דלג לתוכן


קיימת גרסה עדכנית של היישומון.
לחצו כאן לעדכון.

איים וחופים בדרום תאילנד | קוֹ טָאוֹ

האי נאנג יוּאָן הסמוך לקוֹ טָאוֹ
צילום: גולן שרמן / ©

"אי הצב" הקטנטן, הקרוי על שם צבי הים הרבים שחיו באזור בעבר, שוכן במפרץ תאילנד, כ־38 ק"מ מצפון לקוֹ פָּנגָן. בשנים האחרונות יצאו לו מוניטין כאחד מהאתרים המובילים בעולם ללימודי צלילה, מה שהוביל לפיתוח מואץ של שירותי התיירות.

בעבר לא היה האי מיושב אלא שימש נקודת מחסה או מנוחה לדייגים מהאזור. בשנים 1933-1947 היה כאן בית כלא, אבל זה ננטש לאחר שכל האסירים קיבלו חנינה מראש הממשלה. ההתיישבות המסודרת באי החלה בשנות ה־50 וראשוני התרמילאים הגיעו לכאן רק בשנות ה־80, אבל מאז התרבו התיירים בהדרגה, ובעקבותיהם החלו להפליג לאי מעבורות גדולות, מהירות ובטוחות יותר, ששיפרו את הנגישות. כיום מתפרנסים רוב תושבי האי מדיג או מתיירות.
הפופולריות של האי כאתר לימוד צלילה הובילה לפיתוח מואץ, כולל בתי מלון, מסעדות, חנויות ושירותי תיירות. קוֹ טָאוֹ אינו המקום לרכז בו את הקניות שלכם, אך תוכלו למצוא באי כמעט כל מה שתצטרכו ובמחירים סבירים, החל ממזכרות וביגוד ועד ציוד צלילה, ויש גם כמה סופרמרקטים הפתוחים לאורך רוב שעות היום.

הגעה ועזיבה

ניתן להגיע לאי רק בדרך הים. מעבורות של מספר חברות (בהן SeaTran ו-Lomprayah ) מקשרות את האי לאיים השכנים קוֹ סָמוּי וקוֹ פָּנגָן וליבשת (לוחות זמנים מפורטים באתרי האינטרנט של החברות) אבל אם אינכם רוצים ללון באי תוכלו גם להצטרף לטיול שיט מאורגן של יום שלם, היוצא מקוֹ סָמוּי. קחו בחשבון שבבחודשים אוקטובר-דצמבר קורה שהפלגות מתעכבות או אף מתבטלות עקב גלים גבוהים, לעיתים למשך כמה ימים. משום כך, חשוב לעקוב אחר התחזית ומצב הים, ולתכנן את ההגעה והעזיבה בהתאם.

תחבורה

ההתמצאות בקו טאו פשוטה: יש באי רק כביש בטון אחד המחבר בין הכפר סָיירִי שבמרכזו למפרץ צָ'אלוֹק בָּאן קָאוֹ שבדרום, ועובר גם בכפר המרכזי מֶה הָאד, שבו שוכן רציף המעבורות. מכביש זה יוצאים כבישים קטנים המובילים לחופים ולמפרצים. שאר הדרכים באי יאתגרו אפילו נהגים מנוסים. מוניות אופנוע או סוֹנגטוֹאוֹ חונות בעיקר באזורים המרכזיים אך אפשר לתפוס אותן גם בשולי הכביש. אפשרות נוספת היא לשכור אופנוע או טרקטורון. הנסיעה למפרצים הרחוקים יותר שבצד המזרחי תהיה יקרה באופן ניכר. סירות מונית הן אפשרות נוחה להתנייד מחוף לחוף, ואפשר לשכור אותן על בסיס שעה או ליום שלם בכל אחד מהחופים המרכזיים;‏ חשוב לסכם את המחיר מראש. מומלץ מאוד להיזהר מההליכה לאורך הכביש הראשי בין החופים סָיירִי ומֶה הָאד, בייחוד בלילה: הדרך עלולה להיות מסוכנת ועדיף ללכת בדרכי העפר.

