של האדריכל קרל פרידריך שינקֶל. בגמלון שמעל אכסדרת העמודים מגולפת אלת הניצחון היוונית ניקֶה, סמל לניצחון הפרוסי במלחמות הנפוליאוניות. ב־1918, לאחר שהקיסר ויתר על כיסאו בתום מלחמת העולם הראשונה, לא היה עוד צורך במשמר מלכותי, והמבנה הוסב לאתר זיכרון לקורבנות המלחמה. בתקופה הקומוניסטית שימש המבנה אתר זיכרון לקורבנות הפאשיזם והמיליטריזם, ובתקופה זו גם הוטמנו מתחת לרצפתו רגבי עפר משדות קרב באירופה, הודלקה בו אש־תמיד תחת תיבת זכוכית והוצב בו משמר־כבוד קבוע.
לאחר איחוד גרמניה שונה שוב ייעודו של המבנה, ומאז 1993 הוא נקרא אתר הזיכרון לקורבנות המלחמה ומשטרי האלימות. את אש־התמיד החליף העתק מוגדל של הפסל אם עם בנה המת, שיצרה ב־1936 האמנית קֶתֶה קוֹלְוויץ. הפסל המרשים, המזכיר את מוטיב הפּיֶיטָה הנוצרי, ניצב בלב חלל ריק ומהדהד, כשמעליו חור החושף אותו לשמש, לגשם ולשלג.

מאחורי בית המשמר משתרעת חורשת ערמונים, מקום נהדר למנוחה ביום קיץ חם. מעברה האחר של החורשה ניצבים הארמון על התעלה (Palais am Festungsgraben), בית־אחוזה של איש חצר מהמאה ה־18 (כיום יש בו תיאטרון, גלריות ואולמות לאירועי תרבות), ובית האקדמיה לזמרה (Haus der Sing-Akademie) שנבנה ב־1827 עבור המקהלה העירונית ומשמש מאז 1952 את תיאטרון מקסים גוֹרקי (Maxim-Gorki-Theater). משמאל לתיאטרון הוצב ב־1997 פסל־ארד של המשורר והמחזאי היהודי היינריך הָיינֶה.
בית המשמר החדש
צילום: Ansgar Koreng / CC BY 3.0
בית המשמר החדש
הפסל בבית המשמר החדש
צילום: Dguendel / CC BY-SA 3.0
הפסל בבית המשמר החדש
פסל היינריך היינה
צילום: Eisenacher / CC BY-SA 3.0
פסל היינריך היינה
רוצה להיות אזרח העולם?רוצה להיות אזרח העולם?

מצטרפים בחינם ומקבלים:

 1. הנחה של 10%על מה?
 2. מינוי דיגיטלי לחודשמה זה?
 3. הטבות בלעדיותמה זה?
 4. ניתן לבטל הסכמה זו בכל עת. כתובת המייל שלכם לעולם לא תועבר לאחרים ללא הסכמתכם.

 • נשיונל גי׳אוגרפיק
 • ראף גיידז
 • מישלן
 • פרייטג ברנדט
 • דורלינג קינדרסלי
 • לונלי פלנט
 • וורלד מפינג
 • קונט
מהנעשה בעולם
אתם כבר אוהבים את העולם?
צרו קשר
כל הזכויות שמורות © 1991-2022 שטיינהרט שרב מוציאים לאור בע"מ
 
תמונה מוגדלת