דלג לתוכן
plane
מאמרים

פסטיבל גיוֹן בקיוטו

- 22/06/2015 מאת מערכת העולם -

גיוֹן מאטסוּרי (Gion Matsuri) אחד משלושת הפסטיבלים הגדולים ביפן ואחד מפסטיבלי הקיץ החשובים במדינה, נערך מדי שנה ביולי במקדש יאסאקָה (Yasaka-jinja) שבקיוטו ונמשך כחודש ימים. עוד על יפן, תוכלו לקרוא במדריך יפן של אייוויטנס.

תגיות נושא:
תהלוכת יאמָה הוֹקוֹ ג

תהלוכת יאמָה הוֹקוֹ ג'וּנקוֹ
צילום: Corpse Reviver / CC BY 3.0


בשיאו של הפסטיבל נערכת תהלוכה ססגונית גדולה, יאמָה הוֹקוֹ ג'וּנקוֹ (Yama Hoko Junko), של עגלות-תצוגה מעוטרות להפליא בעבודות-יד ובאריגים יפים, הנגררות על ידי קבוצות של גברים משכונות שונות בקיוטו, ועוברות ברחובות העיר. על פי האמונה, הפסטיבל החל לפני 1100 שנים כשמגפה פשטה בעיר, והמקומיים בנו 66 עגלות-תצוגה, כמספר המחוזות ביפן באותם ימים, כדי לפייס את האלים. במרכז עגלות-התצוגה מותקן מוט גבוה וסביבו בונים מבנים גבוהים של מספר קומות, המהודקים בחבל וללא שימוש במסמרים. המראה מרהיב כל כך עד שזכה בכינוי 'מוזיאון לאמנות נייד'. בתהלוכה הראשונה, סאקי מאטסוּרי (Saki Matsuri), שנערכת ב-17 ביולי, עוברות 23 עגלות תצוגה; ובשנייה, אָטוֹ מאטסוּרי (Ato Matsuri) ב-24 ביולי, עוברות עשר עגלות נוספות.

שלושה לילות לפני ימי התהלוכה נערך יוֹי-יאמָה (Yoi-yama), אירוע חגיגי במהלכו נסגרים הרחובות הראשיים לתנועת מכוניות וההתרגשות בשיאה. הרחובות מוארים בפנסי נייר ומתמלאים במוסיקה, בדוכני אוכל ובקהל רב, הנערות נוהגות ללבוש קימונו חגיגי, הילדים עוטים תלבושות סמוראים, וברובע סוחרי הקימונו העתיק נוהגים המקומיים לפתוח את בתיהם לציבור ולהציג לראווה את אוצרות האמנות שלהם באירוע המכונה בּיוֹבּוּ מאטסוּרי (Byobu Matsuri; פסטיבל המסכים המתקפלים). זו הזדמנות נדירה להציץ אל בית יפני מסורתי. במהלך הפסטיבל ניתן לראות את עגלות-התצוגה, ואם תקנו צ'ימאקי (chimaki; קמיעות למזל טוב) תוכלו אף לטפס על כמה מהן.

על אירועי יוֹי-יאמָה, המקדימים את התהלוכות, בסרטון הבא:במהלך הפסטיבל נערכים טקסי טיהור במקדש יאסאקָה. ב-10 ביולי נושאות שלוש קבוצות של גברים שלושה מיקוֹשי (mikoshi; מקדש נייד) מהמקדש ברחבי העיר למיקום זמני לתקופת הפסטיבל, ובסופו חוזרים המקדשים הניידים למקומם במקדש.
מקדש יאסאקָה בקיוטו

מקדש יאסאקָה בקיוטו
צילום: Tomomarusan / CC BY 2.5


הפסטיבל נערך בחודש יולי; התאריכים המדויקים של האירועים השונים עשויים להשתנות, לכן מומלץ להתעדכן סמוך לאירוע. מידע מפורט על כל האירועים בכל ימי הפסטיבל, תמצאו באגדות התיירות של קיוטו.
רוצים לקרוא עוד על קיוטו?
רוצים לקרוא עוד על יפן?
רוצה להיות אזרח העולם?רוצה להיות אזרח העולם?

מצטרפים בחינם ומקבלים:

 1. הנחה של 10%על מה?
 2. מינוי דיגיטלי לחודשמה זה?
 3. הטבות בלעדיותמה זה?
 4. ניתן לבטל הסכמה זו בכל עת. כתובת המייל שלכם לעולם לא תועבר לאחרים ללא הסכמתכם.

 • בורש
 • נשיונל גי׳אוגרפיק
 • ראף גיידז
 • מישלן
 • פרייטג ברנדט
 • דורלינג קינדרסלי
 • לונלי פלנט
 • וורלד מפינג
 • קונט
מהנעשה בעולם
אתם כבר אוהבים את העולם?
צרו קשר
כל הזכויות שמורות © 1991-2022 שטיינהרט שרב מוציאים לאור בע"מ
 
תמונה מוגדלת