plane
מאמרים

הרוס מאהבה בפאריז

- 16/02/2015 מאת מערכת העולם -

בקיץ האחרון התמוטט קטע ממעקה פּוֹן דֶז אָר (גשר האמנויות) שבפאריז, תחת משקל מנעולי האהבה הרבים. האתר אהבה ללא מנעולים נרתם להצלת הגשר, ולקראת יום ולנטיין הכריז על יום ללא מנעולי אהבה.

פּוֹן דֶז אָר על נהר סיין ברקע מגדליה של קתדרלת נוטרדאם

פּוֹן דֶז אָר על נהר סיין ברקע מגדליה של קתדרלת נוטרדאם
צילום: Benh LIEU SONG / CC BY-SA 3.0


נוסעים לחופשה בפאריז? רוצים לגלות את המיטב שיש לפאריז להציע? מדריכי העולם לפאריז יהפכו את הטיול לחוויה: פאריז כאן ועכשיו, פאריז המדריך הממוקד, פאריז אייוויטנס, טיולי משפחות פאריז, פאריז - אין כניסה להורים

מנעולי אהבה על מעקה פּוֹן דֶז אָר

מנעולי אהבה על מעקה פּוֹן דֶז אָר
צילום: סילבי אלמוג / ©


זוגות אוהבים נוהגים לתלות מנעולים על מעקות הברזל של הגשר הרומנטי כדי להנציח את אהבתם לעד, ולאחר מכן משליכים את המפתח למי הסיין. משקלם הרב של מנעולי האהבה הביא לקריסתם של כמה מעקות ולסגירתו של הגשר זמנית לשיפוצים. פּוֹן דֶז אָר, החוצה את הסיין בקטע שבין מוזיאון הלובר לבין מבנה המכון של צרפת (Institut de France), הוקם לראשונה ב־1804 והיה גשר הברזל הראשון שחצה את הנהר. מאז, נפגע הגשר בהפצצות מלחמות־העולם, וב־1984 הוחלף למבנה הנוכחי הזהה לתכנונו המקורי.
מעקה שקרס תחת עומס המנעולים בפּוֹן דֶז אָר

מעקה שקרס תחת עומס המנעולים בפּוֹן דֶז אָר
צילום: Mehdi Mhenni / CC BY-SA 3.0


בעיריית פאריז חוששים לנזק הסביבתי שנגרם מהשלכת מפתחות המנעולים לנהר ולהרס נכסי תרבות, שכן גדתו של הסיין בקטע בו חוצה פּוֹן דֶז אָר את הנהר, הוכרזה אתר מורשת עולם של אונסק"ו. התופעה מחלחלת גם לגשרים אחרים, אך העירייה דואגת להסירם בעוד מועד. לאחרונה החליפו חלק מהמעקות של פּוֹן דֶז אָר בלוחות זכוכית, אך אלה הפכו במהרה לקרקע פורייה לכתובות־קיר מכוערות אף יותר.
עצים של מנעולי אהבה במגדל סיאול שבקוריאה הדרומית

עצים של מנעולי אהבה במגדל סיאול שבקוריאה הדרומית
צילום: Michaela den / CC BY-SA 3.0


מקורו של המנהג לא ברור, וסביבו נרקמו אגדות מקומיות שונות, אך סבורים כי הגיע לפאריז בשנות האלפיים לאחר שנפוץ במזרח אירופה ובאיטליה, ומאז התפשט המנהג במהירות והפך לתופעה חובקת עולם, מסיאול ועד למוסקבה, מדבלין ועד לפראג. במקומות אחדים מצאו פתרונות יצירתיים לתליית המנעולים, כמו בניית עצים מברזל והעמדתם על הגשר, ובאחרים מוכרים מנעולים פתוחים ללא מפתחות כדי למנוע את ריבוי הפסולת.

באתר אהבה ללא מנעולים הצליחו לאסוף כבר כ-9300 חתימות לעצומה שתוגש לעיריית פאריז. תוכלו להצטרף לעצומה ולמצוא מידע נוסף כאן.
רוצים לקרוא עוד על פאריז?
רוצים לקרוא עוד על צרפת?
רוצה להיות אזרח העולם?רוצה להיות אזרח העולם?

אני רוצה לקבל הנחה של 10% על כל הרכישות בחנות ולקבל במייל את חדשות העולם. (מקנייה זו; אין כפל מבצעים; חדשות העולם כוללות מידע ופרסומות)

לעולם לא נעביר את כתובת המייל שלך לצד שלישי ללא אישורך. ניתן לבטל את הרישום בכל עת.
מחפשים מלון לטיול בחו״ל?
כדאי לחפש מלון באתר העולם (מדוע?)
 • נשיונל גי׳אוגרפיק
 • ראף גיידז
 • מישלן
 • פרייטג ברנדט
 • דורלינג קינדרסלי
 • לונלי פלנט
 • וורלד מפינג
 • קונט
מהנעשה בעולם
 • האם ללון שישה לילות באונטרברג או לפצל?27/03/2019

  אני מחפשת מקום לינה לטיולים בזלצבורגלנד (וגרין, האלשטאט וכו') וכן בגרוסלוקנר וקפרון. האם ניתן ללון 6 לילות ב-Grossarler Hof Hotel באונטרברג או שכדאי לפצל לשניים (3 לילות בצל אם זי ו-3 בוגריין)? אני עם ילדים ומעדיפה מקום לינה אחד [קראו עוד]

 • פוליסות ביטוח הבריאות בישראל אינן דורשות (כמעט) רשיון נהיגה בינלאומי19/07/2017

  בהמשך להתלבטות רבת השנים האם צריך או לא צריך רשיון נהיגה בינלאומי בנסיעה למדינות המכירות ברשיון הנהיגה הישראלי, בדקתי את פוליסות ביטוח הבריאות בישראל. בהראל, כלל ופספורט קארד אין דרישה לרשיון רכב בינלאומי. הפוליסה של מגדל דורשת רשיון נהיגה בינלאומי, אבל החברה מבהירה: אנחנו לא בודקים אם לנהג היה רשיון נהיגה בינלאומי, נשנה את תנאי הפוליסה בקרוב [קראו עוד]

 • חדש בפארק השעשועים דיסניוורלד שבפלורידה10/02/2017

  עולם חדש ועתיר דמיון בשם פנדורה: עולמו של אווטאר (Pandora - The World of AVATAR), יפתח ב-27 במאי 2017 בממלכת החיות של דיסני, פארק השעשועים במתחם אתר הנופש דיסניוורלד בעיר ביי לייק (Bay Lake) שבפלורידה, אחד מפארקי השעשועים הנודעים בעולם. [קראו עוד]

אתם כבר אוהבים את העולם?
צרו קשר
כל הזכויות שמורות © 1991-2020 שטיינהרט שרב מוציאים לאור בע"מ
 
תמונה מוגדלת