דלג לתוכן
plane
אתרים
east-kreuzberg-walk#ed3a8bמזרח קרוֹיצבֶּרג
עודכן לאחרונה בתאריך 04/08/2021

מזרח קרוֹיצבֶּרגמסלול הליכה

East Kreuzberg Walk

ציור קיר במזרח קרוֹיצבֶּרג
צילום: רונן אלטמן קידר / ©
 • נקודת מוצאאיסט סָייד גאלֶרי (ליד ‏ Warschauer Str)
 • נקודת סיום Schlesische Tor
 • משך ההליכהשעה וחצי עד שעתיים
 • אורך המסלול1700 מ'
 • איפה אוכליםהמבורגר ב-Burgermeister או ארוחה רומנטית ב-Freischwimmer
 • ניווט אל איסט סייד גאלרי
  הסיור מתחיל באיסט סייד גאלֶרי ‏ (East Side Gallery), קטע מחומת ברלין המכוסה כולו בציורים. גדת הנהר ליד החור בחומה היא גם נקודת תצפית מצוינת על גשר אוֹבֶּרבָּאוּם ‏ (Oberbaum Brücke), החוצה את הנהר אל רובע קרוֹיצבֶּרג. הגשר, שהושלם ב־1896 בסגנון ניאו־גותי, היה נקודת־מעבר חשובה בחומת ברלין.
מאיסט סייד גאלרי פנו ימינה, אל הגשר, וחצו את הנהר לאורכו. מבט שמאלה יגלה לעיניכם את הפסל העצום איש המולקולות ‏ (Molecule Man), הניצב בלב הנהר: שלוש דמויות אנושיות, שגופן מלא חורים (‘מולקולות’) רוכנות זו אל זו ונפגשות בנקודה אחת, במקום שבו נפגשות שלוש משכונות העיר ברלין. ג׳ונתן בורופסקי, שהקים כאן את הפסל ב־1999, אומר שהדמויות הנפגשות מייצגות את המולקולות של כל בני האנוש, המתאחדות כדי ליצור את קיומנו.
בקצה הגשר תראו על קיר משמאל את הציור לוויתן ‏, יצירה של האמן האיטלקי בּלוּ (blu) בעקבות הגותו של תומאס הוֹבּס. ביצירה נראים פני אדם, העשויים ממאות דמויות־אדם קטנות ועירומות זו לצד זו. מכאן גם נכנסים למועדון הריקודים הנודע Watergate בבניין הבא שוכן מועדון ההופעות Magnet. המשיכו ישר לאורך Falkenstein Str;‏ בית מס’ 46, שכל קירותיו מעוטרים בציורים, אוכלס בידי פולשים־לדירות (סקוואטרים), ואילו במס’ 47 יש גלריה מקסימה.
בקצה הרחוב פנו שמאלה ל-Schlesische Str, הרצוף בתי קפה עם עיצוב מאולתר ושולחנות בחוץ, בהם למשל המוסד הטבעוני בעל השם הייחודי Die Rebellion des Zimtsterns (‘מהפכת כוכב הקינמון’). המשיכו עד Cuvrystr ושם פנו שמאלה. מימינכם תראו קיר גדול שעליו היו בעבר עוד שתי יצירות־ענק של בְּלוּ ‏, מהידועות ביותר בברלין ובגרמניה בכלל;‏ בשנת 2014 כוסו היצירות בצבע שחור על ידי גורמים המקורבים לאמן, במחאה על הכוונה להקים במגרש הריק שלפניהן בתי דירות יוקרתיים, שיושביהם יהיו היחידים שיוכלו ליהנות מהציורים. בקצה הרחוב יש נקודת תצפית נהדרת על גשר אוֹבֶּרבָּאוּם ועל שלושה תוצרים של מיזם הפיתוח מדיה־שפְּרֶה: מטה חברת Universal Music ‏, מחסן תבואה מ־1913 שהוסב לבניין המשרדים שפּרֶה־שפָּייכֶר ‏ (Spreespeicher) ומלון היוקרה nHow ‏, שקומותיו העליונות נראות כמרחפות מעל הנהר.
שובו על עקבותיכם ב-Cuvrystr ולכו עד פינת Wranglstr. בסמוך לפינה תראו עוד ציור קיר גדול ‏, ובו קבוצה של דמויות חייכניות שיצר צמד האמנים הבריטי London Police. פנו ימינה ולכו עד פינת Falkensteinstr, רחוב של חנויות ובתי אוכל (יש פיצה טובה במס’ 41), ואז המשיכו עד שתראו משמאל את כנסיית מריה הקדושה ‏ (St. Marien) – כנסייה קתולית בסגנון ניאו־רומאנסקי שנראית זרה לחלוטין ברובע. ב-Oppelner Str פנו ימינה ולאחר כ־150 מ’ הציצו לאחור על האיש הצהוב ‏, ציור קיר משעשע שיצרו אוּש גֶמֶאוּש (Os Gemeos), צמד אחים תאומים מפורטוגל.
המשיכו עד קצה הרחוב, פנו ימינה וחצו את הרחוב הראשי. משמאלכם, מתחת לפסי הרכבת העילית, תראו ביתן ירוק מתומן ששימש בעבר מִשתנה ציבורית והיום שוכנת בו מסעדת Burgermeister ;‏ ביתנים מסוג זה היו נפוצים בברלין בתחילת המאה הקודמת, אולם כיום נותרו מהם רק מעטים. פנו ימינה וסיימו את הסיור בטיול נינוח לאורך גן הפסלים הנאה נוף אנושי ‏ (Menschenlandschaft), שהיצירות בו נוצרו בידי מהגרים, ועוסקות בזהותה של קרוֹיצבֶּרג כשכונה קולטת הגירה.
ציור קיר במזרח קרוֹיצבֶּרג
צילום: רונן אלטמן קידר / ©
ציור קיר במזרח קרוֹיצבֶּרג
בית מכוסה ציורי קיר במזרח קרוֹיצבֶּרג
צילום: Roehrensee / CC BY-SA 3.0
בית מכוסה ציורי קיר במזרח קרוֹיצבֶּרג
רוצה להיות אזרח העולם?רוצה להיות אזרח העולם?

רוצה לקבל הנחה של 10% על כל הרכישות של מדריכי נסיעות מודפסים ומפות באתר(מקנייה זו; אין כפל מבצעים) ולקבל דיוורים מאתר העולם?(כוללים מידע ופרסומות) כן, אני רוצה

 • נשיונל גי׳אוגרפיק
 • ראף גיידז
 • מישלן
 • פרייטג ברנדט
 • דורלינג קינדרסלי
 • לונלי פלנט
 • וורלד מפינג
 • קונט
מהנעשה בעולם
אתם כבר אוהבים את העולם?
צרו קשר
כל הזכויות שמורות © 1991-2021 שטיינהרט שרב מוציאים לאור בע"מ
 
תמונה מוגדלת