דלג לתוכן
plane
אתרים
calea-victoriei-walking-tour#ed3a8bקָלֶאָה ויקטוֹריֶי

קלאה ויקטוריימסלול הליכה

Calea Victoriei walking tour

מסעדות, בתי־קפה, חנויות יוקרה ובתי מלון לאורך קָלֶאָה ויקטוֹריֶי
מסעדות, בתי־קפה, חנויות יוקרה ובתי מלון לאורך קלאה ויקטוריי
צילום: Noam Koren / ©
 • מסלול הליכה

 • נקודת מוצא‎דרך ויקטוֹריֶי פינת Splaiul Independenței (‏‏ 104, 123, 124, 385)
 • נקודת סיוםפּיאצה ויקטוֹריֶי (ליד ‏‏ Piata Victoriei)
 • משך ההליכהשעתיים וחצי (לא כולל כניסה לאתרים)
 • אורך המסלול3200 מ'
 • איפה אוכליםארוחה קלילה בבית הקפה Coolinart  ,או ארוחת טעימות בלתי נשכחת במסעדת The Artist  .
 • ניווט אל המוזיאון הלאומי לתולדות רומניה
ב-12 באוקטובר 1878 שב הצבא הרומני לבוקרשט כמנצח מהמלחמה העות'מאנית-רוסית ומצעדם הגאה של חייליו סימל את לידתה של רומניה העצמאית. הצבא צעד לאורך כ-2.7 ק"מ, מצפון העיר אל גדת הנהר דֶמבּוֹביצָה, לאורך נתיב שנקרא אז דרך מוֹגוֹשְוואיָה, מכיוון שחיבר בין מרכז בוקרשט לארמון מוֹגוֹשְוואיָה מצפון־מערבית לעיר. זמן קצר לאחר מכן שונה שם הרחוב לקָלֶאָה ויקטוֹריֶי - 'דרך הניצחון'.
הרחוב עצמו נסלל עוד ב-1692, ביוזמתו של קונסטנטין בּרָנקוֹבֶאָנוּ, והיה במהרה לנתיב תחבורה ראשי. הוא נמנה עם הראשונים בעיר שרוצפו קורות עץ ולאורכו נבנו ארמונות מפוארים ובתיהם של הבּוֹיארים הרומניים. החל מיולי 1814 הואר הרחוב בנרות בשעות הערב, וצעירי העיר נהגו לטייל לאורכו הלוך ושוב.
כיום נמנה הרחוב עם מוקדי המשיכה העיקריים לתיירים בבוקרשט, ולאורכו ממוקמים אתרים חשובים לצד מסעדות, בתי־קפה, חנויות יוקרה ובתי מלון. מסלול ההליכה יוביל אותנו בכיוון ההפוך למסלולם של החיילים המנצחים - נצא מגדת הנהר ונסיים בכיכר ויקטוֹריֶי שבצפון העיר.
  מנקודת המוצא לגדת הנהר לכו צפונה בדרך ויקטוֹריֶי ולאחר כ-170 מטרים תראו מימינכם את החזית הניאו־קלאסית של המוזיאון הלאומי לתולדות רומניה ‏ . עצרו לצילום עם הפסל השנוי-במחלוקת של הקיסר טראיאנוס ‏  ואז הביטו לעברו האחר של הרחוב, שם ניצב בנק ההלוואה והחיסכון ‏  (Palatul CEC;‏ מס' 13), מבנה בסגנון אקלקטי המשמש את מטה הבנק הגדול ביותר ברומניה. שימו לב לכיפות המצופות זכוכית ומתכת בסגנון הניאו-רנסאנס, ולגמלון החצי-מעוגל, הנתמך בשני עמודי אבן.


המשיכו עוד מספר צעדים, ובמס' 14 תראו את כנסיית הצורפים ‏ , ששוה להיכנס ולראותה מבפנים.

מהמסעדה המשיכו צפונה עד ההצטלבות עם שדירת המלכה אֶליזָבֶּטָה ‏  (Bulevardul Regina Elisabeta), הקרויה על שם המלכה הראשונה של רומניה. לפני הצומת תראו משמאלכם את המבנה המפואר של גרנד הוטל דוּ בּוּלְבארד ‏  (Grand Hotel du Boulevard), שהיה מלון הפאר היוקרתי ביותר בעיר מסוף המאה ה-19 עד מלחמת העולם השנייה, אבל כיום סגור ואינו מתפקד.


