דלג לתוכן
plane
מאמרים

הודו מבטלת את השטרות של 500 ו-1000 רופי. כיצד זה ישפיע על המבקרים במדינה?

- 09/11/2016 מאת: xאהד שרב -

ראש ממשלת הודו הטיל פצצה: שני השטרות העיקריים במדינה מפסיקים להיות הילך חוקי בהודו באופן מיידי. אם החלפתם השבוע 1,000 דולרים לרופי אתם בצרות

השטר הישן של 500 רופי. חסר כל ערך מהיום

השטר הישן של 500 רופי. חסר כל ערך מהיום
צילום: Miran Rijavec / CC BY 2.0


הצעד של ממשלת הודו נועד למלחמה בהון השחור במדינה, שנאמד בטריליון ורבע רופי (כ-75 מיליארד ש״ח). ההודעה על ביטול השטרות בערכים של 500 ו-1,000 רופי נמסרה בלילה, והחל מהיום בבוקר, לא ניתן להשתמש בהם (פרט לרשימה מצומצמת של שימושים, כגון טיפול רפואי או רכישת כרטיסי נסיעה, וזאת לתקופה נוספת של 72 שעות). במקום השטרות הישנים, ממשלת הודו תכניס למחזור שטרות בערך של 2,000 רופי.

מה יעשה בשטרות הישנים?
ניתן להפקיד אותם בסניפי הבנק המרכזי של הודו, בסניפי בנקים ובסניפי דואר מרכזיים עד ליום 30 בדצמבר 2016. 4,000 רופי לאדם (כ-235 ש״ח) ניתן לקבל מיד במזומן בשטרות חדשים. היתרה תועבר לחשבון בנק.

ומה יעשה תייר שאין לו חשבון בנק בהודו?
התשובה היחידה שמצאנו עד כה: כל תייר יוכל לרכוש מטבע זר תמורת השטרות הישנים, עד לערך של 5,000 רופי (כ-300 ש״ח) בדלפקי החלפת מטבע בנמלי התעופה במשך 72 שעות נוספות, בתנאי שיוכל למסור מסמכים שיוכיחו את רכישת השטרות.

אין ספק שההוראות החדשות יגרמו למהומה רבה בקרב תיירים בהודו, שנוהגים להחליף ולשאת עימם סכומים גדולים בהרבה מאלה שניתן יהיה לקבל כעת בחזרה בסניפי הבנקים. גם האפשרות להחליף בחזרה 5,000 רופי למטבע חוץ לא תסייע רבות. ראשית, היא תועיל רק למי שמתכנן לצאת מהודו ב-72 השעות הקרובות. שנית, מטיילים רבים בהודו מחליפים כספים אצל חלפנים, ובדרך כלל אינם מקבלים מסמכים המעידים על החלפת הכספים.

יש לי ילד או חבר שמטייל בהודו. מה לייעץ לו?
כדאי מאוד ליצור קשר עם בני משפחה וחברים ולהודיע להם על הצעד החדש. בשעות הקרובות יהיו בהודו הרבה אנשים שירצו להיפטר מהשטרות הישנים שלהם, והם יציעו עסקאות חליפין מפתות ביותר. יעצו לחבריכם לא להחליף כספים בהודו בשום פנים עד שהמצב יתבהר.
רוצים לקרוא עוד על הודו?
רוצה להיות אזרח העולם?רוצה להיות אזרח העולם?

מצטרפים בחינם ומקבלים:

 1. הנחה של 10%על מה?
 2. מינוי דיגיטלי לחודשמה זה?
 3. הטבות בלעדיותמה זה?
 4. ניתן לבטל הסכמה זו בכל עת. כתובת המייל שלכם לעולם לא תועבר לאחרים ללא הסכמתכם.

 • נשיונל גי׳אוגרפיק
 • ראף גיידז
 • מישלן
 • פרייטג ברנדט
 • דורלינג קינדרסלי
 • לונלי פלנט
 • וורלד מפינג
 • קונט
מהנעשה בעולם
אתם כבר אוהבים את העולם?
צרו קשר
כל הזכויות שמורות © 1991-2022 שטיינהרט שרב מוציאים לאור בע"מ
 
תמונה מוגדלת