plane
מאמרים

הודו מבטלת את השטרות של 500 ו-1000 רופי. כיצד זה ישפיע על המבקרים במדינה?

- 09/11/2016 מאת: אהד שרב -

ראש ממשלת הודו הטיל פצצה: שני השטרות העיקריים במדינה מפסיקים להיות הילך חוקי בהודו באופן מיידי. אם החלפתם השבוע 1,000 דולרים לרופי אתם בצרות

השטר הישן של 500 רופי. חסר כל ערך מהיום

השטר הישן של 500 רופי. חסר כל ערך מהיום
צילום: Miran Rijavec / CC BY 2.0


הצעד של ממשלת הודו נועד למלחמה בהון השחור במדינה, שנאמד בטריליון ורבע רופי (כ-75 מיליארד ש״ח). ההודעה על ביטול השטרות בערכים של 500 ו-1,000 רופי נמסרה בלילה, והחל מהיום בבוקר, לא ניתן להשתמש בהם (פרט לרשימה מצומצמת של שימושים, כגון טיפול רפואי או רכישת כרטיסי נסיעה, וזאת לתקופה נוספת של 72 שעות). במקום השטרות הישנים, ממשלת הודו תכניס למחזור שטרות בערך של 2,000 רופי.

מה יעשה בשטרות הישנים?
ניתן להפקיד אותם בסניפי הבנק המרכזי של הודו, בסניפי בנקים ובסניפי דואר מרכזיים עד ליום 30 בדצמבר 2016. 4,000 רופי לאדם (כ-235 ש״ח) ניתן לקבל מיד במזומן בשטרות חדשים. היתרה תועבר לחשבון בנק.

ומה יעשה תייר שאין לו חשבון בנק בהודו?
התשובה היחידה שמצאנו עד כה: כל תייר יוכל לרכוש מטבע זר תמורת השטרות הישנים, עד לערך של 5,000 רופי (כ-300 ש״ח) בדלפקי החלפת מטבע בנמלי התעופה במשך 72 שעות נוספות, בתנאי שיוכל למסור מסמכים שיוכיחו את רכישת השטרות.

אין ספק שההוראות החדשות יגרמו למהומה רבה בקרב תיירים בהודו, שנוהגים להחליף ולשאת עימם סכומים גדולים בהרבה מאלה שניתן יהיה לקבל כעת בחזרה בסניפי הבנקים. גם האפשרות להחליף בחזרה 5,000 רופי למטבע חוץ לא תסייע רבות. ראשית, היא תועיל רק למי שמתכנן לצאת מהודו ב-72 השעות הקרובות. שנית, מטיילים רבים בהודו מחליפים כספים אצל חלפנים, ובדרך כלל אינם מקבלים מסמכים המעידים על החלפת הכספים.

יש לי ילד או חבר שמטייל בהודו. מה לייעץ לו?
כדאי מאוד ליצור קשר עם בני משפחה וחברים ולהודיע להם על הצעד החדש. בשעות הקרובות יהיו בהודו הרבה אנשים שירצו להיפטר מהשטרות הישנים שלהם, והם יציעו עסקאות חליפין מפתות ביותר. יעצו לחבריכם לא להחליף כספים בהודו בשום פנים עד שהמצב יתבהר.
רוצים לקרוא עוד על הודו?
רוצה להיות אזרח העולם?רוצה להיות אזרח העולם?

אני רוצה לקבל הנחה של 10% על כל הרכישות בחנות ולקבל במייל את חדשות העולם. (מקנייה זו; אין כפל מבצעים; חדשות העולם כוללות מידע ופרסומות)

לעולם לא נעביר את כתובת המייל שלך לצד שלישי ללא אישורך. ניתן לבטל את הרישום בכל עת.
מחפשים מלון לטיול בחו״ל?
כדאי לחפש מלון באתר העולם (מדוע?)
 • נשיונל גי׳אוגרפיק
 • ראף גיידז
 • מישלן
 • פרייטג ברנדט
 • דורלינג קינדרסלי
 • לונלי פלנט
 • וורלד מפינג
 • קונט
מהנעשה בעולם
 • האם ללון שישה לילות באונטרברג או לפצל?27/03/2019

  אני מחפשת מקום לינה לטיולים בזלצבורגלנד (וגרין, האלשטאט וכו') וכן בגרוסלוקנר וקפרון. האם ניתן ללון 6 לילות ב-Grossarler Hof Hotel באונטרברג או שכדאי לפצל לשניים (3 לילות בצל אם זי ו-3 בוגריין)? אני עם ילדים ומעדיפה מקום לינה אחד [קראו עוד]

 • פוליסות ביטוח הבריאות בישראל אינן דורשות (כמעט) רשיון נהיגה בינלאומי19/07/2017

  בהמשך להתלבטות רבת השנים האם צריך או לא צריך רשיון נהיגה בינלאומי בנסיעה למדינות המכירות ברשיון הנהיגה הישראלי, בדקתי את פוליסות ביטוח הבריאות בישראל. בהראל, כלל ופספורט קארד אין דרישה לרשיון רכב בינלאומי. הפוליסה של מגדל דורשת רשיון נהיגה בינלאומי, אבל החברה מבהירה: אנחנו לא בודקים אם לנהג היה רשיון נהיגה בינלאומי, נשנה את תנאי הפוליסה בקרוב [קראו עוד]

 • חדש בפארק השעשועים דיסניוורלד שבפלורידה10/02/2017

  עולם חדש ועתיר דמיון בשם פנדורה: עולמו של אווטאר (Pandora - The World of AVATAR), יפתח ב-27 במאי 2017 בממלכת החיות של דיסני, פארק השעשועים במתחם אתר הנופש דיסניוורלד בעיר ביי לייק (Bay Lake) שבפלורידה, אחד מפארקי השעשועים הנודעים בעולם. [קראו עוד]

אתם כבר אוהבים את העולם?
צרו קשר
כל הזכויות שמורות © 1991-2020 שטיינהרט שרב מוציאים לאור בע"מ
 
תמונה מוגדלת