חצו את השדירה והביטו שמאלה אל המבנה הניאו־קלאסי המפואר של המועדון הצבאי הלאומי ‏  (Cercul Militar National), שהוקם בשנת 1912 כמרכז חברתי, חינוכי ותרבותי לצבא הרומני. במראה המהודר של המועדון משתלבת היטב מזרקת סֶרינדאר ‏  (Fântâna Sărindar) הנאה, הניצבת ברחבת הכניסה.

המשיכו ישר אל מס' 36, בית קאפּשָה ‏ , שהיה במשך שנים רבות מקום מפגש פופולרי לאליטה התרבותית בבוקרשט. קצת אחריו תראו מימינכם את חזיתו של תיאטרון אודֵיאוֹן ‏  (Teatrul Odeon), שנחנך ב-1911 כתיאטרון קומי והיום משמש את אחד התיאטראות המובילים ברומניה;‏ ברחבת הכניסה למוזיאון ניצב פסל ראש-חזה של מוסטפא כמאל אטאטורק ‏ , אבי הרפובליקה הטורקית. בהמשך הרחוב, בית מס' 33 הוא ארמון הטלפון ‏  (Palatul Telefoanelor), גורד שחקים בגובה 53 מ' שהושלם ב-1934 בסגנון האר־דקו ועד 1956 היה הבניין הגבוה ביותר בבוקרשט.המשיכו צפונה עד מלון היוקרה Grand Hotel Continental ‏  ושם עברו למדרכה השמאלית והמשיכו עד שתראו משמאל את כנסיית קרֶצוּלֶסקוּ ‏  היפה. הקיפו את הכנסייה אל הכניסה שמצדה האחר, ולאחר ביקור קצר בה שובו לרחוב הראשי ופנו שמאלה.


מימינכם (מעברו האחר של הרחובׂׂ) תראו את כיכר המהפכה ‏  הירוקה ובלבה אנדרטת הלידה מחדש ‏ , תזכורת תמידית למהפכה הרומנית שהובילה לנפילת הקומוניזם. המבנה המפואר והעצום משמאלכם הוא ארמון המלוכה לשעבר, שם שוכן כיום המוזיאון הלאומי לאמנות ‏ .


חצו את הכביש אל הבניין הוורדרד של ספריית האוניברסיטה ‏  (Biblioteca Universitara), שנבנתה ב-1893 על קרקע פרטית של המלך קארוֹל הראשון ונחנכה במסגרת חגיגות 25 שנה לשלטונו. בחזית הספרייה הוצב ב-1939 פסל של המלך על סוסו ‏ , אבל הוא הותך בידי הקומוניסטים, שהפכו אותו לפסל של לנין;‏ העתק הפסל המקורי הוצב בחזית הספרייה בטקס חגיגי בשנת 2010.

 תוספת: חובבי האמנות עשויים ליהנות מביקור קצר (כשעה) במוזיאון תאודור אָמאן ‏ , המוקדש לאמן הרומני הנודע. לשם כך פנו ימינה אחרי ספריית האוניברסיטה (ל- Strada C. A. Rosseti) ובמהרה תראו מימינכם את המוזיאון.


המשיכו צפונה עד שתראו מימין את מגרש החנייה של האָתֶנֵיאוּם הרומני ‏ , אולם קונצרטים מרהיב הנמנה עם מוקדי העניין החשובים ביותר בבוקרשט. טיילו בגן ההגמונות ‏  הקטן שלפני האולם והיכנסו פנימה לסיבוב קצר;‏ לחובבי המוזיקה הקלאסית מומלץ לעיין בתכנייה ואולי לשוב לכאן לקונצרט בערב.

