דלג לתוכן
plane
אתרים
bebelplatz#ed3a8bכיכר בֶּבֶּל
עודכן לאחרונה בתאריך 01/03/2022

כיכר בֶּבֶּלכיכר

Bebelplatz

כיכר בֶּבֶּל
צילום: Quid pro quo / CC BY-SA 3.0
 • כתובתUnter den Linden 9
 • תחבורה ציבורית Unter den Linden 100, 300
 • ניווט אל כיכר בֶּבֶּל
רחבת האספלט הגדולה של בֶּבֶּלפּלאץ (Bebelplatz) אינה מושכת את העין ממבט ראשון, אבל הכיכר נמנית עם אתרי התיירות המובילים בברלין, בזכות המבנים העתיקים שסביבה, והאירועים הדרמטיים שהתרחשו בה. רוב המבנים הוקמו ביוזמתו של פרידריך הגדול מלך פרוסיה, ששאף להקים מתחם מפואר של ארמונות ומבני ממשל בשטח שבו ניצבו לפני כן ביצורי העיר - אולם תוכניתו הושלמה רק בחלקה.
מצפון לאוּנטֶר דֶן לינדֶן בנה פרידריך עבור אחיו הייינריך ארמון מגורים מפואר, שהועבר ב־1809 לידי האוניברסיטה של ברלין. האוניברסיטה, שנוסדה באותה שנה בידי הפילוסוף והבלשן וילהלם פון הוּמבּוֹלדט, נקראת כיום על שמו - אוניברסיטת הוּמבּוֹלדט ‏ (Humboldt Universität) - ובחזיתה הוצבו פסלים של וילהלם פון הוּמבּוֹלדט ושל אחיו אלכסנדר, גיאוגרף ומגלה־ארצות נודע. האוניברסיטה נחשבה אחת המובילות באירופה: עם התלמידים המפורסמים בה נמנים קרל מרקס, פרידריך הֶגֶל, לאה גולדברג והיינריך הָיינֶה, וסגל המורים כלל בין השאר את האחים גרים ואת אלברט איינשטיין.
בניין האופרה הממלכתית ‏ (Staatsoper), החולש על הכיכר ממזרח, הושלם ב־1743 והיה התיאטרון הראשון בברלין;‏ חזיתו, בסגנון ניאו־קלאסי מוקדם, פונה אל אוּנטֶר דֶן לינדֶן. בבניין מתקיימות הופעותיה של האופרה הממלכתית , בניהולו של דניאל בארנבוים.
הספרייה הישנה ‏ (Alte Bibliothek), מעברה האחר של הכיכר, היא בניין בארוקי מרשים, שבשל קוויו המעוגלים זכה בפי הברלינאים לכינוי ‘השידה’. המבנה שימש את הספרייה המלכותית וכיום שוכנת בו הפקולטה למשפטים.
הכיפה הירוקה בפינה הדרום־מזרחית של הכיכר שייכת לקתדרלת יָדוויגָה הקדושה ‏ (St.-Hedwigs-Kathedrale), שהושלמה ב־1778 כבית תפילה למיעוט הקתולי בעיר. הכנסייה נשרפה כמעט כליל בעקבות ההפצצות על ברלין, ולכן חלל הפנים שלה מעוצב בסגנון גיאומטרי מודרני. בקריפטה קבורים ההגמונים והארכיהגמונים של ברלין, בהם הכומר בֶּרנהארט ליכטֶנבֶּרג, שעודד את קהילתו לסייע ליהודים בתקופת השואה, והוכר בזכות כך כחסיד אומות העולם. מדרום משלים את הכיכר בניין משרדים גדול, שהוקם ב־1889 כמשרד הנהלה של בנק, והיום משמש בין השאר את מלון־הפאר Hotel de Rome .
עם זאת, כל הפאר וההדר של הבניינים המכובדים לא יעזור למחוק את מה שאירע בכיכר ב־10 במאי 1933, אז פרצו סטודנטים משולהבים אל ספריית האוניברסיטה, הוציאו ממנה 20,000 ספרים והעלו אותם באש. האירוע, אחד מני רבים שהתרחשו באותו יום בגרמניה הנאצית, נחקק בזיכרון בשל נאומו החריף של שר התעמולה יוזֶף גֶבֶּלס, שהציג את שריפתם והחרמתם של ספרים מאת ‘מתנגדי השלטון’ (יהודים, הומוסקסואלים, קומוניסטים וכדומה) כצעד חיוני להבראתה של גרמניה.
לזכר האירוע המביש נחנכה בכיכר ב־1995 אנדרטה מאת האמן הישראלי מיכה אוּלמן. האנדרטה, המכונה בפשטות ספרייה ‏ (Bibliothek), היא חדר תת־קרקעי, שבקירותיו קבועים מדפים ריקים המספיקים לאכסון של 20,000 ספרים. ניתן לצפות בספרייה הריקה דרך ריבוע זכוכית הקבוע בכיכר ואמור לשקף את בנייני התרבות שהיו עדים לזוועה ואת פניהם של המביטים פנימה, אולם החדר עצמו אינו נגיש למבקרים. בנוסף, נקבעו בשטח הכיכר מספר לוחות־זיכרון, ובהם תיאור של האירוע וציטוט אמרתו המפורסמת של היינריך הָיינֶה, "זאת היתה רק ההקדמה;‏ במקום שבו שורפים ספרים, ישרפו גם בני אדם" (מתוך המחזה אלמאנסור, 1820).
כיכר בֶּבֶּל
צילום: Quid pro quo / CC BY-SA 3.0
כיכר בֶּבֶּל
רוצה להיות אזרח העולם?רוצה להיות אזרח העולם?

מצטרפים בחינם ומקבלים:

 1. הנחה של 10%על מה?
 2. מינוי דיגיטלי לחודשמה זה?
 3. הטבות בלעדיותמה זה?
 4. ניתן לבטל הסכמה זו בכל עת. כתובת המייל שלכם לעולם לא תועבר לאחרים ללא הסכמתכם.

 • נשיונל גי׳אוגרפיק
 • ראף גיידז
 • מישלן
 • פרייטג ברנדט
 • דורלינג קינדרסלי
 • לונלי פלנט
 • וורלד מפינג
 • קונט
מהנעשה בעולם
אתם כבר אוהבים את העולם?
צרו קשר
כל הזכויות שמורות © 1991-2022 שטיינהרט שרב מוציאים לאור בע"מ
 
תמונה מוגדלת