דלג לתוכן
plane
אתרים
halki#ed3a8bהאי חאלקי
עודכן לאחרונה בתאריך 08/05/2022

האי חאלקיאי

Halki

האי חאלקי
צילום: Barfbagger / CC 0
כשתתקרבו מן הים אל האי חאלקי, תחושו מיד באווירה הקסומה של האי המיושב הקטן ביותר בדודֶקאנֶסיים. בזכות מפרצים של מים תכולים, מרפסות צבעוניות על המים ואווירה אינטימית ושלווה נחשב האי הסלעי גן עדן למחפשים חופשה רגועה וחסרת דאגות. בעבר התפרנסו תושבי האי מאיסוף ספוגי ים, אבל מגיפות ואיסורים בירוקרטיים חיסלו את המקצוע ואוכלוסיית האי הצטמצמה מ-800 לכ-330 תושבי קבע בלבד. הבתים שהותירו מאחוריהם נמכרו כבתי קיץ לאירופיים ועשירים או מושכרים לתיירים, ותוכלו ללון באחד מהם אם תבחרו להישאר בחאלקי יותר מיום אחד.
העיירה היחידה באי, שם גם שוכן הנמל ‏, קרויה בפי המקומיים אֶמפּוֹריוֹ (Emporio) או נימפּוֹריוֹ (Νimporio), אבל במפות רבות נקראת על שם האי, חאלקי. בתיה הניאו-קלאסיים של העיירה מסודרים כמושבי תיאטרון על צלע ההר וסביב המפרץ הכחול;‏ מוקדי העניין בה הם בית העירייה ‏, מבנה ניאו-קלאסי נאה שלידו מגדל שעון עשוי אבן, וכנסיית ניקולאוס הקדוש ‏ (Agiou Nikolaou) מ-1861, שמגדל הפעמונים שלה הוא הגבוה ביותר באיים הדודֶקאנֶסיים ויש בה גם מוזיאון קטן. בפאתי העיירה יש מספר חופים נפלאים, בהם מומלצים פּוֹנדָמוֹס ‏ (Pondamos) המצטיין בחול רך ועדין ופְטֶנאגיָה ‏ (Ftenagia), המרוצף חלוקי אבן.
מהעיירה יוצאת דרך עפר אל פנים האי, שם כדאי לבקר בעיירה הנטושה חוֹריוֹ ‏ (Horio;‏ כשלושה ק"מ מהנמל), שהיתה בעבר בירת האי ויש בה מצודה נטושה של מסדר יוחנן הקדוש. מכאן ממשיך השביל עוד כחמישה ק"מ אל מנזר יוחנן הקדוש ‏ (Moni Agiou Ioanou), הבוהק בלובנו מול הנוף הצחיח. שבילים נוספים מבילים למספר כנסיות נטושות וחופים פראיים ברחבי האי.
בחאלקי פועל בקיץ שירות מיניבוסים לחופים ולמנזר, אבל הוא לא אמין ותדירותו נמוכה, ולכן עדיף להתנייד ברגל (או להעלות את הרכב ששכרתם ברודוס על מעבורת, ראו להלן). בנמל מציעים לפעמים המקומיים לקחת אתכם בסירה סביב האי או לחופים מרוחקים.
מהעיר רודוס תוכלו להפליג לחאלקי במעבורות של Anek lines , היוצאות ממעגן אָקאנדיָה (Acandia;‏ כשעתיים הפלגה), או במעבורות מהירות יותר של Dodekanisos Seeways המפליגות ממעגן קוֹלוֹנָה (Kolona) וגומעות את המרחק בשעה ורבע. אפשרות אחרת היא להפליג מהנמל הקטן קָמֵירוֹס סקאלָה בסירות של Nissos Halki (כשעה ורבע) או בסירות המנוע המהירות של חברת Fedon (כ-45 דקות). בשתי החברות לא ניתן להעביר כלי רכב ןמציעים מפעם לפעם גם טיולי-יום עם עצירות במספר נקודות בחופי האי.
האי חאלקי
צילום: Barfbagger / CC 0
האי חאלקי
רוצה להיות אזרח העולם?רוצה להיות אזרח העולם?

מצטרפים בחינם ומקבלים:

 1. הנחה של 10%על מה?
 2. מינוי דיגיטלי לחודשמה זה?
 3. הטבות בלעדיותמה זה?
 4. ניתן לבטל הסכמה זו בכל עת. כתובת המייל שלכם לעולם לא תועבר לאחרים ללא הסכמתכם.

 • נשיונל גי׳אוגרפיק
 • ראף גיידז
 • מישלן
 • פרייטג ברנדט
 • דורלינג קינדרסלי
 • לונלי פלנט
 • וורלד מפינג
 • קונט
מהנעשה בעולם
אתם כבר אוהבים את העולם?
צרו קשר
כל הזכויות שמורות © 1991-2022 שטיינהרט שרב מוציאים לאור בע"מ
 
תמונה מוגדלת