דלג לתוכן
plane
מאמרים

תמונות פאריסאיות

- 18/05/2015 מאת מערכת העולם -

בכל אדם שוחר תרבות ויופי טמונה ערגה למה שהעניקה צרפת לאנושות. צרפת מצטיירת בעינינו כארץ נפלאות הגסטרונומיה והיין, התרבות והאמנות במיטבן, שאר-הרוח המכונה "אספרי", יפי הנשים, ניחוחות הבשמים והידור האופנה העילית, אתרי תיירות וטבע מרתקים... ויש לה גם פנים אחרות: מדינה ששיתפה פעולה עם הנאצים, שהפנתה עורף לישראל בימים גורליים, שחלק ממנהיגיה ובעיקר התקשורת שלה עוינים את ישראל, ויש הגורסים, בהם נשיאה הקודם, שהיא אנטישמית.

עטיפת הספר תמונות פאריסאיות

עטיפת הספר תמונות פאריסאיותלתמונה המורכבת מצטרף בעשורים האחרונים גורם נוסף: עלייתו המהירה של האסלאם. במבוא לספרו "תמונות פאריסאיות", שהוא מכנהו "אחרית דבר", מפני שהוא מדבר על הסוף, כותב אביטל ענבר על מציאות חדשה, זו של השתלטות המהגרים. עתיד כמעט בלתי-נמנע, שבו תחליף השריעה את ציוויי המהפכה הצרפתית. מליבראלית וחילונית, תהפוך צרפת לדתית ואולי גם קנאית:

"צרפת התאבדה. היא 'ארץ כבושה' בעיצומו של תהליך הידרדרות. הערים הגדולות, בעיקר. עדיין יש בה כמובן אין ספור פינות-חמד ושכיות-חמדה, רוב התושבים חיים את חייהם באין מפריע, והתיירים מתמוגגים. אבל בטווח הארוך, המצב אבוד. תמונת העתיד, שהוא לא מתקבל על הדעת ובאותה מידה בלתי-נמנע, כואבת. זה יהיה הפסד גדול לתרבות האנושית, אבל אין מה לעשות. אנו צופים בתחילת סופה של ציוויליזציה מפוארת. ננצור בלבנו את זכר פניה היפות של פאריס".

אחרי הפיגועים שפקדו את פאריס בינואר, החליט המחבר כמעט בן-לילה להוציא לאור את "תמונות פאריסאיות", ספרו השביעי על צרפת, הנוצר את זכר העבר.

בחלקו הראשון, כספר-מסע, הוא חולף בין יוצרים ואמנים שהמחבר הכיר אישית או דרך ספריהם שתרגם, חלקם מענקי שאר-הרוח הצרפתי: מארגריט דיראס, אנדרה וסימון שווארץ-בארט, רומן גארי ואמיל אז'אר, אלברטין סאראזן, ברנאר-אנרי לוי, פראנסואז דולטו, פטריק מודיאנו, אלבר כהן, בוריס ויאן, אנרי טרואיה, שמואל פיסאר, ברנאר פיבו... וגם איב מונטאן וסימון סיניורה, ז'ורז' בראסנס...
חלק שני מוקדש לקטעים פרי עטו של אבי המחבר, מרדכי בורשטין-ענבר (תרגום ארכאי נפלא מהמחזה סיראנו דה ברז'ראק) ושל המחבר: הסיפור היחיד שאי-פעם כתב ופורסם, המתרחש בפאריס, ופרק מ"עלובי החיים" שתרגם. החלק האחרון, "סיפורי דבש ועוקץ", מספר, לטוב ולרע, בלי הנחות לאף-אחד, על יחסי צרפת וישראל, צרפת והיהדות, צרפת והזר אשר בקרבה.

הספר ראה אור במהדורה אלקטרונית, ומחירו 38 ₪.
רוצים לקרוא עוד על פריז?
רוצה להיות אזרח העולם?רוצה להיות אזרח העולם?

מצטרפים בחינם ומקבלים:

 • 1.הנחה של 10%
  על מה?
  אזרחי העולם מקבלים הנחה על כל קניה של פריט באתר העולם. אין כפל מבצעים.
 • 2. מינוי דיגיטלי לחודש
  מה זה?
  אזרחי העולם מקבלים מינוי דיגיטלי לחודש ימים על כל קניה של מדריך טיולים מודפס או מפת נייר באתר העולם. המינוי בתוקף החל ממועד הקניה ומאפשר גישה לכל מדריכי הטיולים מסידרת הטיול כבר בפנים. בעלי מינוי קיים מקבלים חודש נוסף.
  (אל חשש: מינוי זה לא יתחדש באופן אוטומטי)
 • 3. הטבות בלעדיות
  איזה?
  אזרחי העולם מקבלים במייל מפעם לפעם הודעות על מבצעים מיוחדים. המבצעים אינם מוצעים לכל גולשי האתר אלא לאזרחי העולם בלבד. ניתן לממש אותם רק באמצעות לחיצה על קישור המבצע במייל. לכן אנו מבקשים את אישורכם לקבל דיוורים מאתר העולם. אנחנו שונאים ספאם ולא נזבל לכם את תיבת הדואר.
 • ניתן לבטל הסכמה זו בכל עת. כתובת המייל שלכם לעולם לא תועבר לאחרים ללא הסכמתכם.

 • בורש
 • נשיונל גי׳אוגרפיק
 • ראף גיידז
 • מישלן
 • פרייטג ברנדט
 • דורלינג קינדרסלי
 • לונלי פלנט
 • וורלד מפינג
 • קונט
מהנעשה בעולם
אתם כבר אוהבים את העולם?
צרו קשר
כל הזכויות שמורות © 1991-2024 שטיינהרט שרב מוציאים לאור בע"מ
 
תמונה מוגדלת