דלג לתוכן
plane
אתרים
auguststrasse-art#ed3a8bאמנות באָוּגוּסטשטראסֶה
עודכן לאחרונה בתאריך 16/02/2022

אמנות באָוּגוּסטשטראסֶהמסלול הליכה

Auguststrasse Art

אמנות רחוב שנוצרה באָוּגוּסטשטראסֶה במהלך הביאנלה לאמנויות
צילום: רונן אלטמן קידר / ©
נפילת חומת ברלין עשתה רק טוב לרחוב אוגוסט (Auguststr), עד אז אחד האזורים העניים ביותר בעיר: הבניינים הנטושים והחצרות הפנימיות האינסופיות היו אבן שואבת לאמנים, שחיפשו חללים גדולים בשכר דירה נמוך ונהרו לאזור. בזכות המיקום, לא הרחק ממרכז העיר ומהמתחם המשופץ של האקֶשֶה הֶפֶה, התרחש ברחוב תהליך מואץ של ג'נטריפיקציה, וכיום הוא רצוף גלריות יוקרתיות, שהיצירות בהן נמכרות במאות ואלפי אירו. רוב הגלריות ברחוב מתמקדות באמנות מושגית (קונספטואלית), בדגש על הקשרים פוליטיים מקומיים (כגון אמנות רחוב או מחאה אנטי־קפיטליסטית).
  הסיור מתחיל מול בית האמנות תאכלֶס ‏, שהיה השריד האחרון להווי האוונגארדי של האזור עד שנכנע גם הוא לתנופת הפיתוח. לכו לאורך הפיגומים המסתירים את המבנה ואת הבתים החדשים הנבנים לידו ואז פנו שמאלה לאָוּגוּסטשטראסֶה עצמו. עברו על פני כנסיית יוחנן המבשר ‏ (St.-Johannes-Evangelist-Kirche;‏ מס' 90), המשמשת כיום בעיקר לקונצרטים ולתערוכות, והמשיכו עד פינת Tucholskystr. כאן כדאי לעשות גיחה קטנה שמאלה, כדי לבקר בגלריה המעניינת Sandau & Leo ‏ (Tucholskystr 38) ולראות ציור קיר מרהיב ‏ על הקיר של בית מס' 44, ואחר־כך עוד גיחה ימינה, כדי לצפות על בית הדואר ‏ (Postfuhramt), מבנה לבֵנים יפהפה בסגנון הניאו־רנסאנס, המשמש כיום למשרדים.

שובו לאָוּגוּסטשטראסֶה והמשיכו ישר. בצד שמאל של הרחוב יש עוד שתי גלריות, ואילו מימין ניצב בית האמנות קוּלֶה ‏ (Kunsthaus KuLe;‏ מס' 10), אחד הסקוואטים הראשונים בברלין, שגם היום פועל בו תיאטרון שוליים, וחזיתו הלא־משופצת משמשת לפעמים משטח ציור לאמנים אורחים. הבניין הבא, שהיה בית הספר היהודי לבנות ‏ (Jüdische Mädchenschule), הוסב ב־2012 למתחם אמנותי ובו שלוש גלריות, מעדנייה ומסעדת יוקרה (מוזיאון משפחת קנדי, ששכן אף הוא כאן, נסגר לתקופה בלתי מוגדרת). כדאי לשים לב גם לשלט הזיכרון לאדריכל היהודי אלכנסדר בֶּר, מתכנן המבנה.

המשיכו לקוּנסטְוֶרקֶה ‏ (Kunstwerke או KW;‏ מס' 69), מתחם של גלריות וסדנאות אמנים סביב חצר פנימית מוצלת. המתחם נמנה עם הוותיקים בשכונה (מאז 1993) והגישה בו יומרנית (הוא קורא לעצמו "מכון לאמנות בת־זמננו" וגובה דמי כניסה) ושנויה במחלוקת;‏ עם זאת, הוא זוכה למעמד מיוחס בעולם האמנות המקומי ונמנה עם אתרי התצוגה בבּיאנלה של ברלין.

זה הזמן לחצות את הרחוב ולעבור עוד מספר גלריות עד בית מס’ 24, שרק קומתו הראשונה משופצת, והחצר שלפניו מלאה בקיץ כיסאות ושולחנות. זהו Clärchens Ballhaus ‏, דוגמה מרתקת להתחדשות עירונית;‏ שווה להציץ פנימה כדי לראות את עיצוב הפנים המזכיר את שנות ה־20. ברחוב הקטן המתפצל מכאן שמאלה יש מספר בתי קפה עם שולחנות בחוץ ושוכנת חנות האופנה Konk ‏.

שובו לאָוּגוּסטשטראסֶה והמשיכו לגלריה Deschler ‏, המתמקדת בקשר בין אמנות לתרבות פופולרית. חצו את הרחוב הבא ואז פנו ימינה ל-Gipsstr, הרצוף אף הוא גלריות וחנויות מעצבים. ליד מס’ 12 היכנסו למתחם החצרות סופי־גיפּס ‏ (Sophie-Gips Höfe), שם ממוקם אוסף הופמן ‏ (Sammlung Hoffman) היוקרתי.

חצו את החצרות (הטקסט בגרמנית על הקיר בחצר האחרונה הוא מיצב אמנותי), צאו ל-Sophienstr ופנו שמאלה. הכניסה המקושטת במס' 18 מובילה אל בית אגודת הפועלים ‏ (Handwerkerverein), שנבנה ב־1903 ואופייני לאדריכלות של התקופה. בכניסה יש שלט זיכרון למנהיגי הקומוניסטים שהתכנסו כאן בשלהי מלחמת העולם הראשונה ותכננו להפיל את השלטון, ואילו בחצר הפנימית פועל כיום תיאטרון. שובו לרחוב ולאחר מספר בתים תראו מימין את הכניסה האחורית למתחם החצרות האקֶשֶה הֶפֶה ‏ (Hackesche Höfe), שם מסתיים המסלול.
אמנות רחוב שנוצרה באָוּגוּסטשטראסֶה במהלך הביאנלה לאמנויות
צילום: רונן אלטמן קידר / ©
אמנות רחוב שנוצרה באָוּגוּסטשטראסֶה במהלך הביאנלה לאמנויות
רוצה להיות אזרח העולם?רוצה להיות אזרח העולם?

מצטרפים בחינם ומקבלים:

 1. הנחה של 10%על מה?
 2. מינוי דיגיטלי לחודשמה זה?
 3. הטבות בלעדיותמה זה?
 4. ניתן לבטל הסכמה זו בכל עת. כתובת המייל שלכם לעולם לא תועבר לאחרים ללא הסכמתכם.

 • נשיונל גי׳אוגרפיק
 • ראף גיידז
 • מישלן
 • פרייטג ברנדט
 • דורלינג קינדרסלי
 • לונלי פלנט
 • וורלד מפינג
 • קונט
מהנעשה בעולם
אתם כבר אוהבים את העולם?
צרו קשר
כל הזכויות שמורות © 1991-2022 שטיינהרט שרב מוציאים לאור בע"מ
 
תמונה מוגדלת