דלג לתוכן
plane
מאמרים

מהי שיטת המודעות לפוריות?

- 26/06/2020 מאת מערכת העולם -

רוצה להיכנס להריון ולא מצליחה? מעוניינת למנוע הריון אבל לא להשתמש בגלולות או בהתקן תוך רחמי? שיטת המודעות לפוריות יכולה לעזור. קראי כאן על יתרונות השיטה ועל העקרונות המדעיים שעליהם היא מבוססת. ספויילר: שיטת המודעות לפוריות אינה שיטת הימים הבטוחים.

״שיטת המודעות לפוריות״ מאת טוני וושלר על רקע טבלת מעקב אחרי המחזור החודשי

״שיטת המודעות לפוריות״ מאת טוני וושלר על רקע טבלת מעקב אחרי המחזור החודשי
צילום: / ©מהי שיטת המודעות לפוריות (שמ"פ)?
שיטת המודעות לפוריות היא שיטה טבעית ומוכחת מדעית למניעת הריון ולהשגת הריון. זו איננה שיטת הימים הבטוחים, שהיא שיטה מיושנת ולא יעילה למניעת הריון, המבוססת על חישוב מתמטי של אורך מחזוריה הקודמים של האשה, ללא כל תצפיות בסימנים המבשרים את הביוץ במחזור הנוכחי.
שמ"פ משלבת תצפית יומיומית בשלושת סימני הפוריות המעידים על השלב הפורה בימים שסביב הביוץ: חום הגוף בעת היקיצה, נוזלי צוואר הרחם ושינויים במיקום צוואר הרחם. זוגות המבקשים למנוע הריון יכולים לבחור להימנע מיחסי מין בימים הפוריים או להשתמש באמצעי מניעה אחרים במהלך הימים הפוריים. במהדורת 2004 של Contraceptive Technology מצוין כי אחוזי הכישלון של השיטה (עם הימנעות ממין בימים הפוריים) עומדים על 2% בלבד - לא יותר מאחוזי הכישלון של הקונדום.

אילו יתרונות נוספים יש לשמ"פ?
בנוסף לאפשרות לזהות את השלב הפורה, שמ"פ הוא גם כלי מעצים לאשה המסייע לה לשמור על בריאותה הגינקולוגית. המעקב היומיומי מאפשר לאשה לזהות בעצמה דלקות וגינליות או דימום בלתי רגיל, ולהבחין בין כאבי מחזור נורמליים לבעיות גינקולוגיות.

האם כל אחת יכולה להשתמש בשמ"פ?
כל אשה בגיל הפוריות תפיק תועלת מלימוד העקרונות הבסיסיים של השיטה, ולו רק כדי להכיר את גופה שלה. נכון, כדי למדוד ולרשום מדי יום יש צורך במוטיבציה ובמשמעת עצמית. אך נשים רבות שנחשפו לאפשרות זו מעידות שקל ללמוד את השיטה, וההשקעה של שתי דקות ביום בהחלט משתלמת.

עקרונות מדעיים שעליהם מבוססת שמ"פ
א. המחזור החודשי של האשה מושפע ישירות מרמות האסטרוגן והפרוגסטרון. אסטרוגן מכתיב את השלב הראשון (הפוליקולרי) של המחזור, והפרוגסטרון את השלב השני (הלוטאלי). הורמון ההצהבה הוא הזרז הגורם לביוץ.
ב. גופה של כל אשה מייצר שלושה סימני פוריות עיקריים המבשרים את הביוץ ומעידים שהוא חלף: חום השחר, נוזלי צוואר הרחם ומיקום צוואר הרחם.
ג. משך חייה של הביצית קצר מאוד, 12-24 שעות בלבד. אם באותו המחזור משוחררת ביצית נוספת (כפי שקורה בהריונות טבעיים של תאומים לא זהים), היא תשוחרר בטווח של עד 24 שעות מרגע ששוחררה הביצית הראשונה.
ד. הזרע יכול לשרוד בנוזלי צוואר הרחם הפוריים עד חמישה ימים.
ה. הגופיף הצהוב, השריד מהזקיק שהתבקע, משחרר פרוגסטרון, אשר מונע שחרור של ביצית נוספת עד למחזור הבא.

הספר שיטת המודעות לפוריות הוא רב מכר בינלאומי ששינה את חייהן של מאות אלפי נשים. את המהדורה העברית שלו ניתן להזמין בקישור הזה.
רוצה להיות אזרח העולם?רוצה להיות אזרח העולם?

מצטרפים בחינם ומקבלים:

 1. הנחה של 10%על מה?
 2. מינוי דיגיטלי לחודשמה זה?
 3. הטבות בלעדיותמה זה?
 4. ניתן לבטל הסכמה זו בכל עת. כתובת המייל שלכם לעולם לא תועבר לאחרים ללא הסכמתכם.

 • נשיונל גי׳אוגרפיק
 • ראף גיידז
 • מישלן
 • פרייטג ברנדט
 • דורלינג קינדרסלי
 • לונלי פלנט
 • וורלד מפינג
 • קונט
מהנעשה בעולם
אתם כבר אוהבים את העולם?
צרו קשר
כל הזכויות שמורות © 1991-2022 שטיינהרט שרב מוציאים לאור בע"מ
 
תמונה מוגדלת