דלג לתוכן
plane
אתרים
la-route-des-vins-dalsace#ed3a8bדרך היין של אלזאס
עודכן לאחרונה בתאריך 05/01/2022

דרך היין של אלזאסמסלול נהיגה

La Route des Vins d'Alsace

שלטי ההכוונה של דרך היין של אלזאס
צילום: Florival fr/Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0
מחוז אלזאס ידוע ביינותיו האיכותיים, שיצאו להם מוניטין בעולם כולו. כרמי היין פזורים ברצועה צרה לאורך המדרונות המזרחיים של רכס הרי ווֹז' (Vosges), והדרך מתפתלת לאורך כ־170 ק"מ של נוף כפרי שליו, ממארלֶנהָיים (Marlenheim) הסמוכה לשטראסבורג ועד תָּאן (Thann) שמדרום לקוֹלמאר. המסלול משולט לכל אורכו בשלטים חומים או ירוקים ועליהם הלוגו של דרך היין, וניתן גם לקבל מפה של המסלול (בלשכות המידע לתיירים ובאתר האינטרנט).
לאורך הדרך, יותר מאלף יקבים פותחים שעריהם לטעימות יין (חפשו את השילוט dégustation). כדאי לעצור באחד או שניים מהם, למען החוויה (וכדי שהמבוגרים יוכלו לטעום קצת יין איכותי) - אבל מוקד העניין העיקרי הוא הכפרים המקסימים, רבים מהם מימי הביניים, ובהם מגדלי־שער עתיקים, קני חסידות, אדניות פרחים ססגוניות וחנויות מפתות. כפרים אחדים זכו למוניטין של יפים במיוחד, וכתוצאה מכך הם גם מתוירים יותר;‏ למי שמעדיפים להתרחק מההמונים מומלץ לבחור בכפר מפורסם פחות, או לטייל בחלקה הדרומי ביותר של הדרך (מדרום לקוֹלמאר).
  התיאור הבא מכסה את החלק המעניין ביותר של הדרך, משטראסבּוּרג אל קוֹלמאר;‏ הדרך מתוארת מצפון לדרום.
משטראסבּוּרג צאו מערבה בכביש המהיר A35 ‏, ולאחר כעשרים ק"מ צאו ביציאה 11 אל כביש D426 לכיוון אוֹבֶּרנֶה ‏ (Obernai) - עיירה קטנה ורומנטית שבה תצטרפו אל דרך היין. מאוֹבֶּרנֶה אפשר גם לצאת אל מוֹן סנט אוֹדיל ‏, מנזר רומנטי בראש הר, הצופה על דרך היין.

אחרי ביקור של כשעה באוֹבֶּרנֶה צאו מהעיירה בכביש D109 וסעו כשלושה ק"מ בין העיירות והכרמים, עד שתפגשו בכביש D35. פנו שמאלה וסעו דרומה עד לעיירה בָּאר ‏ (Barr ניווט), שם כדאי לחנות בכיכר בית העירייה (Place de L Hôtel de ville) המעוטרת בפרחים, ולטייל קצת ברחובות הסמוכים. בכיכר שוכנת גם לשכת המידע לתיירים ובה תוכלו לקבל מידע על מסלולי הליכה באזור.
מבָּאר ממשיכה דרך היין דרומה בכביש D362. לאחר כשני ק"מ תראו מימינכם את מגרש החנייה Zotzenberg ‏, שם יוכלו משפחות שאוהבות ללכת ברגל לצאת לטיול נעים של שעתיים-שלוש לאורך מסלול הבדחנים ‏ (Le sentier des Espiègles). המסלול, שאורכו כשישה ק"מ וחצי, מטפס לתוך היערות המשקיפים על דרך היין, ולאורכו ניצבות דמויות מגולפות בעץ של יצורי יער שובבים, המביטים בגיחוך על המטיילים. מיד אחרי מגרש החנייה נכנסת דרך היין למיטֶלבֶּרגהָיים ‏ (Mittelbergheim), כפר קטן הממחיש כיצד נראה האזור לפני בוא התיירים. בכל פינה מציעים טעימות יין, וברחוב הראשי תוכלו לראות גת יין עשויה עץ מהמאה השבע־עשרה.
אחרי מיטֶלבֶּרגהָיים פונה דרך היין ימינה בכביש D62 לכיוון אָנְדלָאוּ ‏ (Andlau) - שם מתחיל קטע של כשלושים ק"מ ללא מוקדי עניין מיוחדים, ומי שממהרים עשויים לשקול לדלג עליו, ולנסוע בכביש המהיר המקביל. סמוך לקינצְהָיים ‏ (Kintzheim) יעדיפו רוב המשפחות לסטות מדרך היין עצמה כדי לבקר באחת מהאטרקציות המשפחתיות בסביבה (הר הקופים ‏, שמורת הנשרים ‏, טירת אוֹ קֶניגסבּוּרג ‏ וארץ החסידות ‏) או בעיירה מוקפת החומה סֶלֶסטָה ‏. ארבעה ק"מ מדרום לקינצְהָיים תוכלו לחלץ עצמות בטיול סביב החומה מימי הביניים שמקיפה את הכפר סנט איפּוֹליט ‏ (Saint-Hippolyte). רוב החומה שולבה בבתי הכפר ומגדליה נהרסו, פרט למגדל החסידות (Tour des Cigognes), הקרוי על שם העופות המקננים בו.

