plane
מאמרים

הציור השבועי לילד: לאן נעלם איברו של המנהיג האהוב?

- 14/10/2014 מאת: אהד שרב -

סיפור על צנזורה בצפון קוריאה הזכיר לי סיפור עצוב מלפני שלושים שנים מלשכתו של המנהיג האהוב שלנו

לקראת סוף יריד הספרים בפרנקפורט הגעתי לדוכן הוצאת Trescher כדי לשמוע סיפורים מידידי וולקר הגמן, שתמיד יש לו מעשייה מעניינת על היעדים הביזאריים בקטלוג ההוצאה. הפעם הוא סיפר לי על המהדורה השלישית של מדריך צפון קוריאה שניתן לראות כאן:

מדריך צפון קוריאה בהוצאת Trescher

מדריך צפון קוריאה בהוצאת Trescher
צילום: אהד שרב / ©מסתבר שהמדריך צונזר, הוחרם, ואסור להכניסו לרפובליקה הדמוקרטית העממית של צפון קוריאה. וכל כך למה? מכיוון שלקראת סוף הספר, מופיעה המודעה הבאה של חברת Geo Plan:

מודעת Geo Plan במדריך

מודעת Geo Plan במדריך
צילום: אהד שרב / ©והמודעה הזו, כפי שאתם יכולים לראות, מכילה צילום תועבה, המבייש את העם האציל של צפון קוריאה ואת מנהיגיו האהובים. אם עוד לא הצלחתם לראות את הדבר ההוא-שאין-להזכיר-את-שמו, הסתכלו נא שוב בגרסה מוגדלת של הפינה השמאלית העליונה של המודעה:

צילום התועבה הנורא

צילום התועבה הנורא
צילום: אהד שרב / ©עכשיו הפשע כבר ברור לכל! איבר מאבריו של אחד המנהיגים האהובים (והממושקפים) ברפובליקה, נחתך בצילום. מדובר כמובן בחלק מידו השמאלית של המנהיג, ועכשיו יכול כל קורא מזדמן לקבל את הרושם, שאותו מנהיג אהוב מסתובב בינינו כשמרפקו חסר, רחמנא ליצלן. וכך, כפי שעלה הכורת על המרפק, כך ירד סכין הצנזורה על הספר כולו, והוא נפסל מלבוא בין הבריות ברפובליקה הדמוקרטית המחבקת של המנהיג האהוב.

ואם הסיפור הזה מצחיק אתכם, הרי שאותי הוא קצת מעציב, כי מזכיר לי סיפור דומה מאוד שאירע לפני כשלושים שנים, עת ערכתי במילואים את עתון במחנה נח״ל, ולפתע קיבלתי הודעה שלשכת שר הביטחון (שהיה אז מנהיגנו האהוב רבין) פסלה את הגליון החדש של העתון, וכל חמשת אלפים עותקיו לא יחולקו לחיילים אלא יועברו כלאחר כבוד לגריסה.

וכל כך למה? כי אחד הפקידים הנאמנים בלשכת השר דפדף בעתון ומצא בו תמונה בגודל בול של יצחק רבין, ששימשה כאילוסטרציה לנאומו של המנהיג האהוב בהקמת היאחזות שעלתה על הקרקע באותו החודש.

ובעוד לא אני, ולא אף אחד מהקוראים, לא יכול היה למצוא דופי באותה תמונה בגודל בול, הרי שאותו פקיד נאמן בלשכת המנהיג האהוב, הכיר גם הכיר את התמונה מגרסתה המקורית, שהופיעה שנים מספר קודם לכן בעתוני הערב.

ובאותה גרסה מוגדלת מאוד, ניתן היה לראות כי המנהיג האהוב לא סתם תומך ראשו בידו, אלא גם תוחב את אצבעו לאוזנו. תמונה זו, כך אנו משערים ששיער הפקיד הנאמן, גרמה בשעתו צער רב למנהיג האהוב, והוא היה עלול להיזכר בה, לו היה מדפדף בגליון החדש של במחנה נח״ל, ורואה את גירסתה המוקטנת. ומכיוון שכך - נפל הפור, נגזרה הגזירה, ונחרץ גורלו של העתון לשמד.
רוצים לקרוא עוד על קוריאה הצפונית?
רוצה להיות אזרח העולם?רוצה להיות אזרח העולם?

אני רוצה לקבל הנחה של 10% על כל הרכישות בחנות ולקבל במייל את חדשות העולם. (מקנייה זו; אין כפל מבצעים; חדשות העולם כוללות מידע ופרסומות)

לעולם לא נעביר את כתובת המייל שלך לצד שלישי ללא אישורך. ניתן לבטל את הרישום בכל עת.
מחפשים מלון לטיול בחו״ל?
כדאי לחפש מלון באתר העולם (מדוע?)
 • נשיונל גי׳אוגרפיק
 • ראף גיידז
 • מישלן
 • פרייטג ברנדט
 • דורלינג קינדרסלי
 • לונלי פלנט
 • וורלד מפינג
 • קונט
מהנעשה בעולם
 • האם ללון שישה לילות באונטרברג או לפצל?27/03/2019

  אני מחפשת מקום לינה לטיולים בזלצבורגלנד (וגרין, האלשטאט וכו') וכן בגרוסלוקנר וקפרון. האם ניתן ללון 6 לילות ב-Grossarler Hof Hotel באונטרברג או שכדאי לפצל לשניים (3 לילות בצל אם זי ו-3 בוגריין)? אני עם ילדים ומעדיפה מקום לינה אחד [קראו עוד]

 • פוליסות ביטוח הבריאות בישראל אינן דורשות (כמעט) רשיון נהיגה בינלאומי19/07/2017

  בהמשך להתלבטות רבת השנים האם צריך או לא צריך רשיון נהיגה בינלאומי בנסיעה למדינות המכירות ברשיון הנהיגה הישראלי, בדקתי את פוליסות ביטוח הבריאות בישראל. בהראל, כלל ופספורט קארד אין דרישה לרשיון רכב בינלאומי. הפוליסה של מגדל דורשת רשיון נהיגה בינלאומי, אבל החברה מבהירה: אנחנו לא בודקים אם לנהג היה רשיון נהיגה בינלאומי, נשנה את תנאי הפוליסה בקרוב [קראו עוד]

 • חדש בפארק השעשועים דיסניוורלד שבפלורידה10/02/2017

  עולם חדש ועתיר דמיון בשם פנדורה: עולמו של אווטאר (Pandora - The World of AVATAR), יפתח ב-27 במאי 2017 בממלכת החיות של דיסני, פארק השעשועים במתחם אתר הנופש דיסניוורלד בעיר ביי לייק (Bay Lake) שבפלורידה, אחד מפארקי השעשועים הנודעים בעולם. [קראו עוד]

אתם כבר אוהבים את העולם?
צרו קשר
כל הזכויות שמורות © 1991-2020 שטיינהרט שרב מוציאים לאור בע"מ
 
תמונה מוגדלת