דלג לתוכן
plane
אתרים
haus-der-wannsee-konferenz#ed3a8bבית ועידת ואנזֶה
נבדק ואומת לאחרונה בתאריך 27/01/2022

בית ועידת ואנזֶהאתר היסטורי ומוזיאון

Haus der Wannsee-Konferenz

חזית בית ועידת ואנזֶה
צילום: A.Savin / CC BY-SA 3.0
בינואר 1942 התכנסו פקידים בכירים בממשל הנאצי בבית־אחוזה מפואר לגדת אגם ואנזֶה, ודנו בגורלם של יהודי אירופה. עם זאת, בניגוד לדעה המקובלת, ההחלטה על הפתרון הסופי לא התקבלה בוועידה, ומטרת הדיונים שנערכו בה היתה בעיקר לתאם בין המשרדים שעסקו בנושא. מסיבה זו לא נכחו באירוע מנהיגי המפלגה הנאצית (היטלר, גֶרינג, גֶבֶּלס ודומיהם), ובעל התפקיד החשוב ביותר בה היה רָיינהארד הָיידריך, מפקד המשרד הראשי לבטחון הרָייך (RSHA).
חשיבותה של הוועידה נעוצה בעיקר בפרוטוקול שלה, שעותק ממנו נשמר באורח מקרי ונפל בידי בעלות הברית לאחר מלחמת העולם השנייה. הפרוטוקול, החושף את קיומה של תוכנית מסודרת להביא למותם של כל יהודי אירופה, שימש הוכחה ניצחת לכך שהשואה תוכננה מראש בדרגים הגבוהים של הממשל, ולא היתה צירוף של יוזמות מקומיות, כפי שניסו לטעון אחדים מבכירי הנאצים.
בשנת 1992 הוסב הבית למוזיאון ומרכז מחקר (Haus der Wannsee Konferenz), העוסק בגורמים שהובילו לוועידה ובתוצאותיה. התצוגה, שעברה חידוש ורענון בשנת 2019, עוסקת בהתגבשות רעיון "הפתרון הסופי" בתוך האידיאולוגיה הנאצית, במהלכים שהביאו לוועידה ובתוצאותיה הנוראיות. גולת הכותרת היא חדר הוועידה עצמו, שבו מוצגים בצורה ברורה המשתתפים בוועידה, תפקידיהם וגורלם, ומעניין גם לראות את התצוגה העוסקת בקשיים שנערמו בפני שימור הזיכרון והקמת מרכז המידע אחרי 1945.
התצוגה עושה שימוש נרחב באמצעים חזותיים וקוליים ומלווה בדברי הסבר מפורטים בגרמנית ובאנגלית. בכניסה תוכלו לקבל דף מידע במגוון שפות, בהן גם עברית, וניתן גם לקבל תרגום לעברית של הפרוטוקול, ולקרוא (ברחבה שבכניסה) סיכום בעברית של הוועידה ותוצאותיה. כדאי לבקר גם בגינה שמאחורי הווילה, שם תוכלו לצפות על האגם, ולחוש את הניגוד בין הנוף השליו לבין הדיונים מקפיאי־הדם שנערכו בפנים.
בשכונת ואנזֶה התגוררו בעיקר תעשיינים ובנקאים, בני האליטה הברלינאית, בהם גם מספר יהודים;‏ במרחק הליכה מבית הוועידה שוכנת וילה ליברמן (Villa Lieberman), ביתו של הצייר היהודי מקס ליברמן, שהוסב למוזיאון העוסק בו וביצירתו. בווילה יש גם גן נפלא וחצר אחורית ירוקה המשקיפה על האגם.
חזית בית ועידת ואנזֶה
צילום: A.Savin / CC BY-SA 3.0
חזית בית ועידת ואנזֶה
וילה ליברמן
צילום: רונן אלטמן קידר / ©
וילה ליברמן
רוצה להיות אזרח העולם?רוצה להיות אזרח העולם?

מצטרפים בחינם ומקבלים:

 1. הנחה של 10%על מה?
 2. מינוי דיגיטלי לחודשמה זה?
 3. הטבות בלעדיותמה זה?
 4. ניתן לבטל הסכמה זו בכל עת. כתובת המייל שלכם לעולם לא תועבר לאחרים ללא הסכמתכם.

 • נשיונל גי׳אוגרפיק
 • ראף גיידז
 • מישלן
 • פרייטג ברנדט
 • דורלינג קינדרסלי
 • לונלי פלנט
 • וורלד מפינג
 • קונט
מהנעשה בעולם
אתם כבר אוהבים את העולם?
צרו קשר
כל הזכויות שמורות © 1991-2022 שטיינהרט שרב מוציאים לאור בע"מ
 
תמונה מוגדלת