  מה הביאה החסידה?

אי אפשר לטייל בדרך היין בלי לפגוש חסידות: הן מרחפות מעל ומסביב, מקימות קנים בשערי הכפרים העתיקים ומככבות בגלויות ובמזכרות. אבל האם ידעתם ש...
|בולט| זוג חסידות חוזר כל קיץ בדיוק לאותו מקום שבו הקים את קנו בשנה שעברה - אחרי שבילה את החורף באפריקה, וטס אלפי קילומטרים חזרה.
|בולט| קן חסידות עשוי להגיע למשקל של 500 ק"ג (!)
|בולט| כמו בכל מקום, גם באלזאס מספרים שחסידות מביאות תינוקות - אבל כאן אומרים גם שהחסידות טסות לאגם תת־קרקעי, שבו מתגלגלות נשמות המתים לתינוקות חדשים, ושם הן אוספות את הסחורה.
|בולט| החסידה הפכה לסמל של האזור כשהיתה אלזאס תחת כיבוש גרמני, וצייר מקומי יצר סדרה של קריקטורות בכיכובה. הוא ניסה להראות שכשם שהחסידה חוזרת בכל שנה לאותו קן, כך תחזור אלזאס בסופו של דבר לידי צרפת.כאן מתחיל החלק המתויר ביותר של דרך היין, שבו תראו הרבה אוטובוסים של תיירים, ובשיא העונה ייתכנו פקקים. נסיעה של שבעה ק"מ בכביש D1B תביא אתכם לריבּוֹוילֶה ‏ (Ribeauvillé), אחת העיירות הידועות ביותר בדרך היין. הקדישו לה כשעה וחצי ואל תשכחו לבקר בשוקולטרי של דניאל סטוֹפֶל ‏, ולטעום שוקולד מצוין. המשיכו בכביש D1B, החולף סמוך לגן הפרפרים ‏ ולמרכז להחזרת חסידות לטבע ‏, ולאחר חמישה ק"מ תגיעו לכניסה לעיירה העתיקה ריקְוויר ‏ (Riquewhir), הראויה אף היא שתקדישו לה זמן.

