דלג לתוכן
plane
אתרים
giethoorn#ed3a8bחִיטְהוֹרְן
נבדק ואומת לאחרונה בתאריך 24/01/2022

חיטהורןעיירה

Giethoorn

חיטהורן
חיטהורן
צילום: Gouwenaar / CC 0
 • חניהחניה ציבורית   ללא תשלום
 • דמי כניסהשכירת סירה (עד שישה נוסעים) €50-80 לשעתיים שיט מודרך (שעה) €10/5 לילד/למבוגר שיט מודרך (שעתיים) €19/10
 • מסלול שיט

 • נקודת מוצא וסיוםתעלת Dominee T.O. Hylkemaweg  , ליד מגרש החניה הראשי  
 • משך השיטכשעה
 • אורך המסלול5 ק"מ
 • איפה אוכליםמבחר גדול של בתי קפה ומסעדות, בהן מסעדת De Rietstulp   ליד מגרש החניה ודוכן מוצלח של דגים כ־50 מ' ממנה. במהלך השיט ניתן לעגון גם בבית הקפה Smit's Paviljoen  .
 • ניווט אל מגרש החניה של חיטהורן
חִיטְהוֹרְן הוא כפר קטן ובו רק כ־2500 תושבים - אבל בזכות התעלות הציוריות שלו מבקרים בו מדי שנה כמיליון וחצי תיירים מכל רחבי העולם. הכפר נוסד במאה ה־13 ותושביו עסקו בחקלאות ובכריית כבול מקרקעית הביצה הסמוכה. בגלל המים העומדים בביצה, התמלאו האזורים שבהם כרו את הכבול מחדש במים, וכך נוצרה בכפר וסביבו רשת מסועפת של תעלות ואגמים. הלב העתיק של הכפר פרוש לאורך התעלה המרכזית, שמשמשת גם כנתיב התחבורה העיקרי, ואילו התעלות הקטנות מקיפות איי יבשה שעליהם בתי החווה הציוריים והגינות הפרחוניות סביבם.
בעקבות סרט שצולם כאן ב־1958 הפכו הכפר ואורח החיים המעניין של תושביו לשם דבר בהולנד.כתוצאה מהפרסום היה לתושבים המקומיים אינטרס לשמר את אורח החיים המסורתי ואת יופיו של הכפר וכך שרד המקום את המודרניזציה והיה לאטרקציה תיירותית.
שביל צר לאורך התעלה מאפשר הליכה ונסיעה באופניים בכפר, אבל רוב התחבורה מתבצעת דרך המים, וכדי לחוות את המקום מומלץ לשוט בתעלות. ניתן להצטרף לשיט מודרך או לשכור סירה חשמלית קטנה לשיוט עצמאי. בכפר יש עשרות חברות שיט והשכרת סירות, כולן לאורך התעלה הראשית של הכפר או אחת התעלות הצדדיות, והמחירים בכולן דומים. ההדרכה מתבצעת בהולנדית ובאנגלית וניתן לבחור בין מסלול של שעה בכפר עצמו ומסלול של שעתיים, הכולל גם את הביצה ומומלץ בעיקר לחובבי טבע מושבעים.
לשכירת סירה לשיט עצמאי לא נדרש רישיון, אבל כדאי לוודא שאתם מצליחים לנווט בתעלות הצרות. עם העלייה לסירה ודאו שיש לכם מפה של המסלול, פרטי התקשרות של חברת ההשכרה וכן מים, כובעים וקרם הגנה. קחו בחשבון שבימים יפים בשיא העונה מתמלאות התעלות בסירות תיירים, כך שייתכנו "פקקי תנועה" במים.
להלן מסלול מוצע לשיט עצמאי, המתבסס על שכירת סירה בתעלת Dominee T.O. Hylkemaweg  , הסמוכה למגרש החניה  . התעלה הראשית, שלאורכה ממוקמות רוב נקודות העניין, היא חד סטרית. כך שניתן להצטרף למסלול המתואר להלן גם אם תתחילו את השיט בנקודה אחרת.
‏ צאו לכיוון מרכז הכפר לאורך התעלה, כשמשמאלכם שדות ירוקים ומימינכם שורה של בתי קפה ומסעדות. במפגש עם התעלה הראשית, ליד כנסייה גדולה, חובה לפנות שמאלה כי התעלה היא חד סטרית.
המסלול עובר תחת גשרים המקשרים בין שביל צר לאורך התעלה לבין בתי הכפר בצדה האחר. שימו לב שחלק ניכר מהבתים בנויים בעצם על אי קטן, התחום בתעלה הראשית, בתעלות צרות משני צדי הבית ובאגם המשתרע מאחור (נשוט בו בהמשך המסלול). הגשרים מוגבהים, כדי שניתן יהיה לערום דברים על הסירות: בעבר העמיסו על הסירות ערימות חציר או קש, רהיטים, אדמה ואפילו את הפרות היוצאות למרעה ושבות ממנו.
בתי החווה משני צידי התעלה נשמרו ברובם בצורתם המקורית - בית מגורים עשוי לבנים מלפנים ואסם עץ גדול, כולל רפת לפרות וגג מוגבה לאכסון חציר, מאחור. כיום מעטים עוד עוסקים בחקלאות ורוב האסמים הוסבו למגורים.
לאחר כ־300 מטרים תראו מימינכם את מוזיאון האדמה הישנה ‏ . כאן תוכלו לעגון ולערוך ביקור קצר במוזיאון (או לחזור אליו ברגל בתום השיט). לאחר כ־700 מ' נוספים תראו מימינכם טחנת רוח ‏  ישנה, ממנה שרד רק הגוף, ללא להבים. ממש מול הטחנה פנו ימינה והיכנסו לאגם בּוֹפֶנבידֶה (Bovenwijde). עם ההגעה לאגם פנו שוב ימינה;‏ תוכלו לבחור לשוט קרוב לגדה או במרכז האגם, אבל המשיכו באותו כיוון. במהלך השיט באגם תוכלו להבחין בבית הקפה המפורסם Smit's Paviljoen   ("הפביליון של סמית"), השוכן על אי שבו תוכלו לעגון ולעצור לקפה.

