דלג לתוכן
plane
אתרים
monnickendam#ed3a8bמוֹנִיקֶנדָם

מוניקנדםעיירה

Monnickendam

הנמל במוֹנִיקֶנדָם
הנמל במוניקנדם
צילום: Microtoerisme / CC BY 3.0
מוֹנִיקֶנדָם הוא עיר דייגים קטנטנה הולנדית טיפוסית, שקטה ונקייה ולה מרכז עתיק יפהפה. פירוש שמו של המקום הוא "הסכר של הנזירים", משום שלפי האמונה הוקם על ידי נזירים שהתיישבו במאה ה־13 לאורך חופי הים הדרומי. פסלים של נזיר ודייג, שני הסמלים של העיר, מעטרים את אזור הנמל.
מוניקנדם אמנם קטנה, אך כיוון ששמרה על זכויותיה כעיר מהמאה ה־14, מדובר באופן רשמי בעיר הכי קטנה בהולנד - היא מונה 35 איש בלבד. בכניסה תראו כנסייה בעלת מגדל מרשים, הצופה על כל האזור: היא נבנתה במאה ה־15 וכמו רבות מהכנסיות בהולנד, קרויה "כנסיית סינט ניקולאס", על שם הקדוש שנחשב לפטרון של המלחים. אפשר לחנות במגרש הגדול מול הכנסייה   ולהמשיך ברגל למרכז העתיק של העיר. רבים מהבתים שכאן השתמרו או שוחזרו מהמאות ה־17 וה־18, ובכל יום שבת מתקיים כאן שוק נחמד. תוכלו לראות את מגדל הפעמונים ‏  (קריון) העתיק ביותר בהולנד, ואם הגעתם לכאן בשעות הפעילות של השוק, גם להאזין לנגינתו של מומחה הפעמונים של העיר.
במוניקנדם היו חיים יהודיים לפני המלחמה - יש במקום בית קברות יהודי, בית כנסת שהיום פועל בו בית קפה, ותבליט לזכר יהודי העיר וסיפור הצלתם המופלא של חמישה יהודים שהתחבאו בזמן המלחמה ברווח צר שבין הקומה הראשונה לגג של בית.


  מגדל פעמונים, לו היה לי..

קריון (carillion), או מגדל פעמונים הוא כלי נגינה המצוי כמעט אך ורק בארצות השפלה, הולנד ובלגיה. הוא גם כלי הנגינה הכבד בעולם, ויכול להגיע למשקל של 100 טון - בערך כמו 20 פילים גדולים. הקריון מורכב מפעמוני ארד כבדים , לרוב 23 או יותר, ומנגנים בו באמצעות מקלדת המחוברת למערכת של מוטות ודוושות. לפני שנים רבות היו משתמשים בפעמוני הכנסיות כדי להודיע לתושבי הכפר או העיר על אירועים שונים, כמו שריפות או מלחמות. לכל אירוע היה צליל שונה. אם העיר הותקפה, למשל, היו מצלצלים בפעמונים לפי הסדר מהנמוך לגבוה. מאוחר יותר התחילו להשתמש בפעמונים כאמצעי ליצירת מוזיקה, והיו מומחים שאפילו הצליחו לצקת פעמון כך שינגן תו מסוים. כיום יש רק מספר קטן של מומחים שיכולים לנגן על הקריון. אם תרצו גם אתם להיות אחד מהם כשתגדלו, בקשו מההורים לקנות לכם מגדל פעמונים - אולי הם יסכימו.
הנמל במוֹנִיקֶנדָם
הנמל במוֹנִיקֶנדָם
צילום: Microtoerisme / CC BY 3.0
הנמל במוֹנִיקֶנדָם
כפר הדייגים מוֹנִיקֶנדָם- דייג תולה צלופחים לייבוש
כפר הדייגים מוֹנִיקֶנדָם- דייג תולה צלופחים לייבוש
צילום: Microtoerisme / CC BY-SA 3.0
כפר הדייגים מוֹנִיקֶנדָם- דייג תולה צלופחים לייבוש
רוצה להיות אזרח העולם?רוצה להיות אזרח העולם?

מצטרפים בחינם ומקבלים:

 • 1.הנחה של 10%
  על מה?
  אזרחי העולם מקבלים הנחה על כל קניה של פריט באתר העולם. אין כפל מבצעים.
 • 2. מינוי דיגיטלי לחודש
  מה זה?
  אזרחי העולם מקבלים מינוי דיגיטלי לחודש ימים על כל קניה של מדריך טיולים מודפס או מפת נייר באתר העולם. המינוי בתוקף החל ממועד הקניה ומאפשר גישה לכל מדריכי הטיולים מסידרת הטיול כבר בפנים. בעלי מינוי קיים מקבלים חודש נוסף.
  (אל חשש: מינוי זה לא יתחדש באופן אוטומטי)
 • 3. הטבות בלעדיות
  איזה?
  אזרחי העולם מקבלים במייל מפעם לפעם הודעות על מבצעים מיוחדים. המבצעים אינם מוצעים לכל גולשי האתר אלא לאזרחי העולם בלבד. ניתן לממש אותם רק באמצעות לחיצה על קישור המבצע במייל. לכן אנו מבקשים את אישורכם לקבל דיוורים מאתר העולם. אנחנו שונאים ספאם ולא נזבל לכם את תיבת הדואר.
 • ניתן לבטל הסכמה זו בכל עת. כתובת המייל שלכם לעולם לא תועבר לאחרים ללא הסכמתכם.

 • בורש
 • נשיונל גי׳אוגרפיק
 • ראף גיידז
 • מישלן
 • פרייטג ברנדט
 • דורלינג קינדרסלי
 • לונלי פלנט
 • וורלד מפינג
 • קונט
מהנעשה בעולם
אתם כבר אוהבים את העולם?
צרו קשר
כל הזכויות שמורות © 1991-2024 שטיינהרט שרב מוציאים לאור בע"מ
 
תמונה מוגדלת