מריקְוויר צאו בכביש D3 והשתלבו שוב בכביש D1B לכיוון דרום. לאחר חמישה ק"מ פנו ימינה (הכביש מסומן עדיין D1B, אבל לאחר כשני ק"מ משתנה המספור ל-D28). ארבעה ק"מ נוספים יביאו אתכם לקָייזֶרסבֶּרג ‏ (Kaysersberg), עיירה קטנה למרגלות ההרים, ובה שרידי טירה מימי הביניים. עקבו אחר השילוט למגרש החנייה והיכנסו ברגל למרכז העיירה, שם רצופים הרחובות בתים עתיקים עם שלד קורות־עץ;‏ יפים במיוחד rue du Poitiers והמדרחוב הראשי Rue du Général de Gaulle, שיש בו שפע של חנויות ובתי־קפה עם שולחנות בחוץ. במדרחוב שוכנות גם כנסיית הצלב הקדוש (Eglise Sainte Croix), המצטיינת בחלונות ויטראז' נאים, ולשכת המידע לתיירים . מאחורי הלשכה מתחיל שביל המטפס (כ-250 מ', במדרגות תלולות) אל השרידים הרומנטיים של טירת קָייזֶרסבֶּרג (Château de Kaysersberg), המשקיפים אל העיירה;‏ ניתן לרדת חזרה באותה דרך או בשביל ארוך יותר (ותלול פחות) דרך הכרמים. אחרי הביקור בעיירה, צאו מהחנייה ימינה ופנו בקצה הרחוב ימינה ואז שמאלה לכביש D415, המתפתל בין הכרמים עד פאתי העיר קוֹלמאר ‏ (Colmar), במרחק של כעשרה ק"מ.

טיפים לדרך היין

|בולט| דרך היין אינה ארוכה, אבל המסלול עובר בכבישים צדדיים וכפריים, שהנהיגה בהם איטית. משום כך, וכיוון שהנוף והכפרים די דומים זה לזה, מומלץ לא לנסוע את הדרך כולה אלא רק חלקים ממנה;‏ אם תמצו את החוויה תוכלו תמיד 'לחתוך' לכביש המהיר A35, המקביל למסלול.
|בולט| ניתן ואף מומלץ לשלב טיול בדרך היין עם ביקור באחת האטרקציות המשפחתיות באזור, כגון שמורת הנשרים ‏ או ארץ החסידות ‏.
|בולט| בקיץ ממלאים תיירים רבים את דרך היין. אם בכוונתכם לבקר באחד הכפרים המתוירים יותר - למשל ריקְוויר ‏ או ריבּוֹוילֶה ‏ - מומלץ לצאת מוקדם ולנסוע ישירות אל הכפר, כדי לתפוס חנייה.
|בולט| מאמצע יולי ועד אוקטובר מתקיימים בכפרים ירידים ופסטיבלים לרוב, כמעט בכל סוף שבוע. לפרטים תוכלו להיכנס לאתר האינטרנט של דרך היין, או ללשכות המידע לתיירים באזור - או פשוט לחפש שילוט ליריד.
שלטי ההכוונה של דרך היין של אלזאס
צילום: Florival fr/Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0
שלטי ההכוונה של דרך היין של אלזאס
דרך היין של אלזאס
צילום: גבי אלטמן / ©
דרך היין של אלזאס
דרך היין של אלזאס
צילום: גבי אלטמן / ©
דרך היין של אלזאס
חסידה אופיינית
צילום: גבי אלטמן / ©
חסידה אופיינית
דובדבנים על העצים בדרך היין
צילום: גבי אלטמן / ©
דובדבנים על העצים בדרך היין
כפר בדרך היין
צילום: pictures Jettcom/Wikimedia Commons / CC BY 3.0
כפר בדרך היין
רוצה להיות אזרח העולם?רוצה להיות אזרח העולם?

מצטרפים בחינם ומקבלים:

 1. הנחה של 10%על מה?
 2. מינוי דיגיטלי לחודשמה זה?
 3. הטבות בלעדיותמה זה?
 4. ניתן לבטל הסכמה זו בכל עת. כתובת המייל שלכם לעולם לא תועבר לאחרים ללא הסכמתכם.

 • נשיונל גי׳אוגרפיק
 • ראף גיידז
 • מישלן
 • פרייטג ברנדט
 • דורלינג קינדרסלי
 • לונלי פלנט
 • וורלד מפינג
 • קונט
מהנעשה בעולם
אתם כבר אוהבים את העולם?
צרו קשר
כל הזכויות שמורות © 1991-2022 שטיינהרט שרב מוציאים לאור בע"מ
 
תמונה מוגדלת