שובו לרחוב הראשי ופנו ימינה כדי להמשיך בסיור. במס' 110 ניצבת הכנסייה הלבנה ‏ , שאליה מומלץ להיכנס כדי לראות את מחיצת המזבח הייחודית. לאחר כ-300 מ' נוספים תראו מצד שמאל של הרחוב את ארמון שטירבֵּיי ‏  (Palatul Știrbei;‏ מס' 107);‏ בארמון הניאו־קלאסי, שבחזיתו פרטים מהמיתולוגיה היוונית, התגורר בין השאר הנסיך בּארבּוּ אָלֶכסָנדרוּ שטירבֵּיי, שהיה ראש ממשלת רומניה ויועצה הקרוב של המלכה מריה מאדינבורו. במס' 142, מטרים ספורים מצפון לארמון, שוכן בית הקפה המקסים Coolinart  , שם תוכלו לעצור לארוחה קלה בחברת צעירי העיר (אבל קחו בחשבון שבסוף המסלול יש מסעדה מומלצת נוספת).


המשיכו צפונה עד שתראו משמאלכם את ארמון רוֹמאניט, מבנה נאה עם חצר ירוקה שבו שוכן המוזיאון לאוספי אמנות ‏ . חצו את הכביש לכיוונו, והמשיכו במדרכה השמאלית עוד כ-170 מ' עד הכניסה לאקדמיה הרומנית ‏ , הנמנית עם מוסדות ההשכלה והתרבות החשובים ביותר בבירה. בהמשך הרחוב, במס' 133, ניצב Casa Vernescu ‏ , בית הקזינו הפופולרי ביותר בבוקרשט, ואילו מס' 141 הוא מוזיאון ג'וׁרגֶ'ה אֶנֶסקוּ ‏  המוקדש לחייו ויצירתו של המלחין הלאומי.
את המסלול תוכלו לסיים בארוחה שהיא חוויה במסעדת The Artist   היוקרתית (אך יקרה למדי). 300 מ' נוספים יביאו אתכם אל כיכר ויקטוֹריֶי ‏ .‏
מסעדות, בתי־קפה, חנויות יוקרה ובתי מלון לאורך קָלֶאָה ויקטוֹריֶי
מסעדות, בתי־קפה, חנויות יוקרה ובתי מלון לאורך קָלֶאָה ויקטוֹריֶי
צילום: Noam Koren / ©
מסעדות, בתי־קפה, חנויות יוקרה ובתי מלון לאורך קָלֶאָה ויקטוֹריֶי
קָלֶאָה ויקטוֹריֶי
קָלֶאָה ויקטוֹריֶי
צילום: Noam Koren / ©
קָלֶאָה ויקטוֹריֶי
רוצה להיות אזרח העולם?רוצה להיות אזרח העולם?

מצטרפים בחינם ומקבלים:

 • 1.הנחה של 10%
  על מה?
  אזרחי העולם מקבלים הנחה על כל קניה של פריט באתר העולם. אין כפל מבצעים.
 • 2. מינוי דיגיטלי לחודש
  מה זה?
  אזרחי העולם מקבלים מינוי דיגיטלי לחודש ימים על כל קניה של מדריך טיולים מודפס או מפת נייר באתר העולם. המינוי בתוקף החל ממועד הקניה ומאפשר גישה לכל מדריכי הטיולים מסידרת הטיול כבר בפנים. בעלי מינוי קיים מקבלים חודש נוסף.
  (אל חשש: מינוי זה לא יתחדש באופן אוטומטי)
 • 3. הטבות בלעדיות
  איזה?
  אזרחי העולם מקבלים במייל מפעם לפעם הודעות על מבצעים מיוחדים. המבצעים אינם מוצעים לכל גולשי האתר אלא לאזרחי העולם בלבד. ניתן לממש אותם רק באמצעות לחיצה על קישור המבצע במייל. לכן אנו מבקשים את אישורכם לקבל דיוורים מאתר העולם. אנחנו שונאים ספאם ולא נזבל לכם את תיבת הדואר.
 • ניתן לבטל הסכמה זו בכל עת. כתובת המייל שלכם לעולם לא תועבר לאחרים ללא הסכמתכם.

 • בורש
 • נשיונל גי׳אוגרפיק
 • ראף גיידז
 • מישלן
 • פרייטג ברנדט
 • דורלינג קינדרסלי
 • לונלי פלנט
 • וורלד מפינג
 • קונט
מהנעשה בעולם
אתם כבר אוהבים את העולם?
צרו קשר
כל הזכויות שמורות © 1991-2024 שטיינהרט שרב מוציאים לאור בע"מ
 
תמונה מוגדלת