  עמוק במים?

אם השיט בלב האגם נראה לכם מסוכן, הסיור דאגה מלבכם: גם בנקודה העמוקה ביותר, עומק המים הוא כמטר אחד בלבד. הסיבה היא שכמו כל התעלות בחיטהורן גם האגם נוצר כתוצאה של כריית הכבול. מכיוון ששכבת הכבול עומקה כמטר אחד, זהו העומק המקסימלי של התעלות ומקווי המים בכפר.

בקצה הדרומי של האגם נווטו אל התעלה שמובילה ימינה, חזרה לתעלה הראשית. שם פונים ימינה והתנועה היא שוב חד סטרית. בדרך תבחינו בצדפות גדולות על שפת התעלה ליד חנות של מזכרות מן הים ותראו בית הקפה Fanfare   ("התזמורת"), הקרוי על שם הסרט שצולם פה בשנות ה־50 והפך את חיטהורן למפורסמת. קצת לפני הפנייה חזרה לנקודת המוצא, תראו משמאלכם את מוזיאון חיטהורן ‏ , אליו מומלץ לשוב ברגל אחרי השיט.‏
חיטהורן
חיטהורן
צילום: Gouwenaar / CC 0
חיטהורן
רוצה להיות אזרח העולם?רוצה להיות אזרח העולם?

מצטרפים בחינם ומקבלים:

 • 1.הנחה של 10%
  על מה?
  אזרחי העולם מקבלים הנחה על כל קניה של פריט באתר העולם. אין כפל מבצעים.
 • 2. מינוי דיגיטלי לחודש
  מה זה?
  אזרחי העולם מקבלים מינוי דיגיטלי לחודש ימים על כל קניה של מדריך טיולים מודפס או מפת נייר באתר העולם. המינוי בתוקף החל ממועד הקניה ומאפשר גישה לכל מדריכי הטיולים מסידרת הטיול כבר בפנים. בעלי מינוי קיים מקבלים חודש נוסף.
  (אל חשש: מינוי זה לא יתחדש באופן אוטומטי)
 • 3. הטבות בלעדיות
  איזה?
  אזרחי העולם מקבלים במייל מפעם לפעם הודעות על מבצעים מיוחדים. המבצעים אינם מוצעים לכל גולשי האתר אלא לאזרחי העולם בלבד. ניתן לממש אותם רק באמצעות לחיצה על קישור המבצע במייל. לכן אנו מבקשים את אישורכם לקבל דיוורים מאתר העולם. אנחנו שונאים ספאם ולא נזבל לכם את תיבת הדואר.
 • ניתן לבטל הסכמה זו בכל עת. כתובת המייל שלכם לעולם לא תועבר לאחרים ללא הסכמתכם.

 • בורש
 • נשיונל גי׳אוגרפיק
 • ראף גיידז
 • מישלן
 • פרייטג ברנדט
 • דורלינג קינדרסלי
 • לונלי פלנט
 • וורלד מפינג
 • קונט
מהנעשה בעולם
 • שאלות נפוצות17/01/2023

  סדרת "הטיול כבר בפנים" מייצגת את הדור הבא של ספרי הטיולים. במדריכים המודפסים, ובאפליקציה המקושרת אליהם, הוטמעו כלים שיאפשרו לכם לתכנן ולהוציא לפועל את הטיול שאתם רוצים, בדרך שאתם רוצים. השקענו מאמץ כדי שהשימוש במדריכים יהיה אינטואיטיבי ופשוט ככל האפשר, אבל תמיד יש שאלות - ואת הנפוצות והחשובות שבהן ריכזנו להלן. [קראו עוד]

 • איך להתקין את יישומון ״הטיול כבר בפנים״ על מסך הבית של הטלפון שלך?08/05/2021

  יישומון ״הטיול כבר בפנים״ הוא יישומון רשת מתקדם (Progressive Web App) או בקיצור PWA. המשמעות היא שלא צריך להוריד את היישומון מחנות האפליקציות, אלא ניתן להגיע אליו ישירות דרך הדפדפן. ניתן לגלוש ביישומון באמצעות דפדפן, אבל כדי להנות מחוויית משתמש טובה יותר, מומלץ להתקין אותו על מסך הבית של הטלפון. כך תעשו זאת נכון. [קראו עוד]

 • מה לכלול בערכת עזרה ראשונה לשביל ישראל?07/01/2021

  [קראו עוד]

אתם כבר אוהבים את העולם?
צרו קשר
כל הזכויות שמורות © 1991-2023 שטיינהרט שרב מוציאים לאור בע"מ
 
תמונה מוגדלת