דלג לתוכן
plane
אתרים
giethoorn#ed3a8bחִיטְהוֹרְן

חיטהורןעיירה

Giethoorn

חִיטְהוֹרְן
חיטהורן
צילום: Ben van Broekhoven / CC 0
חִיטְהוֹרְן הוא כפר קטן ובו רק כ־2500 תושבים, אבל בזכות התעלות הציוריות שלו מבקרים בו מדי שנה כמיליון וחצי תיירים מרחבי העולם. הכפר נוסד במאה ה־13, ותושביו עסקו בחקלאות ובכריית כבול מקרקעית הביצה הסמוכה. בגלל המים העומדים בביצה, התמלאו האזורים שבהם כרו את הכבול מחדש במים, וכך נוצרה בכפר וסביבו רשת מסועפת של תעלות ואגמים. הלב העתיק של הכפר פרוש לאורך התעלה המרכזית, שמשמשת גם כנתיב התחבורה העיקרי, ואילו התעלות הקטנות מקיפות איי יבשה שעליהם בתי חווה ציוריים מוקפים גינות פרחוניות.
בעקבות סרט שצולם כאן ב־1958 הפכו הכפר ואורח החיים המעניין של תושביו לשם דבר בהולנד. כתוצאה מהפרסום היה לתושבים המקומיים אינטרס לשמר את אורח החיים המסורתי ואת יופיו של הכפר, וכך שרד המקום את המודרניזציה והיה לאטרקציה תיירותית.
שביל צר לאורך התעלה מאפשר הליכה ונסיעה באופניים בכפר, אבל נתיב התחבורה העיקרי הוא המים, וכדי לחוות את המקום מומלץ לשוט בתעלות. תוכלו להצטרף לשיט מודרך או לשכור סירה חשמלית קטנה לשיוט עצמאי. בכפר יש עשרות חברות שיט והשכרת סירות, כולן לאורך התעלה הראשית של הכפר או אחת התעלות הצדדיות, והמחירים בכולן דומים. ההדרכה היא בהולנדית ובאנגלית וניתן לבחור בין מסלול של שעה בכפר עצמו למסלול של שעתיים, הכולל גם את הביצה ומומלץ בעיקר לחובבי טבע מושבעים.
לשכירת סירה לשיט עצמאי לא נדרש רישיון, אבל כדאי לוודא שאתם מצליחים לנווט בתעלות הצרות. עם העלייה לסירה ודאו שיש לכם מפה של המסלול, פרטי התקשרות של חברת ההשכרה וכן מים, כובעים וקרם הגנה. קחו בחשבון שבימים יפים בשיא העונה התעלות מתמלאות בסירות תיירים, כך שייתכנו "פקקי תנועה" במים.
להלן מסלול מוצע לשיט עצמאי, המתבסס על שכירת סירה בתעלת Dominee T.O. Hylkemaweg  , הסמוכה למגרש החניה  . התעלה הראשית, שלאורכה ממוקמות רוב נקודות העניין, היא חד סטרית. כך שניתן להצטרף למסלול המתואר להלן גם אם תתחילו את השיט בנקודה אחרת.
‏ צאו לכיוון מרכז הכפר לאורך התעלה, כשמשמאלכם שדות ירוקים ומימינכם שורה של בתי קפה ומסעדות. במפגש עם התעלה הראשית, ליד כנסייה גדולה, חובה לפנות שמאלה כי התעלה היא כאמור חד סטרית.
המסלול עובר תחת גשרים המקשרים בין שביל צר לאורך התעלה לבין בתי הכפר בצידה האחר. שימו לב שחלק ניכר מהבתים בנויים בעצם על אי קטן, התחום בתעלה הראשית, בתעלות צרות משני צדי הבית ובאגם המשתרע מאחור (נשוט בו בהמשך המסלול). הגשרים מוגבהים, כדי שניתן יהיה לערום דברים על הסירות: בעבר העמיסו על הסירות ערימות חציר או קש, רהיטים, אדמה ואפילו את הפרות היוצאות למרעה ושבות ממנו.
בתי החווה משני צידי התעלה השתמרוו ברובם בצורתם המקורית - בית מגורים עשוי לבנים מלפנים ואסם עץ גדול, כולל רפת לפרות וגג מוגבה לאכסון חציר, מאחור. כיום מעטים עוסקים עדיין בחקלאות ורוב האסמים הוסבו למגורים.
לאחר כ־300 מטרים תראו מימינכם את מוזיאון האדמה הישנה ‏ . כאן תוכלו לעגון ולערוך ביקור קצר במוזיאון (או לחזור אליו ברגל בתום השיט). לאחר כ־700 מ' נוספים תראו מימינכם טחנת רוח ‏  ישנה, שממנה שרד רק הגוף, ללא להבים. ממש מול הטחנה פנו ימינה והיכנסו לאגם בּוֹפֶנבידֶה (Bovenwijde). עם ההגעה לאגם פנו שוב ימינה;‏ תוכלו לבחור לשוט קרוב לגדה או במרכז האגם, אבל המשיכו באותו כיוון. במהלך השיט באגם תוכלו להבחין בבית הקפה המפורסם Smit's Paviljoen   ("הפביליון של סמית"), השוכן על אי שבו תוכלו לעגון ולעצור לקפה.

