דלג לתוכן
plane
מאמרים

טיול באמסטרדם בעקבות ספר

- 08/03/2015 מאת מערכת העולם -

הסופרת ג'סי ברטון מסיירת באמסטרדם הרומנטית בעקבות ספר הביכורים שלה, המיניאטורות, סיפורה של אשה צעירה באמסטרדם של המאה השבע-עשרה. הספר יצא לאור בחודש שעבר גם בעברית. עוד על אמסטרדם תוכלו לקרוא במדריך אמסטרדם של אייוויטנס ובמדריך אמסטרדם 10 הגדולים של אייוויטנס.

אופניים על גשר מעל אחת התעלות של אמסטרדם

אופניים על גשר מעל אחת התעלות של אמסטרדם
צילום: joiseyshowaa / CC BY-SA 2.0


בעיר המרתקת הזו הטובלת בהיסטוריה אך ממזגת בהצלחה בין עברה המפואר לבין החדשנות של המאה העשרים ואחת, ניתן לחוש עדיין באווירת המסתורין של הספר המתרחש בבתי העשירים של אמסטרדם במאה השבע-עשרה.

בית הבובות של פֶּטרוֹנֶלָה אוֹרטמן ברָייקסמוּזֵיאוּם

בית הבובות של פֶּטרוֹנֶלָה אוֹרטמן ברָייקסמוּזֵיאוּם
צילום: the Rijksmuseum, Amsterdam / Public Domain


בית הבובות (1686-1710) של פֶּטרוֹנֶלָה אוֹרטמן המוצג ברָייקסמוּזֵיאוּם (Rijksmuseum), שימש מקור השראה לכתיבת הספר. פֶּטרוֹנֶלָה שנישאה לסוחר יוהאנס ברנדט מאמסטרדם, הזמינה את בנייתו של בית הבובות יקר-הערך הזה הגדוש אבזרים מיניאטוריים שעוצבו להפליא על פי קנה מידה מדויק וממיטב החומרים של אותה עת. גיבורת הספר מקבלת בליל כלולותיה בית בובות, העתק מיניאטורי של בית-הסוחרים האמיד בו היא מתגוררת.

עיקול הזהב

עיקול הזהב
צילום: Jvhertum / Public Domain


בסיור בחגורת התעלות הדרומית מתגלה תור הזהב של הולנד במאה השבע-עשרה. שיט בתעלות לעת שקיעה הוא חוויה מלאת אווירה, במיוחד בעיקול הזהב (Gouden Bocht), חגורת התעלות האופנתית שבין לָידֶרסראט (Leidsestraat) לבין וָייזֶלסראט (Vijzelstraat), שלגדותיה שוכנים בתים מהודרים של סוחריה האמידים של אמסטרדם באותה תקופה.

ווֹנדֶלפארק

ווֹנדֶלפארק
צילום: Felipek / Public Domain


אחד הסיורים היפים בעיר הוא הסיור בתשעת הרחובות שברובע יוּרדאן (Jordaan), הנראה כתפאורה של סרט, ועובר ברחובות גדושים חנויות עתיקות, גלידריות וחנויות ספרים. משם מומלץ להמשיך לטיול נינוח בווֹנדֶלפארק (Vondelpark) שבדרום העיר. הפארק הוקם ב-1865 - כך שהשנה ימלאו לו 150 שנה.

נֶמוֹ, המוזיאון למדע ולטכנולוגיה

נֶמוֹ, המוזיאון למדע ולטכנולוגיה
צילום: Gamekeeper / Public Domain


אזור הרציפים באי המזרחי שליו יותר מההמולה שבמרכז העיר. הנמל שימש במאה השבע-עשרה את חברת הודו המזרחית ההולנדית, ומכאן יצאו ספינותיה אל מושבותיה הרחוקות. האזור נותר בשממונו לאחר סגירת החברה, אך רק בתחילת המאה העשרים ואחת שופץ. כאן שוכנים המבנה המרהיב של נֶמוֹ (Nemo), המוזיאון למדע ולטכנולוגיה, דירות חדשות ובתי-קפה וברים.

פּוֹפֵרטיֶיס

פּוֹפֵרטיֶיס
צילום: M.Minderhoud (Michiel1972) / Public Domain


אל תשכחו לבקר בשוק אלברט קאופ (Albert Cuyp), הקרוי על-שמו של הצייר מהמאה השבע-עשרה, ולטעום פּוֹפֵרטיֶיס (poffertjes) פנקייקים קטנים מסורתיים שהם לא בהכרח היסטוריים, אך טעימים מאוד.

מקור: הגארדיאן, רוברט האל
רוצים לקרוא עוד על אמסטרדם?
רוצים לקרוא עוד על הולנד?
רוצה להיות אזרח העולם?רוצה להיות אזרח העולם?

מצטרפים בחינם ומקבלים:

 1. הנחה של 10%על מה?
 2. מינוי דיגיטלי לחודשמה זה?
 3. הטבות בלעדיותמה זה?
 4. ניתן לבטל הסכמה זו בכל עת. כתובת המייל שלכם לעולם לא תועבר לאחרים ללא הסכמתכם.

 • נשיונל גי׳אוגרפיק
 • ראף גיידז
 • מישלן
 • פרייטג ברנדט
 • דורלינג קינדרסלי
 • לונלי פלנט
 • וורלד מפינג
 • קונט
מהנעשה בעולם
אתם כבר אוהבים את העולם?
צרו קשר
כל הזכויות שמורות © 1991-2022 שטיינהרט שרב מוציאים לאור בע"מ
 
תמונה מוגדלת