דלג לתוכן


קיימת גרסה עדכנית של היישומון.
לחצו כאן לעדכון.

קניות

האי רודוס אינו יעד מקובל לטיולי לשופינג, אבל יש בו מספיק חנויות מעניינות למי שרוצים לקחת הביתה משהו מההיסטוריה ומהאופי של האי המקסים.

איפה לקנות

את המגוון הרחב ביותר של חנויות באי תמצאו בעיר רודוס עצמה, אולי היישוב הכי קוסמופוליטי באיי יוון. בעיר העתיקה מוכרים מזכרות ומוצרים מקומיים בחנויות הרבות המצטופפות לאורך רחוב סוקרטס והרחובות הסמוכים Aristotelous ו-Orfeo;‏ חנויות אלה פונות לתיירים ולרוב פתוחות עד מאוחר. העיר החדשה, לעומתה, מתהדרת במבחר חנויות של מותגים מוכרים כמו זארה, לקוסט, מנגו וטומי הילפיגר, ולצדן חנויות לציוד ספורט, לנעליים ולאלקטרוניקה. ואת הצעצועים והמתנות לילדים תוכלו להשלים בבית הכלבו העצום גָ'מבּוֹ בפאתי העיר.
בכפרים, לעומת זאת, יהיה עליכם בדרך כלל להסתפק בסופרמרקטים, חנויות מזון וחנויות מזכרות סטנדרטיות - אבל יש גם הפתעות, כגון מקבץ החנויות לעבודות יד במרכז לינדוס, מספר חנויות אופנה חביבות לאורך שדירת האיקליפטוסים של קוֹלימפִּיָה ושורת החנויות למוצרים מקומיים ליד הנמל של סימי.
בשל ריבוי החנויות למזכרות ולעבודות־יד, אין באי שווקים שילהיבו את התיירים, פרט אולי לשוק החדש ליד נמל מָנדְראקי, שהוא יותר ריכוז של חנויות ודוכנים מאשר שוק של ממש. בנוסף מתקיים פעמיים בשבוע בדרום העיר שוק פירות וירקות .

מה לקנות

לרודוס יש מסורת עשירה של מוצרים מקומיים, שעשויים לשמש מזכרות נהדרות מהטיול. אוהבי האביזרים ייהנו ממסורת בת אלפי שנים של צורפות זהב וכסף ברמה הגבוהה ביותר, למשל בחנות התכשיטים Tassos Samourakis ומנעליים ותיקים ברמה גבוהה בחנויות מסורתיות למוצרי־עור כמו Savvas Sandals . בגזרת המוצרים לבית תוכלו להביא איתכם קרמיקה מעוטרת בעיצוב מסורתי מ-Savvas Ceramics בעיירה קָלאת'וֹס, גילופי עץ מ- Olive Corner ואפילו שטיחים ארוגים, הנמכרים בחנויות בלינדוֹס ובאָרְכָנגֶלוֹס. לאוהבי המזכרות מומלץ גם לסור לחנות של המוזיאון לארכיאולוגיה, שם מוכרים העתקים של פסלים עתיקים, אריחים ועוד.
דרך מצוינת להשאיר את הטיול בזיכרון היא לקנות מוצרי מזון מקומיים. רודוס ידועה ביינות מעולים, אותם תוכלו לטעום ולקנות בארבעת היקבים הנהדרים של הכפר אֶמבּוֹנָה ובדבש הייחודי של סיאָנָה, הנמכר בקיוסקים ובחנויות בכפר וסביבו.לשמן זית מקומי היכנסו ל- Olive Oil Factory באָרְכָנגֶלוֹס או ל-Marias House באֶמבּוֹנָה, שם מוכרים גם תבלינים ומוצרים נוספים.

מידע שימושי

שעות פתיחת החנויות משתנות ממקום למקום, אבל בעיר העתיקה של רודוס רובן פתוחות בימים ב'-ו' מ-9:00 עד 21:00 ובשבת מ-9:00 עד 14:30. בעיר החדשה ובכפרים נהוגות שעות דומות אבל מרבית החנויות נסגרות להפסקת צהריים ארוכה, מ-13:30 עד 17:00. בחודשים נובמבר-מרץ, כשהתיירים מדירים את רגליהם מהאי, נסגרות חנויות רבות או מצמצמות את שעות הפתיחה באופן משמעותי.
ברוב החנויות בעיר רודוס ובסופרמרקטים ברחבי האי מכבדים את כרטיסי האשראי ויזה ומאסטרקארד (אמריקן אקספרס הרבה פחות נפוץ באירופה), אבל בקיוסקים ובחנויות באזורים נידחים יותר אתם עשויים להזדקק למזומן (ראו גם תחת כסף ועלויות).
במספר חנויות גדולות ובוטיקים בעיר רודוס תוכלו למלא טפסים שיאפשרו לכם לקבל החזר מע"מ. שיעור המע"מ ביוון גבוה יחסית (24%), אבל בדרך כלל תקבלו חזרה רק 8-15% מהסכום ששילמתם, ורק בקנייה של יותר מ-50 אירו באותה חנות. כדי לקבל את ההחזר בקשו בחנויות את הטופס המתאים (חפשו את השילוט Tax-free for Tourists) ואם שילמתם באשראי שימרו את הקבלות. בנמל התעופה פנו תחילה לאשנב המכס ואז לדלפק של חברת Global Blue (שניהם בדרך כלל קרובים זה לזה;‏ הדלפק בנמל התעופה של רודוס פתוח 24 שעות ביממה);‏ את החזר המע"מ חשוב לסדר לפני הצ'ק אין למזוודות, כי פקיד המכס עשוי לבקש לראות את אחד הפריטים שנקנו. ההחזר ניתן במזומן במקום (בניכוי עמלה) או באמצעות כרטיס האשראי.