מזג האוויר ומתי לנסוע

מזג האוויר בקו טאו דומה מאוד לזה שבאיים הסמוכים קוֹ סָמוּי וקוֹ פָּנגָן. חודשי החורף נחשבים לתקופה ה"קרירה" של השנה, אך הם עדיין חמים ויבשים. תקופת האביב והקיץ (מרץ עד אוגוסט) היא תקופת המונסונים הדרום־מערביים, המתאפיינת בכמות גדולה של גשם ובטמפרטורות גבוהות. העונה הגשומה ביותר, בחודשים ספטמבר-נובמבר, מתאפיינת במונסונים צפון־מזרחיים עזים, בייחוד בשעות הערב;‏ נובמבר הוא החודש הגשום ביותר בשנה. אם תבקרו באי בעונה זו, כפי הנראה תהיו שם לבד, והמחירים יהיו בהתאם. התקופה המומלצת לביקור באי היא בין דצמבר לפברואר, אם כי אפשר לבקר בו גם בחודשים מרץ-אוגוסט.

לינה

באי יש מגוון הולם של בתי מלון המתאימים לכל תקציב. רוב בתי המלון והגסט האוסים נמצאים בשלושת החופים הגדולים של האי, סָיירִי, מֶה האד וצ'אלוֹק בּאן קָאוֹ. בשלושתם תוכלו למצוא בקתות בונגלו פשוטות לצד וילות מפוארות ומאובזרות היטב. מחירי הלינה מושפעים מאוד מהעונה והם יהיו בשיאם בחודשים יולי-אוגוסט ומדצמבר עד מרץ. בחודשים אלו מומלץ מאוד להזמין לינה מראש כי התפוסה מלאה. לפני שאתם מזמינים לינה במקומות זולים מאוד, ודאו כי יש בהם אספקת חשמל סדירה והם לא תלויים בגנרטור הפועל רק בחלק משעות היום.

פעילויות

בשנת 2000 נפתחו בקוֹ טָאוֹ שני בתי הספר הראשונים ללימודי צלילה, אבל הציוד היה מוגבל, חליפות צלילה מודרניות לא היו בנמצא והצוללנים יצאו לים על גבי סירות דייגים רעועות. מאז התפתח התחום במהירות, וכיום שוכן באי המרכז המוביל ללימודי ולאימוני צלילה בדרום־מזרח אסיה. חשוב לציין שקוֹ טָאוֹ אינו אחד מאתרי הצלילה הטובים בעולם (שמורת איי סימילאן מתחרה על התואר), אבל הוא בהחלט אחד המקומות הטובים בעולם ללימודי צלילה: בקרבת האי יש 25 אתרים שעומקם הממוצע 14-18 מטרים ובמקרה של אירוע חירום רפואי, ניתן להסתמך על פינוי מהיר לקו סמוי, שם יש תא לחץ.

מיטב האתרים בקוֹ טָאוֹ

עיקר הפעילות באי נסובה סביב צלילה ושנירקול . בין צלילה אחת לשנייה תוכלו לרחוץ בחופים הקסומים שבדרום האי ובמזרחו, לבקר באי השכן המרהיב קוֹ נאנג יוּאָן, לטפס לנקודות התצפית או לצאת לטרק מחוף צָ'אלוֹק לכפר מֶה הָאד .

האזור קוֹ טָאוֹ נכלל בטיולים הבאים:

חוף סָאיְרִי
צילום: easy4444 / CC BY 3.0
חוף סָאיְרִי
חוף סָאיְרִי
צילום: גולן שרמן / ©
חוף סָאיְרִי
הכפר מֶה הָאד
צילום: גולן שרמן / ©
הכפר מֶה הָאד
כל המעבורות מגיעות לחוף מֶה הָאד
צילום: Dirk Enthoven / CC BY 3.0
כל המעבורות מגיעות לחוף מֶה הָאד
מפרץ צָ'אלוֹק בָּאן קָאוֹ
צילום: G.Mannaerts / CC BY-SA 4.0
מפרץ צָ'אלוֹק בָּאן קָאוֹ
שנורקלינג בקוטאו
צילום: גולן שרמן / ©
שנורקלינג בקוטאו
צלילה בקו טאו
צילום: Ilse Reijs and Jan-Noud Hutten / CC BY 2.0
צלילה בקו טאו
צלילה בקו טאו
צילום: Crystaldive / CC BY-SA 4.0
צלילה בקו טאו
קוֹ טָאוֹ
צילום: גולן שרמן / ©
קוֹ טָאוֹ
המדרגות לנקודת התצפית
צילום: גולן שרמן / ©
המדרגות לנקודת התצפית
רצועה של חול לבן בקוֹ נאנג יוּאָן
צילום: גולן שרמן / ©
רצועה של חול לבן בקוֹ נאנג יוּאָן