  עמוק במים?

אם השיט בלב האגם נראה לכם מסוכן, הסירו דאגה מלבכם: גם בנקודה העמוקה ביותר, עומק המים הוא כמטר אחד בלבד. הסיבה היא שכמו כל התעלות בחיטהורן, גם האגם נוצר כתוצאה מכריית הכבול. מכיוון ששכבת הכבול עומקה כמטר אחד, זהו העומק המקסימלי של התעלות ומקווי המים בכפר.

בקצה הדרומי של האגם נווטו אל התעלה שמובילה ימינה, בחזרה לתעלה הראשית. שם פונים ימינה והתנועה היא שוב חד סטרית. בדרך תבחינו בצדפות גדולות על שפת התעלה ליד חנות של מזכרות מן הים ותראו את בית הקפה Fanfare   ("התזמורת"), הקרוי על שם הסרט שצולם פה בשנות ה־50 והפך את חיטהורן למפורסמת. קצת לפני הפנייה חזרה לנקודת המוצא, תראו משמאלכם את מוזיאון חיטהורן ‏ , אליו מומלץ לשוב ברגל אחרי השיט.‏
חִיטְהוֹרְן
חִיטְהוֹרְן
צילום: Ben van Broekhoven / CC 0
חִיטְהוֹרְן
חיטהורן
חיטהורן
צילום: Gouwenaar / CC 0
חיטהורן
רוצה להיות אזרח העולם?רוצה להיות אזרח העולם?

מצטרפים בחינם ומקבלים:

 • 1.הנחה של 10%
  על מה?
  אזרחי העולם מקבלים הנחה על כל קניה של פריט באתר העולם. אין כפל מבצעים.
 • 2. מינוי דיגיטלי לחודש
  מה זה?
  אזרחי העולם מקבלים מינוי דיגיטלי לחודש ימים על כל קניה של מדריך טיולים מודפס או מפת נייר באתר העולם. המינוי בתוקף החל ממועד הקניה ומאפשר גישה לכל מדריכי הטיולים מסידרת הטיול כבר בפנים. בעלי מינוי קיים מקבלים חודש נוסף.
  (אל חשש: מינוי זה לא יתחדש באופן אוטומטי)
 • 3. הטבות בלעדיות
  איזה?
  אזרחי העולם מקבלים במייל מפעם לפעם הודעות על מבצעים מיוחדים. המבצעים אינם מוצעים לכל גולשי האתר אלא לאזרחי העולם בלבד. ניתן לממש אותם רק באמצעות לחיצה על קישור המבצע במייל. לכן אנו מבקשים את אישורכם לקבל דיוורים מאתר העולם. אנחנו שונאים ספאם ולא נזבל לכם את תיבת הדואר.
 • ניתן לבטל הסכמה זו בכל עת. כתובת המייל שלכם לעולם לא תועבר לאחרים ללא הסכמתכם.

 • בורש
 • נשיונל גי׳אוגרפיק
 • ראף גיידז
 • מישלן
 • פרייטג ברנדט
 • דורלינג קינדרסלי
 • לונלי פלנט
 • וורלד מפינג
 • קונט
מהנעשה בעולם
אתם כבר אוהבים את העולם?
צרו קשר
כל הזכויות שמורות © 1991-2024 שטיינהרט שרב מוציאים לאור בע"מ
 
תמונה מוגדלת