דלג לתוכן
plane
אתרים
friedrichshain-walk#ed3a8bפרידריכסהָיין
עודכן לאחרונה בתאריך 04/08/2021

פרידריכסהָייןמסלול הליכה

Friedrichshain Walk

 • מסלול הליכה

 • נקודת מוצא Frankfurter Tor
 • נקודת סיום Warschauer Str
 • משך ההליכהשעתיים עד שעתיים וחצי
 • אורך המסלול2800 מ'
 • איפה אוכליםMacondo או Café Tasso לקפה וארוחה קלה, Schneeweiss או Ohlala לארוחה של ממש
 • ניווט אל פרנקפוּרטֶר טוֹר
מסלול זה עובר בצירים הראשיים של פרידריכסהָיין ומספק טעימה מאופיה הייחודי של השכונה.
  הוא מתחיל בפרנקפוּרטֶר טוֹר ‏ (Frankfurter Tor), כיכר רבת־רושם בקצה השדירה הייצוגית קרל־מרקס־אָלֶה ‏ (Karl-Marx-Alle), שם משתרעת על פני חמש קומות חנות הבגדים המשומשים Humana (מס’ 3). צאו מהכיכר ב-Frankfurter Allee ובצומת הבא פנו ימינה ל-Niederbarnim str, רחוב שליו שיכניס אתכם לשכונה עצמה. ב-Süsse Sünde (מילולית ‘חטאים מתוקים’;‏ מס’ 21) מציעים שילוב אופייני־לשכונה של בגדי מעצבים מקומיים וגלידה טבעונית, ואילו במס’ 7 יש חזית ירוקה בסגנון עתיק, שמאחוריה בית קפה משולב בקונדיטוריה. בבית הקולנוע Intimes Kino ‏, בפינה הבאה, מכוסה אחד הקירות החיצוניים בעשרות כרזות מצוירות שיצרו אמני רחוב.
פנו שמאלה ל-Boxhagener Str וברחוב הראשון שוב שמאלה אל Kreutzigerstr. הבית המכוסה ציורי קיר ‏ במס’ 18-19 היה אחד מתריסר סקוואטים שפעלו ברחוב בשנות ה־90, ותושביהם התעמתו תכופות עם המשטרה;‏ המצב החמיר עד כדי כך שהרחוב כולו הוכרז כאזור פשיעה מסוכן. עם הזמן התארגנו הסקוואטרים, הקימו עמותה וקנו את המבנה כדת וכדין - ועכשיו פועלים כאן הקפה־בר K19, בית קולנוע מחתרתי, קואופרטיב אקולוגי ועוד.
שובו ל-Boxhagener Str ופנו שמאלה. ב-Aufschnitt (מס’ 32) מוכרים כריות ופופים בצורת נקניקים ונתחי בשר, שילוב משונה מהסוג שאפשר למצוא רק בפרידריכסהָיין. פנייה ימינה ברחוב הבא (Gärtnerstr) תביא אתכם אל לב השכונה, כיכר בּוֹקסהאגֶנֶר ‏ (Boxhagener Platz), המוקפת בתי־קפה, ברים ומסעדות. בשבתות מתקיים בכיכר שוק איכרים ובימי א’ – שוק פשפשים גדול. אחרי סיבוב בכיכר המשיכו ב-Gärtnerstr, הרצוף חנויות מתוקות של מזכרות, בגדי ילדים וצעצועים.
 תוספת: בשעות הערב כדאי לפנות שמאלה ב-Wühlischstr ולשתות בירה תוצרת בית במיקרו־מִבשלה Hops & Barley במס’ 22-3 או קוקטיילים ב-Süß War Gestern במס’ 43, שם יש גם ציור פסיכודלי על הקיר.
בקצה הרחוב פנו ימינה ל-Wühlischstr. במס’ 30 אל תחמיצו את Olivia, חנות קטנה לדברי מתיקה, ובה שוקולד מכל רחבי העולם, שוקו חם, ופרוסות עוגה לאכילה במקום. בצומת הבא הציצו ימינה אל סימון דאך שטראסֶה ‏ (Simon-Dach-Str), הרחוב שצפיפות המסעדות והברים בו היא הגבוהה ביותר בברלין, ובקיץ קשה לראות בו את המדרכה מרוב שולחנות. אחרי שתתרשמו מהרחוב, פנו שמאלה ולכו עד פינת Revaler Str, שם חצו את הכביש והיכנסו למתחם האלטרנטיבי אֶר.אָ.וֶה טֶמפֶּל ‏ (RAW Tempel).
הקדישו כחצי שעה לצילומים על רקע ציורי הקיר והגרפיטי במתחם, ואז טפסו במדרגות המתכת שבקצהו המערבי אל Warschauer Str, ופנו שמאלה. מעברו האחר של הכביש תראו את הסופרמרקט הטבעוני Veganz , המתאים לאופיה של השכונה. המשיכו ישר, ובדרך אל ‏ Warschauer Str שימו לב לכיפה הגדולה של אולם המופעים מרצדס־בֶּנץ־אָרֶנָה ‏ מימין ולמגדל נארוָוה ‏ (ראו מסגרת), שנראה כמו קוביית זכוכית בראש מבנה לבֵנים תעשייתי, משמאל.

מגדל מאיר

סיפורה של קוביית הזכוכית הנדמית כמרחפת מעל מבנה לבֵנים תעשייתי משקף את התהפוכות שעברו על העיר. בשנת 1912 הוקם כאן בניין של עשר קומות (הגבוה ביותר בברלין דאז) שבו שכנה החברה העירונית לייצור פנסי־רחוב. עם הזמן פינו הפנסים את מקומם לנורות, ובתקופה הקומוניסטית הוקם סביב הבניין מפעל ייצור של נארְוָוה, החברה המזרח־גרמנית הממשלתית לייצור נורות־להט. כדי לבחון את אורך החיים של הנורות הוחלט ב־1963 להוסיף לבניין קוביית זכוכית, שקירותיה החיצוניים שימשו משטחי ניסוי והוארו מדי לילה באור יקרות. המבנה זכה לכינוי מגדל נארְוָוה ‏ (Narva Turm) והיה לסמל ברלינאי.
לאחר האיחוד פורקה החברה והמפעל הוסב למתחם המשרדים אוֹבֶּרבָּאוּם סיטי (Oberbaum City), חלק מתוכנית הפיתוח מדיה־שפְּרֶה. במגדל שוכנים מאז 2005 משרדיה של חברת הכימיקלים BASF, אבל את הקובייה עוד מאירים בלילות.
רוצה להיות אזרח העולם?רוצה להיות אזרח העולם?

רוצה לקבל הנחה של 10% על כל הרכישות של מדריכי נסיעות מודפסים ומפות באתר(מקנייה זו; אין כפל מבצעים) ולקבל דיוורים מאתר העולם?(כוללים מידע ופרסומות) כן, אני רוצה

 • נשיונל גי׳אוגרפיק
 • ראף גיידז
 • מישלן
 • פרייטג ברנדט
 • דורלינג קינדרסלי
 • לונלי פלנט
 • וורלד מפינג
 • קונט
מהנעשה בעולם
אתם כבר אוהבים את העולם?
צרו קשר
כל הזכויות שמורות © 1991-2021 שטיינהרט שרב מוציאים לאור בע"מ
 
תמונה מוגדלת